Önveszélyes a bankokat hergelni
2011.10.09. 05:22

Bár a forint tegnap késő délutánra visszaerősödött, tegnap is a mélyben járt, az euró árfolyama ismét 300 forint fölé ugrott. A külföldi elemzők már csak abban nem értenek egyet, hogy mennyivel emeli legközelebb az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A vélemények abban is egybe esnek, hogy nincs szükség a 2008-as drasztikus 3 százalékpontos emelésre, talán elég egy fél százalékpontos is.
Oszsza meg másokkal is
A forint ma is megjárta a poklot, vagyis az euró megint 300 forint fölé erősödött. Közben a londoni bankházak és elemzők már csak abban nem biztosok, hogy a Magyar Nemzeti Bank 0,5 százalékponttal, vagy ennél jobban emeli az alapkamatot. Abban egyetértés mutatkozik, hogy az emelés nem lesz drasztikus, semmi esetre sem fogja elérni a 2008-as 3 százalékpontot. Több mint 30 százalék az esélye annak, hogy Magyarország belátható időn belül fizetésképtelenné válik külföldi hitelezői felé, így hazánk újra felkerült a CMA DataVision által összeállított, a tíz legkockázatosabb szuverén adóst felsoroló listába.
Ebben a környezetben nem tűnik jól időzítettnek a Rogán Antal által indított frontális támadás a magyarországi bankok ellen, amelynek részeként tegnap megérkezett a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) a bankok vizsgálatát kezdeményező beadvány, mely annak tisztázását kéri, hogy a versenytörvényt megsértve összejátszottak-e a bankok a forinthitel-kamatok megemelésekor. Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke kedden jelentette be, kartellezés gyanúját veti fel, hogy az elmúlt napokban, a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének engedélyezése után, több bank megemelte forinthiteleinek kamatait.
Rogán felbukkanása a banki terepen nem minősíthető meglepőnek, hiszen egyet s mást tudnia kell a bankokról és a hitelproblémáról, már csak azért is, mert a fővárosi kerületek között az általa irányított V. kerületben a legmagasabb, 578 ezer forint az egy főre eső kerületi adósság, a fővárosi 102 ezer forintos átlaggal szemben. A kerület adóssága a bevételeinek 92 százalékára rúg. Rogán 2006 óta irányítja az V. kerületet és a 2005-ös 854 millió forintos hitelállomány ma már 14 milliárd körül van. Maga Rogán is a bankok kezében van, mert vagyonbevallása szerint 60 millióval tartozik nekik, amiből az idén már 2,2 millió forintot visszafizetett.
Nagy gond a törlesztéssel nem igen lehet, hiszen mint polgármester: 632 400 bruttó, mint országgyűlési képviselő és bizottsági elnök: 510 180,- bruttó, mint fővárosi képviselő, bizottsági elnök, felügyelő bizottsági tag: 546 524,- bruttó keresete van. Miután megszületett feleségével egy szem közös gyermekük, kicsinek bizonyult a lakásuk, ezért egy szobával (8 négyzetméterrel) nagyobbra cserélték, így lett 149 négyzetméteres otthonuk a II. kerületben.
Azt nem lehet a legnagyobb rosszindulattal sem állítani, hogy "lipótvárosi Hammurabi" becenevet kiérdemlő Rogán Antal, képviselőként nem dolgozna meg a pénzéért. Eddig összesen 28 önálló indítvánnyal és 134 nem önálló indítvánnyal támogatta a Fidesz törvénygyárát, és mindig kéznél volt, amikor az elbabrált törvényeket kellett utólag módosítani, és készséggel adta ehhez jól csengő nevét.
Ezzel a kétharmad sok felesleges egyeztetést és procedúrát takaríthatott meg. Rogán kartellvádja a bankokkal szemben nyilván csak tovább növeli a magyarországi pénzintézetek frusztrációját, ami nem csak a bankadóra, a végtörlesztéssel rájuk tolt milliárdos veszteségekre vezethető vissza, de arra is, hogy a magyar gazdasági helyzet növekvő kockázatai, a hitelportfoliójukban felhalmozott rossz kölcsönök miatt a leminősítés veszélye fenyegeti őket, de legalább is arra fognak kényszerülni, hogy megemeljék a tőkéjüket.
Ebben a helyzetben egy esetleges - politikai ihletésű - versenyhivatali elmarasztalás és annak következményei mély sebet ejtene a bankok reputációjára és kiboríthatja az egész szektorban a bilit, ami már amúgy is ki-ki csordul. A kormány sokkal nagyobb szolgálatot tenne a bankok ügyfeleinek, a gazdaságnak, ha asztalhoz ülne a pénzintézetekkel, és megvitatná a közös fellépés lehetőségét, mint ahogy nyilván Rogán Antalnak is azt mondják pénzügyi tanácsadói, hogy forduljon a közel 60 milliós adóssága ügyében bizalommal a saját bankjához.
forrás és szerző : Zsebesi Zsolt / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|