KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : Szabaddá vált az út a végzet felé: az eltévesztett háború

Szabaddá vált az út a végzet felé: az eltévesztett háború

  2011.03.10. 05:52

 

1914-ben a fellelkesült hadviselők nem azt a háborút kezdték el, amelyet 1918-ban befejeztek győztesként vagy vesztesként.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Berlinben például azt gondolták: egyetlen hadjárat során, hetek alatt megnyerhető a harc, amint a porosz–osztrák (1866) vagy a porosz–francia háborúban (1870) történt. A bécsi politika óvatosabbjai is megelégedtek volna egy rövid, lokalizált, leckéztető „harmadik balkáni háborúval”. Ám ez az általános és könnyed rövidlátás, a stratégiai gondolkodás elégtelensége végül világháborúhoz vezetett, totálishoz, újhoz, sosem látotthoz. Nyomában véglegesen széthullott négy birodalom: a német, az osztrák–magyar, az orosz és a török.

A francia katonák harsány célpontként kínálkozó kék zubbonya és piros nadrágja, a tisztek mozgást korlátozó kardja még a régi csataterek divatját idézte. De ezt az állóháborút lövészárkokba beásva, négyezer méterre hordó, percenként hatszázat lövő gépfegyverekkel, tankokkal, lángszórókkal, harci repülőkkel, tengeralattjárókkal, tömegpusztító fegyvernek minősülő mérgesgáz-támadással vívták. (A technika előbbre járt, mint az ész.) A fronton a gyalogos katonák harminc kilogramm hadi terhet cipeltek: fegyvert, lőszert, felszerelést. Nem hősi, atletikus lovagi torna volt ez, de nem ám!
 

kép=

Reuters-fotó
 

Isten oldalán

Noha minden hadviselő úgy érezte:
ő jogos nemzeti önvédelmet folytat a lövészárok sarában. „Ezt a harcot Isten akarja” – írta Vilmos császár. „Isten oldalán állunk” – bizonygatta a németeknek Paul Althaus. De szó szerint ugyanezt mondta szemközt az oroszoknak Raszputyin is.

A kétfelől „bekerített” Németországban attól féltek, hogy a cári sereg lerohanja a keleti porosz területeket. A franciákról feltételezték, hogy mielébb bosszút akarnak állni Elzász-Lotaringia elvesztéséért. És tartottak attól, hogy az ütőképes brit flotta még a kikötőkben megsemmisíti a császári hajóhadat. Úgy ítélték: jobb hát minél előbb ütni. London viszont egy esetleges német inváziótól rettegett. Ugyanúgy, mint majd a második világháborúban. Párizst ingerelte a közép-európai német dominancia: a franciák is hazájuk jövőjét akarták biztosítani a revánssal.

Oroszország sem csak az a közhelyes, sárba süppedt muzsikország volt már, mint korábban. Elfért, persze, a nyomor és járhatatlanság az Urálon innen és túl a hatalmas országban, ahol azonban már felbukkantak az első, modernizáló külföldi hitelek. Ezek révén a cár országa már annyi acélt termelt, mint Franciaország, annyi gépet, mint Ausztria-Magyarország, annyi papírt, mint Svédország, és kőolajtermelésben a második volt a világon (az USA mögött)!
 

kép=

Lille a németek bevonulása után
 

Friedrich Meinecke, a nagy hatású történész azonban azt írta: Németországnak már csak kulturális fölénye folytán is igaza van politikailag az olyan népekkel szemben, mint a szerbek és az oroszok. (Utóbb e nagyszájúság, a kultúrfölény, a faji felsőbbrendűség emlegetése még sokszorosan visszaüt!) Friedrich von Bernhardi porosz generális már 1912-ben követelte „a németeknek a háborúhoz való jogot”. A tengeri hatalommá váló Németország gondolkodását efféle ideológiai bacilusok fertőzték: „Csak az a felsőbbrendű nép, amelyik természetes ösztönét kiviszi a tengerre, a többiek szolgák maradnak” – írta Adolf von Trotta ellentengernagy. (Még egy sületlen Adolf!)

