Biztonságosak-e a játszóterek?
2009.05.01. 20:07

Fotó: -a-
A szülők számára mindig gyermekeik biztonsága a legfontosabb. De létezik egyáltalán olyan hely, ahol nem kell féltenünk a kicsiket? Az ORFK munkatársát a játszóterek biztonságáról, illetve az ott elkövetett bűncselekmények gyakoriságáról kérdeztük.
Milyen típusú bűncselekményeket követnek el játszótereken, ezek mennyire gyakoriak?
Játszótereken vagy azok környékén jellemzően kevés bűncselekményt követnek el. Az ott elkövetett bűncselekmények többségében nem a gyermekek ellen irányulnak. Általában a gyermekkor felső határán lévő, vagy éppen fiatalkorúvá vált fiatalok garázdálkodnak csoportosan ott, és keltenek ezzel félelmet, riadalmat az ott tartózkodókban. A bűncselekmények között a kábítószer-fogyasztás is előfordul e helyeken, melynek maradványaival, a fecskendőkkel találkozhatnak a játszóteret használók. Ha ilyen esetről bejelentés érkezik az illetékes rendőrkapitányságra, az intézkedő járőr, tekintettel a kiemelten veszélyeztetett korosztályra, rövid időn belül megjelenik a helyszínen. A csoportos elkövetők kilétét azonnal, minden esetben, míg a kábítószert használók kilétét megfigyelést követően általában felderítik.
Kevesebb bűncselekmény történik-e játszótereken az EU-konform létesítmények (zárható, elkerített játszóterek) megjelenése, illetve elterjedése óta?
Az EU szabványoknak megfelelő játszótereken, legalábbis miután az esti óráktól bezárják őket, nem jellemző, hogy bármiféle bűncselekményt követének el. Akik a belopóznak vagy bemásznak a létesítmény területére, nem bűncselekmény kívánnak elkövetni, inkább nyugodt körülmények között szeretnének pihenni.
A szülők tesznek-e olyan bejelentést a rendőrségen, hogy nem merik gyermekeiket levinni a játszótérre az ott-tartózkodó hajléktalanok, gyanúsan viselkedő személyek miatt?
Amikor a játszótér és az ott-tartózkodók biztonságát féltik, természetesen tesznek bejelentést, illetve feljelentést a szülők az illetékes Rendőrkapitányságon. Ezek alapján tud intézkedni rendőrség, így tudja megszüntetni a jogsértést.
Fogtak már el körözött személyt, például pedofilt olyan szülői bejelentés alapján, miszerint az illető gyakran jelenik meg játszótereken, és figyeli a gyermekeket, illetve barátkozni próbál velük?
A pedofilok jellemzően zárkózottak, akik vágyaikat, bűnös tevékenységüket titkolják. Inkább a bujkálás jellemző rájuk, ezért a legritkább esetben ólálkodnak játszóterek környékén.
A közterületeken végzett razziák során milyen gyakran érintenek játszótereket, különös figyelmet fektetnek-e ezek biztonságára?
Amennyiben egy-egy játszótér a bejelentések kapcsán a figyelem központjába kerül, a járőrök fokozottan ellenőrzik azt és környékét. A járőr útvonalterve előre meghatározott, bejelentések nélkül is rendszeresen érinti többek között a közterületeket, parkokat, játszótereket.
Jellemzően kik követnek el bűncselekményt a játszótéren? Fiatalkorúak, hajléktalanok?
Általában gyermek- és fiatalkorúak, illetve kábítószer-használók; a hajléktalanokra ez nem jellemző. Ők általában megjelenésükkel váltanak ki riadalmat, megbotránkozást, főként a felnőttekből. A 2008. évi adatok alapján hajléktalan személy kiskorú sérelmére összesen tizenegy esetben követett el bűncselekményt, ebből egy testi sértés, egy szemérem elleni erőszak, kettő garázdaság, hét pedig vagyon elleni bűncselekmény volt. Azonban ezen esetek egyikét sem játszótéren vagy annak környékén követtek el.
Az EU-konform, éjszakára zárható játszóterek védelmére fordítanak-e külön figyelmet, vagy a szülőknek meg kell elégedniük a zárt kapuk nyújtotta védelemmel?
Amennyiben a zárható játszótér a járőrútvonal része, a rendőr tevékenysége során elvégzi az ellenőrzést. Ám, mivel ezek a játszóterek általában az önkormányzatok tulajdonában és fenntartásában állnak, ellenőrzésüket is ők végzik.
forrás : mixonline.hu
|