Hajléktalanokról szavaznak a józsefvárosiak
2011.09.26. 05:39
Hajléktalanok a Horváth Mihály téren
Fotó: STOP/Leéb Ádám
Nyócker vagy Józsefváros? - olvasható városrész szerte az óriásplakátokon, melyek kicsinyített mása az önkormányzati lap mellékleteként házhoz is érkezik a kerületieknek. A STOP utánajárt, miről is szavaznak a helyiek egy hét múlva, milyen előzményei voltak a referendumnak.
Oszsza meg másokkal is
Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere és az irányítása alá tartozó testület kormánypárti tagjai múlt év végén kezdtek hadjáratba a kerület hajléktalanjai ellen. Mint arról a STOP is beszámolt, egy guberálást tiltó és az ellenszegülőket büntetni szándékozó, január elseje óta hatályos helyi rendelet ellen tiltakozó szociális munkásokat állítottak elő a rendőrök március 10-én.
Az említett rendelettel szemben, amely 50 ezer forintos pénzbírsággal sújthatja a kukázáson ért - elsősorban hajléktalan - embereket, több emberjogi szervezet, például az Új Szemlélet Csoport és a Menhely Alapítvány, valamint a Társaság a Szabadságjogokért aktivistái is felemelték szavukat. A józsefvárosi szabályozás ellen az LMP is tiltakozott, mert szerintük az kriminalizálja a szegénységet, "belerúg a védtelenekbe", ahelyett, hogy a valós problémát próbálná kezelni. Az MSZP a hajléktalanság megelőzésére helyezte a hangsúlyt.
Június közepén aztán a civilek és ellenzéki pártok nyomásának engedve a Fidesz és Jobbik képviselőinek támogatásával a helyi képviselők 13-4 arányban megszavazták a népszavazás kiírását. A referendumot szeptember 25-én tartják a Kocsis Máté által legsúlyosabb kerületi problémát jelentő kérdésében. A polgármester kijelentette: a rendeletet csak abban az esetben vonják vissza, ha a kerületi polgárok többsége kéri azt.
Hulladékgyüjtő
Fotó: STOP/Leéb Ádám
"Támogatja-e, hogy hatályban maradjon a józsefvárosi képviselőtestület kukázást tiltó rendelete?" - olvasható a referendum első kérdése. A második már túllép a kukákon és hulladékgyűjtőkön: "Támogatja-e, hogy a képviselő-testület rendeletben tiltsa meg a közterületen történő életvitelszerű lakhatást?". A harmadik kérdésre adott igen válasz pedig felhatalmazná Kocsist, hogy "még az idén tárgyalásokat folytasson a Fővárosi Önkormányzat vezetésével a hajléktalan-ellátás színvonalának emelése és a kerület - hajléktalanokkal kapcsolatos - tehermentesítése érdekében".
E kérdések, egyáltalán a hajléktalan-probléma kezelésének vázolt irányvonala jól egybecsengenek a Főváros e tárgyban követett lépéseivel. Például a frekventált fővárosi aluljárók hajléktalan-mentesítésével, az életvitelszerű utcán lakás 150 ezer forintig terjedő büntethetőségével. Kocsis Máté szerint egyébként éppen azért elengedhetetlen drasztikusan lépnie Józsefvárosnak hajléktalanügyben, mert a fővárosi hajléktalanprobléma 70-80 százaléka a kerületre koncentrálódik. Ezt a becslést eddig semmilyen egzakt méréssel nem támasztotta alá a városrész vezetője.
Fidesz plakát
Fotó: STOP/Leéb Ádám
Mint a referendumon való voksolásra buzdító plakátok hirdetik, ez valójában nem nép-, hanem "rendszavazás utcáink, tereink megóvásáért". A didaktikus szöveget hatásvadász fotómontázs illusztrálja: baloldalon fekete-fehér kerületi utcarészlet látszik lepusztult házfalakkal, szemétkupac mellett földön fekvő hajléktalannal, a jobboldali színes képen pedig a helyi sétálóutca egy részlete látható, felújított házfallal, ép kerti bútorral, zöldellő fákkal.
Az már más kérdés, hogy a frekventált Blaha Lujza téri és Astoria aluljárókból kipaterolt csövesek száma jelentősen megduzzadt a szintén kerületben fekvő Népligetben vagy épp a Fiumei Úti Sírkert bozótosabb részein, de arra feltehetően kevesebb szavazásra jogosult helyi lakos közlekedik. Ami pedig nem látható, az ugye nincs is.
A kerületi újság legutóbbi számában arra a kérdésre, mire számít a szeptember 25-ei népszavazáson, Kocsis Máté a következőt válaszolta: - Arra, hogy a kerület felhatalmaz: tegyünk rendet, mostantól mindenhol, és mindig.
Rend a lelke mindennek. Döntés egy hét múlva.
forrás és szerző : stop / Bencsik Gyula
Az eredeti írás itt olvasható
|