Előtérben ! : "Kisrutinnal" kábítják a helyi lakosságot? |
"Kisrutinnal" kábítják a helyi lakosságot?
2011.05.16. 02:38

Egyre viharosabb a helyzet a vörösiszap sújtotta Devecserben, míg Kolontáron nincsenek komolyabb gondok. Egy minapi konferencián kiderült: titkolják azokat a mérési adatokat, melyek a térség lakóinak veszélyeztetettségét jelzik. A Vöröskereszt kilátásba helyezte, hogy távozik Devecserből, ha adományait "államosítják".
Oszsza meg másokkal is
Kész bíróság elé vinni a vörösiszap-ömlés után mért szennyezettségi adatok nyilvánossá tételéért folytatott küzdelmét a Társadalmi Demokráciáért Mozgalom. Ez az Ipari katasztrófák árnyékában címmel rendezett nemzetközi közéleti konferencián hangzott el a napokban.
A hatóságok ugyanis vonakodnak kiadni a mérési eredményeket, ezért a civilek gyorsított eljárást kezdeményeznek az ügyben, és, mint Vajnai Attila a szervezet képviseletében kifejtette: személyek ellen is eljárást indíttatnának ezzel kapcsolatban.
A tanácskozáson az iszapkárosultak képviseletében hat helybéli is részt vett. Dr. Szabóné Sidó Mónika fotókkal illusztrált drámai előadásában bemutatta, hogy milyen sérüléseket szenvedtek el a kiömlő anyagtól azok, akik közvetlenül érintkeztek vele. Beszélt a kártérítési eljárások anomáliáiról, egyebek mellett arról, hogy a bankok, illetve a közműszolgáltatók különbözőképpen állnak a károsultak ügyeihez.
Volt pénzintézet, mely az otthonukat vesztettek jelzáloghitelét végleg eltörölte, akik pedig csak közvetetten érintettek a katasztrófában, kétéves fizetési moratóriumot kaptak. Más bankok viszont nem voltak ilyen méltányosak, és a beígért rövid moratóriummal is gondok akadtak. Ez a megkülönböztetés konfliktusos helyzetek sorát eredményezi a településeken, mert szembeállítja a különböző bankok hiteleseit.
Nehezményezték azt is, hogy Devecserben csak pénzért vásárolhatták ki a károsultak saját otthonuk menthető anyagait, értékeit. Az ablakokért, cserépért, kazánért, kapuért pénzt kért a tulajdonosoktól az önkormányzat. Ugyanezeket a kolontáriak ingyen vihették.
Kiderült: az úgynevezett lakossági szűrővizsgálat, amely a vörösiszap káros hatásainak felderítésére szolgálna, s melyet a helyi nőgyógyászaton végeznek, nem több az úgynevezett "kisrutin" vérvizsgálatnál, ami például egy vakbélműtét előtt szokásos a kórházban.
A valós veszélyek azonban ebből nem ismerhetők meg.
Panaszkodtak arra is, hogy a kizárólagos joggal kijelölt egyetlen üzletben az átlagos piaci árnál magasabban árulják a bútorokat, de máshol nem vásárolhat a lakosság, ezzel is károsítják a károsultakat. Volt, aki arról beszélt lapunknak, hogy a légszennyezettségi veszélyre figyelmeztető riasztórendszert több hete leszerelték a térségben.
Az elmúlt héten - február óta először - lakossági főrumot tartott a devecseri önkormányzat. A viharos hangulatú gyűlésen felszólalók számos megoldatlan problémát vetettek fel. A Népszava úgy értesült, hogy súlyos vitába keveredett a város vezetése, Toldi Tamás fideszes polgármesterrel az élen és a Magyar Vöröskereszt.
Az önkormányzat szerint a korábban adományként kiosztott javakat be kell számítaniuk a fizetendő kárenyhítés összegébe. A gyűlésen azonban Fási Géza, a Vöröskereszt katasztrófa-elhárítási vezetője felháborodottan közölte: amit a szervezet szétosztott, és ezután oszt szét, azt adományként kapják a károsultak.
A Veszprém megyei online újság így tolmácsolta Fási szavait: "Büszkén nézünk az önök és az adományozók szemébe, mert mi átadtuk, amit ide szántak, függetlenül attól, hogy a kormány miből mit akar levonni". Fási kijelentette, ha folytatódik ez az eljárásrend, akkor a Vöröskeresztet kivonul a városból. A karitatív szervezetet nem partner abban, hogy az adományként átadott műszaki cikkek beleszámítsanak az állami kárenyhítésbe.
A lakossági fórumon az Újjáépítési Kormányzati Központ részéről hivatalosan senki nem vett részt.
forrás és szerző : V. J. / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|