Kriminalizálná a kormány a szakszervezeteket
2011.07.06. 04:43

Büntetőjogi felelősségre vonásokat is elképzelhetőnek tart Gál András Levente az elmúlt húsz évben elkótyavetyélt, "véglegesen ellopottnak hitt" szakszervezeti "vagyonelemek" miatt.
Oszsza meg másokkal is
A közigazgatási államtitkára kijelentette: a kabinet folytatni szeretné a vagyon visszaszerzését. Az MNÜA új összetételű kuratóriu¬mát két héten belül bejegyzi a bíróság. Fő feladata az lesz, hogy az alapítványt felkészítse a nonprofit gazdasági társaságként történő további működésre.
A Kehi vizsgálata szerint az alapítvány tulajdonában álló ingatlanok kezelésére létrehozott Vagyonkezelő Zrt. 2004-ben 9 szállodát áron alul átjátszott a többségében magántulajdonban lévő Hunguest Hotels Zrt.-nek. A vizsgálat időzítése és a kriminalizálás szándéka valószínűleg nem véletlen. Van, aki úgy véli, a kormánynak két célja van: hiteltelenné tenni a munkavállalókat érintő megszorítások miatt egyre több demonstrációt szervező szakszervezeteket a munkavállalók előtt, valamint az, hogy rátegye a kezét az alapítvány 28 mil¬liárdos vagyonára.
Az MNÜA 1992-ben jött létre, az Antall-kormány és a hat szakszervezeti konföderáció írta alá a szerződést. Amikor a Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt, feladatait és vagyonát a szakszervezeti szövetségek örökölték. Ide tartoztak a szakszervezeti üdülőként üzemeltetett szállodák is, amelyek¬ tulajdonjoga sok esetben rendezetlenné vált.
Például a telek állami tulajdon volt, de az épületet a szakszervezet építtette és működtette. Ebből a közös vagyonból hozták létre az üdülési alapítványt, a "bevett vagyon eredetkutatása" nélkül. Így lett 365 épület az üdülési alapítványé. Az ingatlanok nagy részétől valóban megvált az alapítvány, üzletrészekben, részvényekben, bankbetétekben tartotta a vagyon nagyobb részét. Az alapítvány eddig - állami támogatás nélkül - 800 ezer rászoruló üdülését segítette, tavaly 128 ezren kaptak segítséget 4 milliárd forint értékben. A parlament által tavaly július 22-én elfogadott ¬gazdasági salátatörvény rögzítette az MNÜA megszüntetését. Most véglegessé vált: a profitot a jövőben nem osztják szét, a társaság tulajdonosa az állam lesz.
forrás és szerző : Muhari Judit / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|