: „Közeledik a harag napja” - táncol a szakszervezetek idegein a kormány
„Közeledik a harag napja” - táncol a szakszervezetek idegein a kormány
2011.03.16. 10:48
Nyugtalanul várják a rendvédelmi szervek dolgozói Pintér Sándor belügyminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök válaszát: a szakszervezetek ugyanis nyílt levelet írtak a Széll Kálmán Tervben olvasható, a korkedvezményes nyugdíj megnyirbálásával foglalkozó passzus miatt. A lánglovagok türelme véges - ha kell, utcára is vonulnak.
Oszsza meg másokkal is
A Matolcsy György által március elsején ismertetett csomagban kevés konkrétumot árult el a kormány, az azonban kiderült, hogy megalkotják a közszolgák életpályamodelljét, átalakítják a táppénzfolyósítás szabályait, és ezzel egy időben felülvizsgálják a táppénzcsalások büntetőjogi szabályozását. A terv szerint július 1-ig megalkotják az új nyugdíjkorhatárra vonatkozó szabályokat, kidolgozzák a közmunkarendszer átalakítását, valamint a rokkantnyugdíjazás és a korkedvezményes nyugdíjak új szabályait is.
A részletek egyelőre nem ismertek, annyit tudni csak, hogy a különféle kedvezményekkel már nyugdíjba vonult korhatár alattiaktól nem vonnák el az ellátásokat. Ez a kitétel azonban közel sem nyugtatta meg a rendvédelmi dolgozókat.
A kormány hergeli a társadalmat?
Az Orbán-csomag bejelentése után szinte azonnal össztűz alá vették a szakszervezetek a nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatos ötleteket. Az érdekvédők egy emberként álltak ki a kormány csomagja ellen. A fegyveres és rendvédelmi szervezetek érdekképviseleti szervezetei közös nyilatkozatban szólították fel a kormányt, hogy „fejezze be a különböző társadalmi csoportok – nyugdíjasok, és kedvezményesen nyugdíjba vonuló lehetőséggel rendelkező – fegyveres és rendvédelmi dolgozók elleni hangulatkeltést”.
Sajnálatosnak tartják továbbá, hogy a kormány anélkül, hogy életpályát nyújtana a kollégáik számára, megszorításokat hajtanak végre. „Mindezt teszi társadalmi egyeztetés nélkül, annak ellenére, hogy a közhivatalokban kifüggesztésre került a Nemzeti Együttműködési Nyilatkozat, mely deklarálja a rendet, mint a közös jövő tartóoszlopát”.
Leszögezik továbbá, hogy a kedvezményes nyugdíj lehetősége a hivatásos állományú dolgozó és az őt alkalmazó állam közötti szerződésből fakadó jogosultság. A munkaszerződés aláírásakor a munkavállaló elfogadja a „normálistól eltérő korlátozásokat, munkafeltételeket és kötelezettségeket – melyek fejében az alkalmazó kötelezettségeket vállal szerződésben szereplő szolgálati nyugdíj folyósítására.
Nettó 85-100 ezer forintért kockáztatják az életüket
Fotó: Túry Gergely
Tény és való, sokan kifogásolják, hogy a jelenlegi rendszerben például a rendvédelmi szervezeteknél az irodai dolgozóknak is jár a korai nyugdíj lehetősége, ugyanakkor a szakszervezetek szerint a kedvezmény eltörlésével viszont olyan emberek is dolgozhatnak majd, akik idős koruk miatt már az egészségügyi követelményeknek sem felelnek meg.
Kockázatok és mellékhatások
Egy elkeseredett tűzoltó nyílt levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz. Ebben részletesen felsorolja, hogy milyen feltételek ismeretében írta alá anno a munkaszerződését, ezeket a feltételeket pedig egyoldalúan kívánja most a kabinet felrúgni. Bognár László tűzoltó főtörzsőrmester mellett a rendőri szakszervezetek is félnek a korkedvezmény eltörlésének hatásaitól. Az egyik ilyen, hogy egy 50-55 éves munkavállaló már nem felel meg az egészségügyi követelménynek.