Keleti élettér

Az első sebesültek Budapesten
 

E nézeteket is egy félreértés táplálta: a politikai darwinizmus. Hívei a természetes kiválasztódás elméletét mechanikusan alkalmazták az emberi világra, és elkezdtek felsőbbrendű és alacsonyabb rendű fajokban gondolkodni, kifejlődésüket – ugyancsak tévesen – biológiai szükségszerűségnek nyilvánítva. A jó tulajdonságok többgenerációs összegződésével – gondolták – egyre nemesebb „faj” formálódik: az úri nép, a „Herrenvolk”. Így gondolta maga Ludendorff tábornok is, a hadsereg egyik főparancsnoka, a későbbi puccsista, náci képviselő, Hitler szövetségese, majd vallásalapító és gyakorló elmebeteg, mondván: a meghódítandó keleti élettérben kell létrehozni „a németség védőfalát”, a jövőbeli germán harcosok „tenyészhelyeit”. (Lám, még egy cvikipuszi Darwinnak!)

A „modern” háború persze nemcsak a lövészárkokban zajlik, nem is csak a senki földjén, hanem bent, a városokban is, a házakban is. Amikor ’14 nyarán a kezdeti lendület közel viszi a német sereget Párizshoz, Gallieni városparancsnok előkészületeket tesz az Eiffel-torony és a Szajna-hidak felrobbantására. (Izmosodik már az az ostoba könyörtelenség, amely majd 1944–45-ben lerombolja Budapestet, Berlint.)

A militáris korlátoltság újabb félreértéseket és hamis ítéleteket szül. Az angol flotta fölényétől tartó császári hajóhad úgy próbálja nélkülözésbe szorítani, kiéheztetni, kizárni Angliát a kereskedelmi és hadi forgalomból, hogy meghirdeti a korlátlan tengeralattjáró-háborút. Deklarálják: 1917. február 1. után előzetes figyelmeztetés nélkül lőnek a tengeren mindenkire: semleges utasszállítókra, tehergőzösökre, kórházhajókra. Ezzel a könyörtelen ostobasággal sikerül magukra rántaniuk a szabad hajózás jogát valló, egyébként is Nagy-Britanniával rokonszenvező Egyesült Államoknak a hadseregét, amely ekkor ugyan még szerény méretű (kétszázezer fő), de a hadkötelezettség bevezetése után hamar négymilliósra nő, ebből kétmillió katonát át is dobnak az európai hadszíntérre.

Fogytán a lőszer

És az indokolt, óvatos mérlegeléshez hozzátartozott volna az Egyesült Államok ipari kapacitásának beszámítása. A központi hatalmak hadipotenciálja, kivérzett ipara, pangó mezőgazdasága – ezzel összevetve – igencsak szegényes volt. (Már a háború elején, 1914 októberében elfogyott a lőszer a nyugati fronton. A tüzérség mindössze négynapi tartalékkal gazdálkodhatott!) Bizony, helyes lett volna ezt a teljesítménykülönbséget is felmérni, mielőtt a vöröskeresztes zászló alatt hajózó sebesültszállítókra kilőtték torpedóikat az akarat diadalában reménykedő felsőbbrendű tengerészek. Szabaddá vált az út a végzet felé...
 

kép=

Osztrák-magyar lövészárok Jazionnánál
 

Ki gondolta volna?

Az első világháború, a 20. század őskatasztrófája négy év után, sok millió halottal lezárult. A németek meg is magyarázták maguknak a kudarcot: őket nem győzték le a frontokon, csupán kelet-európai szövetségeseik alacsonyabbrendűsége miatt vesztettek. Otthon meg hátba döfték a harcoló nemzetet a szocialisták, a pacifisták, a zsidók. Vagyis a németek nem voltak képesek, hajlandók túllépni a „bekerítettségtraumán” a háború után sem.

II. Vilmost meglepte a vereség: „Ki gondolta volna, hogy így fog alakulni a dolog?” – morfondírozott felelős államférfihoz méltón, mielőtt hollandiai száműzetésbe menekült a felelősségre vonás elől.

A békeszerződés aláírására Párizsban került sor 1919. június 28-án, demonstratíve az 1871-es francia kapituláció évfordulóján. Németországot Hermann Müller külügy- és Johannes Bell közlekedésügyi miniszter képviselte. Mivel nem akarták, hogy francia tintával kelljen aláírniuk az okmányt, mindketten saját töltőtollat hoztak. Mintha ez lenne most a fő!
 

kép=
 

A revánsvágyat pedig majd Hitler csiholja, éleszti, használja fel, állítja szolgálatába. A Führer, akiről a híres történészvitában azt állította az egyik professzor, hogy „felemelkedése a német történelem üzemi balesete volt”. Az „őskatasztrófa” után jött tehát a második tömeges szerencsétlenség, összeomlás, végzet. Még egy baleset, még egy félreértés, még egy stratégiai melléfogás.

Tragikus és szomorú az a század, amelyik hibából hibába lép.

forrás és szerző : 168ora.hu


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal