Makik között sétálhat a közönség
2009.06.26. 04:23

Látogatókra várva
Mostantól akár a makik közé is besétálhatnak mindazok, akik felkeresik a Fővárosi Állat- és Növénykertet. A népszerű gyűrűsfarkú makik kifutóját ugyanis a városligeti intézmény – saját erőből – oly módon alakította át, hogy az a látogatók számára is bejárható legyen.
Megújult a gyűrűsfarkú makik lakóhelye a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Madagaszkár szigetén őshonos félmajmok (nevezik őket lemuroknak is) úgynevezett immerziós kifutót kaptak. Ez azt jelenti, hogy a látogatók bemehetnek a makik közé, és a kijelölt sétaúton szabadon közlekedhetnek a kifutóban.
A magyar főváros állatkertjének közismert törekvése, hogy – ahol ez lehetséges – igyekszik minél közelebb hozni az állatokat a nagyközönséghez. E program eredményeként már korábban is létesültek immerziós állattartó terek, a legelső – egész Magyarországon is elsőként – 1986-ban, az egykori Madárház trópusi csarnokában. Jelenleg is immerziós módon kerülnek bemutatásra a trópusi lepkék, a lajhárok, a fakókeselyű és számos más madárfaj, illetve – mostantól kezdve – a makik legnépszerűbb faja is.
A gyűrűsfarkú maki vagy katta (Lemur catta) megjelenése miatt mindig kedvelt volt a látogatók körében. Ez az érdeklődés azonban még tovább nőtt az elmúlt esztendőkben, elsősorban egy nagy sikerű animációs gyermekfilm (Madagaszkár) nyomán. A makik közül egyébként ez a faj jóformán az egyedüli, amelyik elsősorban a nappali órákban aktív, így ez is alkalmassá teszi arra, hogy immerziós formában kerüljenek bemutatásra. A faj Madagaszkár szigetének déli felén őshonos, egyik legfeltűnőbb jellegzetessége pedig a hosszú, sávozott farok. Méretes farkukat a makik a fák ágain közlekedve egyensúlyozásra, ugrás közben kormányzásra használják, ha pedig a talajszinten mozognak, zászlóként használják, így jelezve a csoport többi tagjának, hogy éppen merre járnak.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben jelenleg öt gyűrűsfarkú maki él, három nőstény és két hím. A nőstények (név szerint Mami, Elvira és Gumus) mindannyian budapesti születésűek, a legfiatalabb Gumus éppen öt esztendős. A hímek körül Lehel kilencéves, Gáspár pedig a 2008-as évben született. Mivel a lemur l’amour nem számít ritkaságnak, a makik várhatóan az új kifutóban is rendszeresen szaporodni fognak.
A most megnyitott létesítményt a Fővárosi Állat- és Növénykert saját erőből, 4 millió forintos költséggel alakította ki.
forrás : (Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert)
|