„52-53 éves koromra hivatásos szolgálatra alkalmatlannak találnak, és elhajítanak, mint egy koszos rongyot. 25-28 évnyi szolgálatot ugye nem így akarnak „meghálálni”?” – tudakolja a lánglovag a kormánytól, ugyanakkor hozzáteszi, ha az illetékesek nem veszik komolyan az egészségügyi előírásokat, „sérül az állampolgárok biztonsághoz való joga”. „Ugye belátják, hogy ezt a hivatást ötvenen túl már csak alapjáraton lehet űzni, és ez, figyelembe véve, hogy tűzoltókról van szó, megengedhetetlen” – írja a főtörzsőrmester.
Kik jogosultak?
Korkedvezményes nyugdíjazásra azok jogosultak, akiknek a munkája fokozottan igénybe veszi a dolgozót, illetve azok, akik egészségre különösen ártalmas munkakörökben dolgoznak: lehet ez föld alatti, sűrített levegőben történő munkavégzés, de azok is jogosultak lesznek, akik melegüzemben, közlekedésben, a polgári repülésnél, a fúrótoronynál, a sütőiparban, a hűtőházban illetve a robbanóanyag-iparban, vagy a Magyar Honvédség polgári alkalmazottjaként ellátott munkakör egyikében dolgoznak. Szám szerint körülbelül 63 ezer főt érintene a változtatás.
„Nem várható el egy tűzoltótól 60 évesen azonos teljesítmény, mint 20-30-40 évesen. A tűzoltó az életét kockáztatja nap, mint nap 90 ezer forint/hó összegért, és még a végén 50 éves korában az ˝utcára˝ teszik!?” – fogalmazott Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke (HTFSZ). „Felmerült az ötlet, hogy az idősebb kollégákat a vízsugárkezelő mellé tegyük be, a probléma ezzel csak annyi, hogy 100 tűzoltóból évek múlva 70-et kellene hasonló helyekre ültetni. Nincs annyi hely. A 30 kilós feszítő-vágót pedig ugyanúgy kezelnie kell majd valakinek. Nem lehet minden jövőbeni idős tűzoltót hasonló könnyebb munkára használni” – sorolta aggályait az elnök.
Hasonlóan vélekednek a rend őrei is. „Nehezen elképzelhető egy 60 éves rendőr akcióban” - mondta Szima Judit, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének főtitkára a Független Hírügynökségnek a korkedvezményes nyugdíj eltörlésével kapcsolatos kérdésére.
Nemcsak a kor és az egészségi állapot aggasztja a szakszervezeteket. A jelenleg még állományban lévő tűzoltók közül egyre többen jelzik, hogy el kívánják hagyni a pályát, hiszen, ha már a fizetés nem, a korábbi nyugdíjba vonulás lehetősége még vonzotta, vonzhatta a pályára lépőket. „Hetente, 8-10 éves munkaviszonnyal rendelkező kollégák hívnak fel és afelől érdeklődnek, hogy lehet lemondással elhagyni a testületet. Az utánpótlást is nehezíteni fogja, ha még ezt a kedvezményt is elveszik tőlünk, hiszen a juttatás kevesebb szinte, mint a civil szférában, az elvárások viszont sokkal magasabbak” – mondta lapunknak Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke.
Hasonlóan vélekedett Szima Judit is: szerinte a kormány eddigi intézkedései és tervei, illetve az ígéretek be nem tartása a szakszervezet szerint azt fogják magukkal hozni, hogy a rendőrök elhagyják a pályát.
Folyamatos elvonás = kiborulás
Az előző kormányok is igyekeztek megreformálni a nyugdíjrendszert, ám kisebb-nagyobb próbálkozás után feladták a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjba vonulás bolygatásának tervét (Draskovics Tibor pénzügyminiszterként kezdeményezte a korkedvezményes nyugdíj átalakítását, de végül, az igazságügyi tárca vezetőjeként már neki sem futott a dolognak). Érdekes, hogy akkoriban Szijjártó Péter hevesen tiltakozott az akkori kormány szigorítási terve ellen: 2006-ban szó szerint azt mondta, a „kormány hadat üzent a nyugdíjasoknak”. A Hírszerző hiába kereste a jelenleg miniszterelnöki szóvivőként dolgozó Szijjártót, nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Az a vicc, hogy ez nem vicc
Annak ellenére, hogy ezt a kérdéskört viszonylag régóta érintetlenül hagyták a kormányok, az utóbbi 2 év intézkedései kikezdték a rendvédelmi dolgozók idegeit. 2009-ben megszűnt a 13. havi külön juttatás, utána ennek kompenzációja is. Jelentősen csökkent a béren kívüli juttatások köre és összege, korlátozták és csökkentették az egészségügyi szabadság után járó távolléti díj összegét.
