Újabb Matolcsy-blama
2011.02.18. 04:34

Ezúttal nem Matolcsy György Nemzetgazdasági Tárcája lepte meg a világot innovatív és kreatív gazdasági megoldással, de a miniszternek magának eshet le az álla attól, hogy a vártnál sokkal nagyobb, 57,7 milliárdos hiányt produkáltak tavaly az önkormányzatok, ami azt jelenti, hogy - amennyiben az előzetes adatok véglegesek maradnak - mégsem teljesült a nagy pompával megünnepelt 3,8 százalékos költségvetési hiány.
Oszsza meg másokkal is
Helyette a valóság 4 százalék lesz. Minderről a miniszter maga sem tudott, mivel Brüsszelben tegnap délután Olli Rehn pénzügyi EU-biztossal tartott közösen sajtótájékoztatóján egy szót sem szólt a blamáról, sőt hagyta magát ünnepelni a tavalyi költségvetési hiány betartásáért, amihez azért a rendkívüli adók milliárdjaira is szükség volt.
Mégsem sikerült tartani a Fidesz-kormánynak a nagy sikerként ünnepelt 3,8 százalékos költségvetési hiányt. A Nemzetgazdasági Minisztérium gyorsjelentése szerint az önkormányzatok 57,7 milliárd forinttal túlköltekeztek, ami a teljes magyar bruttó hazai termék mintegy 0,2 százaléka, vagyis egy ekkora hiány 0,2 százalékponttal 4,0 százalékra növeli a már számtalanszor megünnepelt 3,8 százalékos tavalyi, hazai össztermék arányos deficitet. Amennyiben az önkormányzati hiány a véglegesített adatokban is ennyi marad, az alaposan elrontja a 2010-es államháztartási eredményt.
A fiaskó oka az lehet, hogy a helyi önkormányzatok januári gyorsjelentése alapján az államháztartás önkormányzati alrendszerének pénzforgalmi hiánya a tavalyi I-III. negyedévben kimutatott 97 milliárd forinthoz képest alaposan megugrott, 247,7 milliárd forintot ért el - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorsjelentésében. A kormány a 3,8 százalékos hiánycél bejelentésekor az önkormányzatok 190 milliárd forintos hiányával kalkulált egész évre. A tárcához érkezett adatok azonban a helyi adók, különösen az iparűzési adó elmaradását mutatják, de a vártnál kevesebb folyt be a gépjárműadóból,az illetékekből és más bevételekből is.
Az önkormányzatok évi csaknem 4 ezermilliárd for3,8 sintból gazdálkodnak. A most közzétett előzetes tényadat 57,7 milliárd forinttal tér el a várttól - a gyorsjelentés szerint. Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli 2010. évi pénzforgalmi hiánya 869,8 milliárd forintra volt eddig kalkulálva, mégpedig úgy, hogy irdatlan mennyiségű pluszpénz folyt be decemberben a központi költségvetésbe. A kormány ugyanis ekkor söpörte be a válságadókat: a pénzügyi szervezetek különadójából 89,4 milliárd forint, az egyes ágazatokat terhelő különadókból pedig közel 152 milliárd forint bevételre tett szert.
A kormányzat tévedésében szerepe lehet annak is, hogy az önkormányzatok gazdálkodását mutató pénzforgalmi adatairól napra készen nincsen pontos képe, mivel számláikat nem központilag a Magyar Államkincstárnál, hanem egyedi döntéseik alapján kereskedelmi bankoknál vezetik. Emellett a jelenlegi jogszabályok alapján a központi kormányzatnak alig van lehetősége arra, hogy a 3200 önkormányzat gazdálkodására érdemi hatással legyen.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből kiérződik, hogy a váratlanul megugrott költségek magát a tárcát is meglepték.
Szinte a vártnál nagyobb önkormányzati hiány bejelentésével egy időben tartott sajtóértekezletet Matolcsy György Brüsszelben, ahol büszkén jelentette be Olli Rehn pénzügyi EU-biztossal tartott közösen sajtótájékoztatóján, hogy a tavaly hozott "szokatlan, de sikeres" magyar intézkedések nyomán az ország költségvetési egyensúlya - az éves hiány 3 százalék alatt tartása - 2012-ig biztosított, a középtávú időszakra, 2013-2014-re nézve azonban már szerkezeti reformprogramot kell megvalósítani az egyensúly fenntartása érdekében. Már a 2012-es költségvetésben is strukturális jellegű, tehát állandó, fenntartható megtakarításokat, illetve bevételi többleteket kell elérni. Egy szót sem szólt arról, hogy a tavalyi hiányt veszély fenyegetné, nem teljesült a 3,8 százalékos hiánycél.
Matolcsy újabb blamája nem rosszkor jött a kormánynak, amely igyekszik meggyőzni Brüsszelt és a befektetőket, hogy minden a legnagyobb rendben van, és teljes ellenőrzés alatt tartja a folyamatokat. Orbán Viktor miniszterelnök pedig még január elején határozottan állította, hogy mintegy fél százalék körüli a helyi önkormányzatok hiánya, és 3,2 a központi költségvetésé, amiből 3,8 százalék adódik összességében 2010-re. Úgy tűnik azonban, hogy a választási év látványosan rányomta bélyegét az önkormányzatok gazdálkodására: 1995-ig visszatekintve soha sem volt még ekkora "lyuk" az önkormányzati alrendszerben.
A sajtó előtt a miniszter arról is beszélt, hogy a magyar kormány e héten tárgyalja első olvasatban a szerkezeti reformok programját. A Fidesz honlapján közzétett hír szerint Matolcsy elmondta: az első olvasat megvitatása után a magyar kormány a programról tájékoztatja Brüsszelt, és kikéri a véleményét. Ezután - még a hónap végéig - meghozzák a programmal kapcsolatos kormányzati döntéseket. Utána dolgozzák ki részletesen a döntésekből eredő folyamatokat, a reformlépések "technológiáját" - mondta. Ezzel megerősítette, hogy a kormány nem tudja tartani a korábban saját magának szabott menetrendet, hiszen csak márciusban kezdenek hozzá a konkrét intézkedések kidolgozásához. Olli Rehn a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy várakozásai szerint hamarosan megkapja a magyar kormányzattól a fiskális konszolidáció és a szerkezeti reformok programját.
Úgy fogalmazott, hogy "építő szellemű" eszmecserét folytat magyar partnereivel.
forrás és szerző : Zsebesi Zsolt / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|