közérdekű ! ? : "Ez a tél sem lesz más" - Tarlós adós maradt ígéretével |
"Ez a tél sem lesz más" - Tarlós adós maradt ígéretével
2010.12.03. 05:36

Tarlós István azt mondta, december közepén már senki sem alhat az aluljárókban, a hajléktalanok ellátására pedig nagy tervekkel állt elő. Eddig nem történt semmi, és még az ételosztást is betiltották a Blaha Lujza téren. A jogvédők december 15-ére demonstrációt szerveznek az egyik forgalmas aluljáróba.
Oszsza meg másokkal is
Nagy vihart kavart Pintér Sándor belügyminiszter szeptemberben nyilvánosságra került és azóta elfogadott építési törvénymódosítása, mely lehetővé teszi jövő év közepétől az önkormányzatoknak a közterületen élő hajléktalan emberek büntetését. Annak ellenére, hogy több szervezet is tiltakozott, csont nélkül átment a módosítás az országgyűlésen. Nem sokkal ezután főpolgármester jelentette be, hogy december 15-éig megoldja, hogy a főváros fontosabb aluljáróiban ne éljenek hajléktalanok.
Mint Tarlós István november eleji sajtótájékoztatóján mondta, rövid távú cél, hogy ne tartózkodjanak életvitelszerűen hajléktalan emberek az aluljárók és frekventált közterületeken. Tilos lesz aludni a Blaha Lujza téren, az Astorián, a Ferenciek terén, a Nagyvárad téren, a Batthyány téren, a Nyugati, a Déli, a Keleti és a Kelenföldi pályaudvarok aluljáróiban, a Móricz Zsigmond körtéren, az Örs vezér téren és a Flórián téren.
A főpolgármester azonban úgy tűnik, körültekintőbb volt, mint a Belügyminisztérium: ő ugyanis – Pintérrel ellentétben – meghallgatta a hajléktalan kérdést jól ismerő szervezetek vezetőit, így merült fel például a túlélőpontok ötlete is, ahol a leghidegebb időben is menedéket találjanak az arra rászorulók. Első körben a MÁV-várók és az aluljárók "bizonyos szegletei" jöttek szóba, ezeket elkerítették és fűtötték volna. A december 15-i határidő vészesen közeleg, a pontokat viszont a Menhely Alapítvány (MA) munkatársának tudomása szerint nem alakították ki és valószínűsíti, hogy idén már nem is fogják.
Semmi nem fog változni…
Matlári Ferenc a Hírszerzőnek azt mondta, bár üdvözlik a fővárosi vezetőség terveit, a mostani tél semmiben sem fog különbözni az előzőektől. „Úgy látjuk, hogy a túlélő pontok kérdése nem aktuális, mintha egy kicsit a háttérbe szorult volna. Tény, hogy nagyon óvatosan kell bánni a kérdéssel, hiszen több dolgot is át kell gondolni a kialakításuk előtt. Fontos kérdés például, hogy ki tartana rendet ezeken a pontokon, ki biztosítaná a megfelelő higiéniás körülményeket” – mondta Matlári.
Annak ellenére egyébként, hogy Tarlós István azt ígérte, december közepére megoldódik a hajléktalan-kérdés, biztos, hogy nem tűnnek el egyik percről a másikra a nicstelenek az aluljárókból. Hivatalos intézkedésre ráadásul - elvileg – nincs is lehetőségük az illetékeseknek.
A számlálásban részt vett, aluljáróban élő hajléktalanok kapnak egy kártyát, ami igazolja, hogy részt vesznek a főváros által indított programban és az elhelyezésre várnak. Bár jelenleg nincs olyan jogszabály, ami lehetővé tenné, hogy elküldjék a közterület-felügyelők az aluljárókból a hajléktalanokat, ennek a kártyával a felmutatásával kis időt nyerhetnek a fedél nélküliek. Kártya ide, vagy oda, Matlári Ferenc szerint viszont indokkal most is elküldhetik a fedél nélkülieket a közterületekről. „Megkérhetik őket, hogy menjenek arrébb, amíg a felmosás tart, de szemetelésért is megbírságolhatják őket” – sorolta a kiskapukat a szakértő.
