Előtérben ! : "A szimbolikus politika amortizálta le a Fideszt" - elemzés a kormány népszerűségvesztéséről |
"A szimbolikus politika amortizálta le a Fideszt" - elemzés a kormány népszerűségvesztéséről
2011.05.19. 05:30

Az állampolgárok háromnegyede nem elégedett a Fidesz teljesítményével
Fotó: STOP/Szokolay László
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint közel 4 millió ember, a választójoggal rendelkezők több mint fele egyetlen pártra sem adná voksát, ha most vasárnap lennének a választások. A parlamentáris demokrácia mélyrepüléséről a Policy Solutions vezetőjét kérdezte a STOP.
mbr>
Oszsza meg másokkal is
Boros Tamás, a Policy Solutions ügyvezető igazgatója szerint a legfrissebb közvélemény-kutatási eredmények azt mutatják, hogy az állampolgárok háromnegyede nem elégedett a Fidesz vezette kormány teljesítményével, ugyanakkor nem lát más kormányképes erőt sem a hazai politikai palettán. A Fidesz számára intő jel lehet, hogy az előtt elvesztett nyolcszázezer szavazót, mielőtt bármilyen strukturális változtatásba kezdett volna akár az oktatás, akár az egészségügy, akár a közigazgatás területén. Lényegében tehát a szimbolikus politikai cselekvései és a gazdaságpolitikája amortizálta le a pártot.
Az elemző úgy véli, az adatok tükrében igencsak kétséges, hogy lesz-e bátorsága a jobboldalnak a Széll Kálmán tervben foglaltak végrehajtására, főleg, hogy a társadalom jelentős része számára igencsak fájdalmas lépések - például a munkanélküli segély folyósítási idejének csökkentése, a közmunka lehetőségek beszűkülése, a passzív táppénz megszüntetése, a rokkantnyugdíjak átvizsgálása, a korai nyugdíjazási lehetőségek korlátozása - még életbe sem léptek.
"Ugyanakkor, nem szabad elfelejteni, hogy még csak a ciklus elején vagyunk, és amennyiben a Fidesz gazdaságpolitikája beváltja azokat a reményeket, melyeket Matolcsy Györgyék fűznek hozzá és ezzel egy időben javul a foglalkoztatottsági helyzet is, akkor 2014-re visszanyerheti szavazóit a párt" - mondta Boros Tamás.
Az a tény, hogy a megkérdezettek 53 százaléka bizonytalan, az ellenzéki pártok számára jóval inkább intő jel. Az elemző szerint ez azt mutatja, hogy ügyesen képesek rámutatni a politikai ellenfelük hibáira, de nem marad energiájuk a saját kormányzóképességük bemutatására. Nem elegendő ugyanis a tükröt tartani, ki is kell nézni mögüle, hogy látszódjon, milyen alternatívát kínál az ember.
Boros rámutatott: a következő parlamenti választások három év múlva, 2014-ben lesznek, így hiba lenne bármilyen elhamarkodott következtetést levonni a bizonytalanok jelenlegi magas arányából. A közvélemény-kutatások egy elképzelt választási helyzetet szimulálnak, teljesen más a helyzet a valóságban egy intenzív, több hónapos kampány után. Az igazi érdekesség az, hogy a kiábrándultság nem eredményezi a politikai elittel való szemben állásra építő Jobbik és LMP támogatottságának növekedését.
"Feltételezhető, hogy a szavazók immár mind a Jobbikot, mind az LMP-t az elit, az establishment részének tekintik, nem pedig egy új, kormányzóképes erőnek. Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy a televíziós hírműsorok, ahonnan a lakosság jelentős többsége továbbra is szerzi politikai információit, igen kevés teret biztosítanak az ellenzéki pártoknak, így sem demagóg, sem felelős üzeneteik nem jutnak el a szavazókhoz" - véli az elemző.
A Lehet Más a Politika megalakulása után egy évvel 7 százalékot ért el, pedig politikája és politikai stílusa igen távol áll a populista, vagy tömegpárti igényekkel fellépő retorikától. Ez azt mutatja, hogy válsághelyzetben igenis van igény új szereplőkre. Ráadásul, a politikai palettán a liberális térfélen - az SZDSZ és az MDF eltűnése óta - jócskán van hely. Ugyanakkor, egy váltópárt felépítése biztosan nem lehetséges egy év alatt. Boros Tamás szerint sok fog múlni az új választójogi törvényen is: minél magasabb lesz a jelöltállítási küszöb és minél inkább sok egyéni választókörzetes többségi modell felé tolja el a Fidesz a választási rendszert, annál kisebb az esély egy új párt sikerére.
forrás és szerző : stop / Bencsik Gyula
Az eredeti írás itt olvasható
|