Benépesülnek a munkatáborok
2011.09.24. 12:03

Kirakatpolitika, abból is a legrosszabb - így fogalmazott egy szakember a kormány közmunka mintaprogramjával kapcsolatban. Orbán Viktor hétfőn, amikor meghirdette országvédelmi tervét, úgy fogalmazott: ha sikeres lesz az idei próba közmunkaprogram, akkor jövőre tömegessé válhat.
Oszsza meg másokkal is
A szakember szerint azonban a gyöngyöspatai közmunkaprogramnál valójában kényszermunkán vannak az emberek, sokan rabszolgasorsról beszélnek és hiányos szerződéssel indult meg a foglalkoztatásuk.
Rendszabályozott segélyezés - ezt jelenti az orbáni közmunkaprogram Kocsis István szerint. A Magyar Szegénységellenes Hálózat vezetőségének tagja azt mondta, a kormány tervére nem lehet életeket alapozni, hiszen az rövidtávú, kiszámíthatatlan, alig fizetett és gyakran értelmetlen. A szakember azt követően beszélt erről lapunknak, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben meghirdetett hatpontos országvédelmi tervét, melynek egyik eleme a közmunkaprogram. A miniszterelnök kijelentette: ha sikeres lesz az idei próba közmunkaprogram, akkor jövőre tömegessé válhat, mégpedig elsősorban a mezőgazdaságban, az energiatermelésben és az országos nagyberuházásoknál. "Munkát kínálunk mindenkinek, aki munkaképes" - mondta. Közölte azt is, ha valaki nem veszi fel a munkát a számára felkínált helyen, nem kaphat az államtól pénzt.
Korábban pontosabban is definiálta, hogyan képzeli el a közmunkát: "a gátépítés, a csatornatisztítás, a víztározó-¬építés nem 21. századi technológiával fog történni Magyar¬országon, hanem közmunkában." Ez viszont azt jelenti, hogy amit néhány óra vagy nap alatt be lehetne fejezni gépekkel, azt a jövőben a közmunkásokkal, kétkezi munkával fogják elvégeztetni. Családjuktól akár hetekre távol lesznek, és konténerekben fognak lakni. Teljes munkaidőben 57 ezer, illetve 78 ezer forintot kereshetnek, de a terv a 4 órás foglalkoztatás, úgyhogy legfeljebb ennek felét kapják majd.
A kormányfő által említett mintaprogrammal is több probléma van. Az egyik az, hogy egy jobbikos vezetésű településen, Gyöngyöspatán indították. A másik, hogy hiányos szerződésekkel kezdtek dolgozni a közmunkások, a dokumentumok nem tartalmazták, pontosan mennyiért foglalkoztatják a romákat. A munkaszolgálathoz című cikkében Szuhay Péter, a cigányság kultúrtörténetével is foglalkozó szociológus azt írta: ami Gyöngyöspatán történik, az a kormány közönséges kirakatpolitikája, de abból is a legrosszabb. Kényszermunka, felügyelettel, szoros elszámolással és "munkafegyelemmel" - írta a szakember. Akik tegnap még munkaszolgálatot vizionáltak, azok ma rabszolgasorsról beszélnek. Szuhay szerint a munka nélkül maradt, reményt vesztett embereket nem lehet bűnössé kikiáltani és kegyetlenül büntetni. A munkanélküliek kedvező feltételek mellett szabad akaratukból szinte minden nehéz munkát elvállalnak.
Erről beszélt Kocsis István is. Példaként említette, hogy Kunszentmárton környékén 250 -300 ember jelentkezett szüretelni, de ezért "normális" bérezést kértek. Állás nélkül maradtak. Megjegyezte azt is, a közmunkaprogram csak akkor lehetne sikeres, ha közcélokat szolgál és átmeneti jellegű. A kormány elképzelése nem ebbe az irányba mutat. Úgy fogalmazott: ne gondolja senki, hogy akik évek óta nem dolgoznak, képesek lesznek a nyílt munkaerőpiacon elhelyezkedni akkor, amikor ma egy-egy segédmunkás-állásra 50-60 ember jelentkezik. A gazdaságot kell olyan szintre hozni, hogy értéket- és bevételt jelentő munkahelyek jöjjenek létre - jelentette ki lapunknak.
Élesen fogalmazott Orbán másik bejelentésével kapcsolatban is, amely arról szólt, hogy a kormányfő kezdeményezte a készpénzalapú segélyezés arányának csökkentését és a természetbeni segélyezés arányának növelését. A szakember szerint aggályos, hogy a tervet az érintettekkel és a szakemberekkel nem vitatta meg a kormány, és a hatását sem mérték fel. Kocsis István szerint ez bűnbakképzés, és az "én, a jómódú megmondom, hogy neked szegénynek mire van szükséged" újabb példája. Valaki egy íróasztal mögül eldönti, hogy egy családnak mennyi lisztet, rizst és húst adhatnak egy hónapban.
De lehet, hogy éppen a gyerek szemüvegét kellene megjavíttatni, vagy olyan egészségügyi termékre lenne szükség, amit nem tartalmaz a "természetbeni juttatás". Arra sem keresett választ a kormány, hogy a váratlan, nehéz helyzeteket hogyan oldják meg gyorskölcsön nélkül a munka nélkül maradt családok.
Van már "A munkavállaló asztala" is
Huszonöt nagyobb vasúti állomáson "A munkavállaló asztala" felirattal információs pultot helyeznek ki, ahol a vasutas munkavállalók tájékozódhatnak, és véleményt mondhatnak az új Munka törvénykönyvének tervezetéről szeptember 26-30-dika között. Ezt jelentette be tegnap Papp Zoltán, a Vasutasok Szakszervezetének elnöke. A kezdeményezéssel nyilván utalnak arra is, hogy nemrég kormányzati utasításra az önkormányzatoknál fel kellett állítani az alaptörvény asztalát.
forrás és szerző : M.J. / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|