Százezrek fűtésszámláját emelné visszamenőleg a Fidesz
2011.02.15. 05:28

Akár 15-30 százalékkal is emelkedhet a távhő ára a települések nagy részén, ha Országgyűlés elfogadja Lázár János január 21-én benyújtott törvényjavaslatát, amely jelentősen megnyirbálná a kötelező áramátvételi rendszeren keresztül (KÁT) a távhőtermelőknek nyújtott támogatást - nyilatkozta lapunknak Bercsi Gábor.
Oszsza meg másokkal is
A Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) elnöke elmondta: szakmai számítások szerint a környezetkímélő módon áramot termelő blokkoknak szánt támogatás Lázár János által javasolt idén 25 százalékos, jövőre pedig 30 százalékos csökkentése következtében 20-50 százalékkal növekedne a távhőtermelés költsége. A törvény módosító indítvány elfogadása esetén országszerte csaknem 100 kapcsoltan termelő (áramot és hőt egyszerre előállító) erőmű, összesen 1000 megawattnyi kapacitása kerülne veszélybe. Ami számtalan városban elviselhetetlen hődíj emelésekhez, vagy a termelő egységek bezáráshoz vezethetne.
Szakértők megjegyezték: a magát a Fidesz-kabinetet is megosztó, az eddigi kormányon belüli szakmai konszenzust felrúgó javaslat szentesítése esetén ráadásul eddig példátlan helyzet állna elő, mivel visszamenőleg, január elejétől kellene árat emelniük a távhőcégeknek. Lázár János javaslata szerint ugyanis az eddig felvett, az áram árába épített támogatás egy részét az év elejéig visszamenőlegesen vissza kellene fizetnie a távhőtermelőknek. A távhőcégek többsége az amúgy is súlyos pénzügyi gondjai miatt nem lenne képes "lenyelni" az elvont támogatást, így társaságok zöme a kompenzáció utólagos csökkentése miatt keletkező veszteségét a felhasználókra lenne kénytelen hárítani.
Hozzáértők úgy látják, hogy hamarosan eldől a KÁT rendszerről a Fideszen belül kialakult vita, s megvan az esély arra, hogy abból nem a szakmaiságot képviselő Bencsik János energiaügyi államtitkár, hanem Lázár János kerül ki vesztesen. Így Lázár Jánosnak vissza kell majd vonnia a törvénymódosító javaslatát. Szakemberek szerint a Fidesz belharcai óriási károkat okoznak a gazdaságnak. Egyebek mellett azzal, hogy a kormánypárti politikusok elbizonytalanítják a befektetőket az egymásnak ellentmondó törvényjavaslatok benyújtásával, a jogbiztonság megszűntetésével.
Bercsi Gábor megjegyezte: a kapcsolt energiatermelés közvetlenül kétezer embernek ad munkát, s a beszállítókon keresztül még további, hozzávetőleg ezer munkavállalónak biztosít megélhetést. Idehaza 650 ezer távfűtött lakás közül csaknem 630 ezer lakás hőellátásában játszik valamilyen mértékű szerepet a kapcsolt termelés.
forrás és szerző : Népszava-információ
Az eredeti írás itt olvasható
|