2009. novemberében Orbán Viktor Fidesz elnökként levélben állt ki a tűzoltók mellett, jogosan hihették hát a szakszervezetek, hogy az új kormány orvosolja sérelmeiket.
"Minden józan gondolkodású ember tisztában van azzal, hogy az önök munkájához az elhivatottságon és bátorságon túl rendkívüli fizikai, szellemi és lelki erőnlét szükséges. Éppen ezért józan ésszel teljesen felfoghatatlan és megmagyarázhatatlan, hogy a Gyurcsány-Bajnai korszak megszorításai miatt a tűzoltóknak egyre kevesebb pénzből, egyre romló körülmények között kell nap mint nap szembenézniük veszélyes és felelősségteljes feladataikkal" – írta Orbán Viktor. Így folytatta: "Amennyiben elnyerjük a választók bizalmát jövőre, a következő polgári kormány biztosítani fogja a tűzoltóság működéséhez szükséges feltételeket és a tűzoltók megbecsülését."
Lázár János, a Fidesz jelenlegi frakcióvezetője pedig még a 2010-es választások előtt azt ígérte: 150 ezer forint lesz a nettó keresete a kezdő rendőrnek (ez valójában most nettó 80-100 ezer forint körül van). Árok elmondása szerint Pintér Sándor belügyminiszter a korábbi megbeszéléseken béremelés ígért, ezt viszont azóta sem látják. „Vagy amnéziás a kormány, vagy egyszerűen mára teljesen más elképzelésük van, de ezt nem ismertették” – tette hozzá az elnök, aki hozzátette: fogytán a türelmük, „közeleg a harag napja”.
Ha kell, utcára is vonulnak
„Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy szakadjon a húr. Ha kell, egy pillanat alatt az utcán leszünk” – fogalmazott az érdekvédő, ugyanakkor a Hírszerzővel folytatott beszélgetés alatt kihangsúlyozta, készek egyeztetni és kompromisszumot kötni a kormánnyal. Ezt azonban feltételekhez kötik.
Árok Facebook adatlapján is intézett pár keresetlen szót a honatyákhoz
"Önök ott a nagy házban, egyet ne felejtsenek el! Bárhogyan csűrik, csavarják is ennek a nemzetnek a testét és élvezik annak verejtékkel szerzett javait, az ki fogja vetni magából a betegséget."
Az egyik ilyen, hogy a nyugdíjrendszer változásai a jelenleg is szolgálatot teljesítőket ne érintsék, ők a jelenlegi törvényi feltételekkel vonulhassanak nyugdíjba. Az érdekvédők a közös nyilatkozatukban azt írják: egy új életpályarendszer elfogadásával készek érdemi tárgyalásokat folytatni.
„A jövő tűzoltó társadalom kezét sem engedhetjük el, mert egyszer ők is elérik azt a kort, amikor fizikális és mentális teljesítményük csökken. Ezzel egy-egy káresetnél nem csak magukra, kollégáikra, de a bajba jutott emberekre is veszélyt jelentenek. Velük kapcsolatban és az emberek védelme szempontjából ésszerű kompromisszumokra készek vagyunk.” – mondta a HTFSZ elnöke.
Úgy tűnik azonban, az éles kritikák és a felháborodás ellenére a kormány kitart a tervei mellett: múlt héten Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az InfoRádió Aréna című műsorában megismételte a kabinet álláspontját, miszerint „Magyarország nem engedheti meg magának, hogy a jó erőben lévő, tapasztalt, a negyvenes, ötvenes éveikben járó rendőrök, tűzoltók, katonák nyugdíjba menjenek” .
Az illetékes minisztériumokat hiába faggatta a Hírszerző az általuk elképzelt életpályamodellről, arról, hogy a meghirdetett „társadalmi párbeszéd” ellenére miért nem egyeztettek előzetesen az érintettekkel és, fog-e Orbán Viktor a nyílt levélre válaszolni. Annyi azonban biztos: legközelebb március 25-én ülnek az érdekvédők és Pintér egy asztalhoz.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Esztergályos Ildikó