sztármódi?! : Isten éltessen Erzsikém! - Galambos Erzsi 75 éves |
Isten éltessen Erzsikém! - Galambos Erzsi 75 éves
2009.12.08. 06:07

"Napi gondjainkat tegyük be egy képzeletbeli hátizsákba, és amikor belépünk a színházba, adjuk le a portán" - ez volt a híres színésznő, Lázár Mária ars poeticája, s egyben ez Galambos Erzsi kedvenc mondása. Be is tartotta mindig, hisz ő még ahhoz a generációhoz tartozik, amely a közönség feltétlen tiszteletét tartotta a színész az egyik legfontosabb feladatának.
Az is igaz, hogy ő zöldfülű kezdőként Somlay Artúr, Latabár Kálmán, majd Rátonyi Róbert és Básti Lajos, illetve Gombaszögi Ella és Honthy Hanna partnere volt. Amikor a Nemzeti Színházban a legendás Bajor Gizi mellett statisztálhatott A kaméliás hölgy előadásán, úgy izgult a nagy lehetőségtől, hogy a nagyjelenetben hamarabb elájult, mint kellett volna.

galéria itt látható
Később már a közönség volt elájulva tőle, amikor ámulva tapasztalta, hogy milyen remekül énekel, és milyen kiválóan táncol - egyebek mellett Elizaként a My Fair Ladyben, mint Dulcinea a La Mancha lovagjában és Kocsma Jenny a Koldusoperában. Emlékezetes sikere volt az Irma, te édes címszerepe, és több népszerű zenés tévéfilmben is játszott: a Maya, az Osztrigás Mici, a Lola Blau és A canterville-i kísértet különösen kiemelkedik a sokból. A nyolcvanas évek sikerfilmjében, a Szerelem első vérig-ben ő volt a főhős, Füge anyukája. Manapság is tapsolhatunk neki a József Attila Színházban a Kaviár és a Csak kétszer vagy fiatal című darabok végén. Remélhetőleg még jó sokáig, ami annál is inkább reményteljes, mert pár éve Az első 70 évem címmel csinált önálló estet, a másodikból pedig még csak öt telt el.
Mondhatni, sosem találta meg a helyét. Gyermekként játszott Lakner Artúr gyermekszínházában, 1955 és 1958 között a Miskolci Nemzeti Színház következett. 1958-tól 1962-ig a Kecskeméti Katona József Színház társulatának volt tagja. 1962 és 1964 között a Petőfi Színházban játszott. 1964-től 1983-ig a Fővárosi Operett Színház művészeként szerződött el a József Attila Színházba. Rengeteg díjat "zsebelt" be: Jászai Mari-díj, Érdemes Művészi, Kiváló Művészi, Kritikusi díja. Majd 1993-ban Örökös Tagja lett a Halhatatlanok Társulatának, 2001-ben pedig a Kossuth-díjat vehette át.
Részlet a Hogyan él Galambos Erzsi című interjúmból: Ámulás közben nagyon vigyáztunk arra, hogy a 14 éves Csoki kutya ki ne szaladjon a folyósóra. Aggodalmunk felesleges volt: a kutyusnak esze ágában sem volt megszöknie... A Kossuth-díjas színésznő egész délelőtt sürgött-forgott a konyhában. Készített egy magyaros lecsót és egy még magyarosabb túrógombócot. Amíg falatoztunk, volt időnk összeszámolni, hogy hányadik lakását van szerencsém megtekinteni. Ugyanis ebbe a mostaniba nemrégen költözött. Valamilyen matematikai módszerrel kijött a 4-es szám, tehát voltam nála Szentendrén, majd a Rádió körüli lakásában, aztán Budán, és erről a legutóbbiról annyit elárulhatok, hogy szintén budai.
- A fő ok, amiért váltottam, az a távfűtés volt. Most ez a gond megszűnt, mert ennek a háznak, saját fűtése van. 
- Hány éve annak, hogy átmentél a József Attila Színházba?
- Huszonhat! Több darabban is játszom, itt találkoztam színpadon először Bodrogi Gyulával. 75 évet kellett megéljek ahhoz, hogy ez bekövetkezhessen! A másik darab a Kaviár, amelyben olyan sikerem van, mint hajdan az operett színházban!
Ahogy mondani szokták, Erzsi nem állva várja a sikert, sok mindent megtesz azért, hogy jó kondícióba legyen. Mostanában adott le hét kilót, úgyhogy lassan úgy néz ki, mint fiatal korában. Holott imád enni, és ami még döbbenetesebb: a világ legjobb háziasszonya. Úgy főz, hogy még kuktának sem mehetnék el a konyhájába. Főleg azért, mert olyan bonyolult gépeket használ, amelyekről még azt sem tudtam megállapítani, hogy merről nyílnak. Amit viszont konyhanézőben azonnal átláttam, hogy itt mindennek funkcionális és hangulati helye van. Nem is akármilyen! A tésztáknak tartójuk, a hosszú tésztáknak hosszú tartójuk. A polcokon roskadoznak a szettek. A snidling, a petrezselyem nem díszlet, hanem használati kellék. A spejz két nagymamára való.
- Tudod, háborús gyerek vagyok, és megszoktam, vagyis magammal hoztam a génjeimben azt a parancsot, hogy be kell spájzolni! Az összes korszerű és a világon divatos edénykészletet előbb megtárgyaljuk Lehóval (Lehoczky Zsuzsával) és aztán megrendeljük.
Amíg főz, addig is akarja tudni a világ dolgait, ezért még televíziót is beállított a konyhába. Próbára tettem egy kis politikai "ki mit tud?"d-al, és kiderült, hogy naprakész.
A 117 négyzetméteres polgári lakás minden négyzetcentiméterére jut egy kis "jé" felkiáltás. A fürdőszobára még több: krémek, szépítőszerek, tükrök, amerre a szem ellát. Erzsin egyetlen ránc sincs, most legalább megtudom, hogy miért. Lehet, hogy sokba kerül ez a sok kencefice, de megéri a látvány. Bútorai mennek vele egyik lakásból a másikba, legfeljebb az ágyakat cseréli le kényelmesebbre, egészségesebbre. Olyan bútora is van, amit még 1966-os Jászai Mari-díjából vett. Például egy barokk asztal két székkel, fotelekkel, fésülködő asztallal. Melyhez még az az emlék is köti, hogy édesanyja ült benne. Az egyik komód roskadozik a premier-ajándékoktól. Amikor már azt hittem, mindent láttam, hogy minden szépséget átvizslattam, észreveszek valamit, és csaknem elakad a lélegzetem. Egy szecessziós üvegről van szó, melyet Kanadából kapott. Olyan, mintha 1 lenne, de 3. Egymásba ölelkezve tesznek ki egy egészet. Gyönyörű.
Galambos Erzsi túrógombóc receptje: 25 deka túróhoz egy tojás. A tojásfehérjét külön kell választani, majd felverni. Egy kanál liszt, egy kanál gríz, kis sütőpor, majd a felvert habot hozzákeverni. Két-három órát állni, hagyni. A zsemlemorzsát vajban ajánlatos megsütni, semmit nem édesíteni, csak a tetejére kerülő tejfölt kell igény és ízlés szerint cukrozni.
forrás : nembulvar.hu / bozsán
|