Folytatják akcióikat az érdekvédők
2011.09.18. 04:30

Elégedett volt a négy szakszervezeti konföderáció vezetője a "Ne tovább" elnevezésű akcióval. Az érdekegyeztetés hiánya és az új munka törvénykönyve (Mt.) tervezete ellen tiltakozók petíciót adtak át az öt parlamenti frakció vezetőjének, később élőláncot alkottak a Parlament körül. Egyes számítások 1000-1500, a szervezők viszont 5 ezer tüntetőről számoltak be.
Oszsza meg másokkal is
Becslésük szerint 5 ezer ember vett részt az élőlánc kialakításában annak ellenére, hogy tegnap munkanap volt.
Mások szerint csak 1000-1500-an vettek részt a parlament őszi ülésszakának első napjára hirdetett akcióban, az viszont biztos, hogy a rendezvény végig megőrizte békés jellegét. A tüntetők a szociális párbeszéd visszaállítását, és az új Mt. tervezetének módosítását követelték. Az eseményen a beszédek után petíciót adtak át a képviselőknek, majd élőlánccal állták körbe a Parlamentet.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke lapunkat úgy tájékoztatta, mind az öt parlamenti frakció átvette a petíciót. A Fidesztől Kara Ákos és Kontur Pál ment a tüntetők közé. Az utolsó percig nem lehett tudni, hogy a kormánypárt átveszi-e a petíciót. Konturra célozva Borsik lapunknak úgy fogalmazott: lám, eljött az a képviselő, aki már "segített" csorbítani a munkavállalók jogait. A KDNP-től Pálffy István, az MSZP-től Mesterházy Attila és Gúr Nándor, az LMP-től Schiffer András, a Jobbiktól pedig Berta Szilvia vette át a petíciót.
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke azt javasolta, azok a munkavállalók, akik munkájuk miatt nem tudtak jelen lenni a tüntetésen, de egyetértenek törekvéseikkel, viseljenek kék szalagot ruhájukon. Úgy vélte, ha a kormány folytatja az érdemi egyeztetés nélküli törvényhozást, "tönkreteszi az országot". Varga László, a SZEF elnöke pedig arról beszélt, hogy csak a tisztességes közszolgálati munka lehet a nemzet érdeke, nem pedig az, hogy a kormány megalázza a kormány-, és köztisztviselőket, rendvédelmi dolgozókat. Borsik szerint csak később derül ki, milyen hatással volt az élőlánc és a petíció szövege a képviselőkre, és arről is egyeztetnek, hogyan folytassák a nyomásgyakorlást.
A parlamenti képviselők egyébként e-mailen is megkapták a demonstrálók követeléseit, amelyben többek között arról írtak, hogy "át nem ruházható felelősség terheli Önöket, mert tudniuk kell, hogy amikor megszavazzák a Munka Törvénykönyvét, gombnyomásukkal családok százezreinek jövőjét határozzák meg". A politikusokat kellemetlenül érintette a tiltakozók jelenléte; a tüntetők elmondása szerint volt, aki "sunnyogva" ment át a tömegen, mások csak a virágládák takarásában szálltak ki a kocsiból. Olyan is akadt, aki padlógázzal haladt el mellettük.
Az Autonómok, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés és a Szakszervezetek Együttműködési Fóuma által szervezett megmozduláson a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok nem vettek részt. Utóbbi két szervezet elnöke kifogásolta, hogy az MSZP is csatlakozott a rendezvényhez, ennek ellenére tagszervezeteik közül többen az akció mellett döntöttek. A szervezők azt mondták, minden tagszervezetük képviseltette magát a rendezvényen, így összesen körülbelül 130 szakszervezet munkavállalói mentek el a rendezvényre.
Budai szorult helyzetben
Beszélő szerszámok lettek a munkavállalók Magyarországon, ez ellen pedig muszáj tiltakozni - tárta szét karját tegnap délben a kordon mögött Laczai Lajos. A Mozdonyvezetők Szakszervezetének emblémájával díszített pólóban kiabáló, fütyülő férfi nem tudta, elérnek-e valamit a demonstrálók, de azt igen, hogy jogaikért tüntetni fog, ameddig csak engedik. Az előző kormány sem szerette a dolgozókat - mondta -, de úgy vélte, korábban azért nem volt ilyen kiszámíthatatlanul nehéz, megalázó a helyzet.
"Nem leszünk rabszolgák, Orbán takarodj!" - írták az egyik transzparensre, a másikon az állt: "Nem radikális, hanem racionális megoldások kellenek". Miközben a színpadról arra biztatták a tüntetés résztvevőit, hogy az Olimpiai park felé húzódjanak, mert afelől érkeznek a parlamenti képviselők, a Házat körülvevő lánc mögött feltűnt Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos. Valaki azt kiabálta, hogy ezzel a munka törvénykönyvvel elveszik a kisemberek pénzét, más pedig azt javasolta, ne csak a szocialistákat vonják felelősségre. Egy másik tüntető pedig azt ordította, hogy Fónagy János bezzeg ott vigyorog a parlamentben, miközben tönkrement a vasút. Pedig ők becsülettel dolgoznak, amíg lehet. Közölte, a fideszeseket is el kell számoltatni és nem csak Fónagy államtitkárt, hanem például Esztergom korábbi polgármesterét is.
Ha a képviselők elfogadják az új Mt-t
- csökken a fizetés
- növekszik a munkaidő
- védelem nélkül maradnak a munkavállalók
- megszűnik a kollektív szerződéses védelem
- kiszolgáltatottá válnak a dolgozók
- kényszerű munkaszerződések születhetnek
forrás és szerző : Muhari Judit / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|