KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Előtérben !
Előtérben ! : Visszaverték talpasai Orbán támadását

Visszaverték talpasai Orbán támadását

  2011.04.02. 06:25

Orbán az övéi között
Fotó: STOP/Szokolay László
 

A miniszterelnök egyedülálló jogfölfogásán alapuló, egyeztetés nélküli javaslata kiterjesztette volna a Fidesz és a KDNP törvényhozó hatalmát, de ez már a saját jogászainak is sok volt. A vármegyét történeti alapon nem engedték kivenni. Nincs gesztus a köztársaságiaknak.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Egyértelműen az Alkotmánybíróság (AB) elleni támadásként, a testület hatásköreinek további csonkításaként értékelte, és nem kis meglepetésre leszavazta az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának kormánypárti többsége Lázár János fideszes frakcióvezető az alaptörvényhez benyújtott módosító indítványát. Ez ugyanis nem az alaptörvény, hanem annak elfogadása után kézzelfoghatóan nem is létező alkotmány őreként kodifikálta volna a grémiumot, amely döntéseit a történeti alkotmány, az alaptörvény és a sarkaltos törvények alapján hozza.

Ez egyfelől onnan nézve hozott volna nagy jelentőségű változást, hogy gyakorlatilag eltörölni szándékozott a kartális alkotmányt, másrész viszont az Ab jogköreit tovább vágta volna vissza, mivel ha a sarkalatos törvények alapján kell dönteniük, akkor azok tartalmát értelemszerűen nem vizsgálhatja. Hasonló önkorlátozással kezelte az Ab a 1989-2011 között hatályos alkotmányt.

Lázár az indítványát sebtében, a kereszténydemokratákkal, sőt saját frakciójával való egyeztetés nélkül, egyedül nyújtotta be hétfőn délben. A STOP információi szerint hasonló sem került szóba a Fidesz vasárnap éjszakába nyúló elnökségi ülésén, egy forrásunk szerint az indítvány minden bizonnyal a miniszterelnök fejében született meg.

Ezt támasztja alá, hogy Orbán Viktor hétfőn, a plenáris ülésen mondott beszédében egyértelműen utalt rá, hogy a történeti alkotmány, az április 18-án elfogadandó alaptörvény és az őszre betervezett, kétharmados többséget igénylő sarkalatos törvények együttesét tekinti alkotmánynak, jóllehet a vadonatúj jogfölfogás konzekvenciáit nem vonta le.

Kézenfekvő azonban, hogy ezt annak tulajdonítsuk, hogy Orbán szeretné elkerülni az - esetleg hosszadalmas - jogi vitákat az őszi törvényekről, amelyek szinte minden részletében szabályozni szándékoznak állam és polgárai életét, illetve az ezek közötti viszonyt. Ezeket már meg lehet ugyanis támadni az Ab-nél, ellentétben az alaptörvénnyel.

A brüsszeli rendreutasításokat (tavaly a költségvetés vagy idén a médiatörvény ügyében) nem számítva a kormányfőnek ez a második szembeötlő politika veresége azok után, hogy elsöprő elutasításra talált a választók között a kiskorú gyermeket nevelő anyák második szavazatának ügyében. Egy névtelenséget kérő fideszes politikus szerint ez utóbbi még jól is jött Orbánnak. Az autokrata magatartás vádjától tud szabadulni azzal, ha hangsúlyozza, ami forrásaink szerint igaz, hogy a "szívének kedves" lehetőség kerül ki a törvényből.

Az alkotmányügyi bizottság amúgy a várakozásoknak megfelelően átengedte hétfői ülésén Lázár és Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető erről szóló indítványát. Megvétózta viszont az utóbbinak a Fidesz által nem támogatott javaslatát arról, hogy a tanítás szabadságát az Országgyűlésnek lehetősége legyen korlátozni.

Ez szintén nem tűnt váratlannak, annál inkább, hogy a két frakcióvezető közös javaslatát, amelyik a vármegye kifejezést diszkreditálta volna az alaptörvényből, a plenáris ülés elé sem engedték. Ez Lázár személyes ügye volt a feudalista látszatok elkerülésére, de Orbán maga is nevetségesnek nevezte korábban, jóllehet nagy jelentőséget azért nem tulajdonított neki.

Nem így Varga István a Fideszből, aki szerint, ha a vármegyéket kiveszik az alaptörvényből, akkor ki kell venni Szent Istvánt és a Szent Koronát is. Salamon László, az alkotmány-előkészítő ad hoc bizottság korábbi, kereszténydemokrata elnöke azzal érvelt, hogy ha a vármegyéből elveszik a várat, akkor el kell venni a városokból is, így Magyarország megyékből, okokból és községekből állna.

A kormánypártiak az ülésen arra hivatkoztak, hogy 1950-ig bevett közigazgatási egység volt a vármegye, ám arról mintha megfeledkeztek volna, hogy ezen az alapon a fő- és alispáni, valamint a szolgabírói tisztséget is vissza kellene helyezni jogaiba.

Azonban sem a vármegye újfentvaló eltörlésének elvetése, sem a KDNP a tanítást, sem Orbán az AB-t korlátozó javaslatának sorsa nem dőlt el végleg. A házszabály lehetőséget ad a frakcióknak arra, hogy a bizottságokban leszavazott indítványokat (az alaptörvényhez kapcsolódók közül összesen tízet) benyújtsák a plenáris ülés elé, a kereszténydemokraták minden bizonnyal meg is teszik ezt a sajátjukkal.

A plenáris dönt majd arról is, hogy eredeti előterjesztéssel szemben ne csak a képviselők negyede, hanem bármelyike fordulhasson az Ab-hez utólagos normakontrollt kérni. Ezt a Jobbik ötletére az alkotmányügyi bizottság maga nyújtotta be.

A címertelen nemzeti és a koronás címeres állami zászló szétválasztásának kodifikálását a testület nem támogatta, megszavazta azonban Ivády Gábor, a független exelempés indítványát a koronás címer állami zászlóra applikálásáról. Ezért korábban a kereszténydemokraták is küzdöttek, és Szili Katalin, az MSZP-ből kiült független is javasolta. Elfogadását a fideszesek is megszavazták az bizottságban, de a plenárison csak akkor van esély a támogatására, ha a Jobbik - amely tavaly szintén benyújtotta ezt - szavazni fog az alaptörvényhez benyújtott módosítókról április 11-én.

Miután a bizottság nem támogatta, szinte biztos, hogy nem kerül a jogszabály preambulumába (a "Nemzeti Hitvallásba") az a köztársaságpártiaknak tett gesztus, miszerint "megbecsüléssel értékeljük történeti alkotmányunk formálódásában a polgári demokrácia rendszerét először kinyilatkoztató, Magyarország államformájáról szóló 1946. évi I. törvényt".

Ellene a kormánypárti képviselők azzal érveltek, hogy az alaptörvény milyen alapon emeli ki a háború utáni koalíciós időszakból mindössze ezt az egyetlen törvényt, illetve a szöveghely csak utal történeti korokra, jogszabályt egyedül ez a módosító tervezett nevesíteni, ám akkor vagy mindet fölsorolják az Aranybullától a 48-as áprilisi törvényeken át - vagy egyet se.

forrás és szerző : stop / bes


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal