Családban marad az állás a Fidesznél is
2011.04.12. 04:45

A KDNP veszi a legkomolyabban a parlamentben a családbarát foglalkoztatás kérdését - legalábbis a Népszava körképe szerint arányaiban a kereszténydemokrata képviselők közt a legnagyobb azoknak az aránya, akik valamely családtagjukat, rokonukat foglalkoztatják közpénzen parlamenti titkárként.
Oszsza meg másokkal is
Miként a Blikk kiderítette, minden negyedik KDNP-s képviselőnek - a 37-ből legalább 9-nek - rokona ilyen fizetett alkalmazott az Országgyűlésnél. A napilapnak a frakcióvezető úgy nyilatkozott: a képviselő személyi titkára bizalmi állás, munkaidőn túl, hétvégén is dolgozni kell. Harrach Péter - aki személyesen is érintett, mivel fia dolgozik titkáraként - hozzátette: a KDNP "húszéves tapasztalata", hogy az ilyen munkát legjobban a családtagok tudják elvégezni, az ő foglalkoztatásukat törvény sem tiltja. A választást indokolja szerinte, hogy nettó 85 ezer forintért "nehéz is lenne alkalmasabb embert találni". Érdekes átfedéseket is talált a Blikk: Rubovszky Györgynek párttársa, Latorcai János országgyűlési alelnök felesége a személyi titkára, míg Rubovszky lánya Latorcainak titkárkodik.
A KDNP után a rokoni foglalkoztatotti "rangsorban" az ellenzéki Jobbik-frakció következik. Ott hasonló az arány, a 46-ból nyolc képviselőnél "áll fenn, hogy a személyi asszisztensükkel valamilyen rokoni kapcsolatban vannak" - közölte kérdésünkre a Jobbik sajtófőnöke. Pál Gábor is az állás "bizalmasságára" hivatkozott.
Még éppen a "dobogóra" fért a Fidesz-frakció, bár viszonylag alacsony azok aránya, akik rokonaikat alkalmaztatják az Országgyűlés hivatalával parlamenti titkárként. A kormánypárt 225 képviselőjéből mindössze hárman éltek a jogszabály által amúgy nem tiltott lehetőséggel, hogy ily módon juttassák közpénzhez hozzátartozójukat. Az ok egyszerű: főszabályként tilos a frakcióban parlamenti titkárként rokont foglalkoztatni, ettől az általános íratlan szabálytól eltérni csak a frakcióvezető külön engedélyével lehet - mondta lapunknak Krakkó Ákos, a képviselőcsoport sajtófőnöke. Lázár János pedig - aki amúgy 1999-2000-ben hódmezővásárhelyi polgármester elődje, Rapcsák András parlamenti titkára volt - csak három frakciótársának adott mentességet: Erdős Norbertnek, Czira Szabolcsnak és Tóth Józsefnek.
A legszerényebb e témában az MSZP és az LMP frakciója. Noha összeférhetetlenségi szabályok nem tiltanák, a szocialisták 58 fős frakciójából - Török Zsolt szóvivő közlése szerint - senki nem foglalkoztatja rokonát, közeli hozzátartozóját parlamenti titkáraként. Ugyanez a helyzet az ökopártnál, ahol Linder Bálint sajtófőnök szintén nullában határozta meg lapunknak az ilyen esetek számát. Parlamenti titkára természetesen a négy független képviselőknek is lehet, de arra nem találtunk adatot, hogy a volt LMP-s Ivády Gábor, az egykor fideszes Molnár Oszkár, a korábban jobbikos Pősze Lajos vagy a volt MSZP-s Szili Katalin vajon hozzátartozóját bízta-e meg a titkári feladatok ellátásával havi bruttó 130 ezerért. Mindez csak a titkári állásokra vonatkozik. Az utóbbi hónapokban sokkal többet lehetett arról hallani, hogy egy kormánypárti politikus családtagja más állami megbízatást kapott.
forrás és szerző : Lengyel Tibor / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|