Előtérben ! : Kétpártrendszer? - Orbán évtizedes jóslatát válthatja valóra a Fidesz |
Kétpártrendszer? - Orbán évtizedes jóslatát válthatja valóra a Fidesz
2011.07.12. 20:46

Még 2000-ben beszélt arról Orbán Viktor, hogy szerinte Magyarországon csak két, hosszú távon is életképes párt létezik, a „kommunista”, és az általa vezetett „antikommunista”. A választási törvény Áder János által elővezetett módosítása a kormánypárti képviselők szerint ebbe az irányba tett nagy lépés lehet.
Oszsza meg másokkal is
Így akarja Orván Viktor valóban szétzúzni a szocialista pártot, és ellehetetleníteni a teljes ellenzéket is, és gyakorlatilag egypárti, hegemón rendszert megvalósítani – mondta a Hírszerzőnek egy a választási matematikában járatos szocialista politikus, a Fidesz választási reformról szóló koncepcióját kommentálva. A volt képviselő arra a Wikileaks által kiszivárogtatott amerikai táviratra utalt, mely szerint Orbán Viktor azt mondta Eleni Tsakopoulos Kounalakisnak: „ szét fogják zúzni a szocialista pártot” a választásokon, mert szerinte ez a társadalom érdeke is.
Forrásunk arra hívta fel a figyelmet, hogy az Áder János bejelentette elképzelések (egyfordulós választás, a töredékszavazatok eltörlése, nagyjából fele-fele arányú egyéni és országos listás rendszer) közül a töredékszavazatok megszüntetése esetén jóval aránytalanabb lenne a rendszer, de különösen a mindenkori második helyezettek járnának rosszul, mert a töredékszavazatok hagyományosan nekik jelentenek sok mandátumot – 2010-ben például az MSZP a végül megszerzett 59 képviselői hely szinte felét, 29-et innen szerzett. (A Jobbik 21, az LMP 11, a Fidesz 3 mandátumhoz jutott ilyen módon.)
Hegemón uralom?
„Ez – hacsak nem számolunk azzal, hogy a politikai közhangulat gyökeresen megváltozik – azt jelenti, hogy egy hegemón párturalom jön létre, ahol lesz egy nagy párt, ez a Fidesz, és mellette gyakorlatilag nem rúghatna labdába az ellenzék semmilyen módon” – mondta a politikus. Az érvelést alátámasztja a Haza és Haladás blog számítása is, eszerint a körvonalazódó rendszerben már 45 százalékos szavazati aránnyal is 135 mandátumhoz (vagyis több mint kétharmadhoz) lehetne jutni a körülbelül 200-ból, míg egy második helyezett pártnak, amelyik a szavazók 35 százalékának támogatását bírja, mindössze 47 parlamenti hely jutna.
A Fideszben és a KDNP-ben inkább Orbán egy másik, jóval régebbi vízióját idézték a Hírszerzőnek. Erről először a kormányfő még 2000 szeptemberében beszélt a Liberális Internacionálé ülésén, amikor bejelentette, hogy a Fidesz felülvizsgálja tagságát a szervezetben, és átlép az Európai Néppártba. Ekkor Orbán azt mondta, hogy Magyarországon csak két párt maradhat életben, a volt kommunisták és az általa vezetett antikommunista párt, amely csak kereszténydemokrata alapon szervezhető meg.
Orbán Viktor has a dream
„Ez valóban egy nagy lépés a kétpártrendszer felé, de Orbán Viktor sosem tagadta, hogy ezt kívánatos célnak látná. Egyrészt így lehetne szerinte a szélsőjobbot is kiszorítani a parlamentből, másrészt egy ilyen felállásban elég kevés esélye lenne, hogy ismét valaki kétharmadhoz jut” – mondta még egy szocialista vezető is lapunknak, ezzel kapcsolatban.
Szerinte a Jobbik és az LMP valóban rosszul járna a változtatásokkal, de az őket is gyengítené, ha valamiféle választási koalícióra kényszerülnének esetleg az LMP-vel, a két párt közötti egyelőre nem túl harmonikus viszony miatt. „Állandóan kritizálnak minket a tagságból, hogy miért nem vagyunk keményebbek velük, ezek után el lehet képzelni, mi lenne egy ilyen megállapodás esetén” – mondta.
Fülke ellenforradalom?
Pedig a Political Capital elemzése szerint - egy ütőképes ellenzék, és a választók Fidesz ellen fordulása esetén - a tervezet potenciálisan megteremti a lehetőségét, hogy a fülfeforradalmi kormányt is kétharmaddal váltsák le. Igaz, egy fideszes forrásunk szerint a kétharmad most is rendhagyó eredmény volt, "ahhoz kellett Gyurcsány, az őszödi beszéd, a gazdasági válság, a korrupciós ügyek - ilyen csillagálllásra nem nagyon lesz esély még egyszer".

Parlament, ellenzék nélkül: ellenzéki félelmek szerint a Fidesznek nem is lenne olyan rossz ez a felállás
Fotó: Stiller Ákos
Azt még egy kormányzati forrásunk is elismerte, hogy némileg meglepte őket, amit Áder János bejelentett: eddig ugyanis nem volt szó a töredékszavazatok eltörléséről. „Eddig úgy volt, hogy nagyjából maradunk a 89-es rendszernél, legfeljebb kiiktatjuk a második fordulót, mert ott az esetek túlnyomó többségében úgyis az nyert, aki az elsőben is; de nem toljuk el az el az egész rendszert ennyire a többségi elv felé” – idézte a képviselő gyakorlatilag a Fidesz tavaly májusi, első választási reformjavaslatának indoklását. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy azt akkor „csak azért adták be, mert megígérték a kisebb parlamentet, és a határon túliak választójogát, és valamit le kellett tenni az asztalra”, de senki nem gondolta, hogy ez lesz a végleges tervezet. Igaz, mint egy szocialista vezető fogalmazott: "amíg a szavazófülkében titkosan lehet szavazni, és nem csak egy párt neve szerepel majd a papíron, addig - ha olyan lesz a választói hangulat - le lehet majd váltani a Fideszt, akármilyen is lesz a választási rendszer.
A mostani tervezet kialakulásával kapcsolatban ellentmondó narratívákat hallottunk a koalíción belül is: egy választójogban jártas Fidesz-képviselő szerint „a sajtó sosem fogja elhinni, hogy ezt valóban Áder János és Kövér László rakta össze, így nincs is értelme bizonygatni ezt”, már idézett kormányzati forrásunk szerint ugyanakkor „rengeteg szándék volt, ezeket kellett szintetizálni, ezt pedig mindig egy ember csinálja nálunk” (vagyis Orbán Viktor). Úgy tudjuk, a Fidesz elnökségén belül is voltak viták, mielőtt a végleges tervezetet nyilvánosságra hozták – ennek ellenére egy a vezetés ügyeire rálátó forrásunk szerint nem valószínű, hogy lényeges elemeiben már változik a törvény, annak ellenére sem, hogy elvileg most egy négypárti bizottság is foglalkozik majd vele.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Kósa András
Az eredeti írás itt olvasható
|