Nemcsak a betartatás, de az anyagiak is felvetnek kérdéseket. Az elmúlt évekhez hasonlóan a menhelyek úgy kezdték meg a téli krízisprogram kidolgozását és alkalmazását, hogy még nem tudják, ki finanszírozza azokat. „Két közalapítvány kezeli a pénzügyeket, de még nem írták alá a szerződéseket az idei évre. Bízunk benne, hogy csak a strukturális átalakítás a késés oka” - jegyezte meg az MA munkatársa. A szervezetek egyébként a programra ígért 30 millió forint még nem kapták meg, és a lakás- vagy ágybérletekre szánt 50 millió forintot „nem látta még senki”.
Tüntetnek majd
A fejlesztések terén tehát változás egyelőre nem látszik, az ételosztás frontján viszont annál inkább: a Blaha Luja téren már nem lehet ételt osztani. A Város Mindenkié Csoport munkatársa, Vojtonovszki Bálint azt mondta lapunknak, az indoklás az volt, hogy „az ételosztással járó több száz fős tömegnek a zavartalan felvonulását és elvonulását nehéz biztosítani a Blaha Lujza téren úgy, hogy közben ugyanezen a helyszínen étkezés is folyik, nem beszélve arról, hogy órákkal előbb odaérkezve jelentősen nehezítik a felszíni gyalogos közlekedést."
A jogvédők érdeklődésére megküldött hivatalos válaszból továbbá kiderült az is, a „Társadalmi Megbékélés Programnak része a Blaha Lujza tér felújítása, megújítása is éppúgy, mint más közterületekkel kapcsolatos komfortnövelést célzó törekvések, beleértve az aluljárókat is”.
„December 1-jétől megvonták Myrai Szent Miklós Egyház ételosztó jogosítványát is. Ez nem más, mint egy kirekesztő közterületi magatartás” – mondta Vojtonovszki hozzátéve, december 15-ére demonstrációt szerveznek az egyik fővárosi aluljáróba. „ A tervek szerint egy még nem létező szabályt fogunk megszegni, azaz, egy éjszakát egy forgalmas aluljáróban fogunk tölteni, így kívánjuk felhívni a figyelmet Tarlós és Pintér intézkedésére” – fejtette ki a Csoport munkatársa.
A Hírszerző hiába tette fel kérdéseit a Belügyminisztériumnak, a Fővárosi Közterület Felügyeletnek, a Budapesti Módszertani Szociális Központnak (BMSZKI) és a fővárosi sajtóirodának, egyelőre nem kaptunk választ. A BMSZKI illetékese a cikk megjelenése után közölte, hogy a délután folyamán megküldte e-mailben válaszait, ez azonban estig nem jutott el szerkesztőségünkhöz. Amint megérkezik, természetesen közöljük.
Két hónap alatt 20-an fagytak meg
|
Magyarországon a nyár vége óta húszan szenvedtek fagyhalált – közölte november 24-én a Magyar Szociális Fórum Kerekasztala. A kimutatás két hónapos, szeptember 22. és november 22. közötti időszakra vonatkozik. Az áldozatok egy része a szabad ég alatt hűlt ki, mások saját tulajdonukat képező fűtetlen otthonukban lelték a halálukat. Az MSZF szerint a legfrissebb tények arra utalnak, hogy a helyzeten nem változtatott a kilakoltatási tilalom elrendelése. Az áldozatok ugyanis részben a moratórium előtt kilakoltatottak és hajléktalanná váltak közül kerültek ki, a többiek pedig olyanok közül, akiknek nem telik fűtésre.
|
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Esztergályos Ildikó
Az eredeti írás itt olvasható
|