Orbánék törvénybe foglalnák a gyermekmunkát 
Ezt a civilizált országokban nem tűrik
A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) többek között azt is kifogásolja a Munka Törvénykönyve módosításai kapcsán, hogy 15 éves, tehát a kiskorúságból éppen csak a fiatalkorú kategóriába átlépett gyerekekkel a gondviselő beleegyezése nélkül lehet munkaszerződést kötni.
Oszsza meg másokkal is
Ha az a szándék, hogy a munkáltatók versenyképessége nőjjön, akkor teljesen érthető az ilyen intézkedés. Jóval kevesebbet kell fizetni ugyanis egy 15 éves, semmiféle gyakorlattal nem, viszont korából következően mindössze - jó esetben - általános iskolai végzettséggel rendelkező munkavállalónak. Ezek szerint, ha a törvénymódosítások a gazdaság versenyképesebbé tételét szolgálják, akkor a miniszterelnök komolyan gondolta, hogy szerinte hazánk számára a kínai példa követendő.
Palkovics Imre, a MOSZ elnöke a STOPnak elmondta: a szakszervezeti tömörülés mindent elkövet azért, hogy ez a törvény ne léphessen életbe. Felhívta a figyelmet arra, hogy a világ egyetlen civilizált országa sem fogadhatja el az ilyesmit, sőt a hazánk által is aláírt ENSZ-konvenciók kifejezetten tiltják az ilyen jellegű intézkedéseket. A szakszervezeti vezető kijelentette, hogy amennyiben nem sikerül a kormányt jobb belátásra bírni, akkor a közvéleményhez fordulnak, illetve nemzetközi fórumokon, akár az ENSZ-nél is tiltakozni fognak a magyarországi gyermekmunka ellen. Palkovics nem riad vissza egy esetleges népszavazás kezdeményezésétől sem, hiszen a MOSZ szerint minden eszközt meg kell ragadni, hogy az amúgy is kizsákmányolt magyar munkavállalók nehogy még rosszabb helyzetbe kerüljenek.
Mostanában más országokban is tombol a gyerekmunka, folyamatosan hallani ezzel kapcsolatos híreket elsősorban Kazahsztánból, Pakisztánból, Kínából, Bangladesből, valamint az elmaradottabb afrikai és ázsiai országokból. Ha a Munka Törvénykönyve az ENSZ elé kerül, a világ közvéleménye könnyen egy kategóriába sorolhatja Magyarországot ezekkel a nem éppen "európaias" országokkal.
Az UNICEF (Egyesült Nemzetek Gyermekalapja) egyébként évek óta keményen harcol a gyerekmunka ellen, így nagy valószínűséggel nem maradhat nemzetközi visszhang nélkül, ha az Európai Unió egy tagállamában 15 éves gyerekeket szülői engedély nélkül foglalkoztathatnak.
forrás és szerző : stop / Csanádi
Az eredeti írás itt olvasható
|