KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Minta érték nélkül

Minta érték nélkül

  2011.01.04. 05:43

 

A civil szféra kisajátításának szándéka jellemző a magyar politikai elitre – derül ki egy akadémiai kutatásból.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

„Ha a választók birkanyájként viselkednek, a demokrácia nem lesz több, mint a rivalizáló politikusok manipulációs játéka” – ábrázolta a magyar demokrácia válságát egyik tavalyi írásában Körösényi András, a Magyar Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézetének igazgatója. Úgy érvelt, hogy e válságban kitüntetett szerepe van a politikai elitnek, amelynek teljesítménye egyenesen vezetett a magyar demokrácia „patologikus állapotához”. A demokrácia nem pusztán jogintézmények együttese, hanem morális-politikai közösség is – szögezte le Körösényi, és szerinte éppen ebből a szempontból nyújtott szomorú teljesítményt a magyar politikai elit.

Mi vezetett e helyzethez? Hankiss Elemér egy korábbi írásában Körösényihez hasonlóan a politikai közösség hiányát rója fel az elitnek, mert az a társadalom szétzilálódásához vezetett. Kopp Mária kutatásaiból szintén az derül ki, hogy a magyar társadalom szélsőségesen individualista, tagjai egymással szemben éppen úgy bizalmatlanok, mint a politikai elittel szemben. Ebben a helyzetben különösen fontos lenne a mintaadó szerep, mert – mint már Bibó István is írta – „a legnagyobb felelősség abban rejlik, milyen mintákat kínálnak az elit tagjai a társadalomnak”.

De mi a jelenlegi kínálat? Hankiss például a politikai osztály egy részének korrumpálódását nevezte meg a válság egyik okának. A magyar demokrácia ugyanakkor erősen konfliktusos is, mégpedig annak a rosszabb formájában: a pártelitek folyamatosan kétségbe vonják vagy egyszerűen nem ismerik el a másik fél legitimitását. Az egyik oldal elleni nemzetellenes vádak éppúgy torzítják a demokratikus politikai kultúrát, mint a másik oldalt diktatúra bevezetésének szándékával vádolni. Ez ugyanis mindkét félnél oda vezet, hogy az ilyen ellenféllel szemben minden – még nem demokratikus, nem jogszerű – eszköz is megengedett. Ennek a szembenállásnak a következménye, hogy politikai kinevezettek foglalják el a közélet színtereit, gleichschaltolják a közigazgatást, független intézmények élére pártkatonák kerülnek – mondván, a másik oldal embereinek nincs legitimitásuk, a bizalmatlanságot velük szemben nem a teljesítményük, hanem az őket kinevező politikai ellenfél motiválja.
 

kép=

Fotó: Bánkuti András
 

Megvan-e az a potenciál a politikai elit tagjaiban, hogy hozzájáruljanak a demokrácia jelenlegi válságának felszámolásához? – erre próbált választ keresni megjelenés előtt álló tanulmányában Csurgó Bernadett, a Politikatudományi Intézet munkatársa. A vizsgálat (lásd Kutatási háttér című írásunkat) politikai elitről szóló adatsorát elemezte, feltérképezve a politikai elit származását, tevékenységét, értékvilágát. A 401 fő megkérdezésén alapuló tavalyi kutatásba két nagy csoportot vontak be, az úgynevezett párt- és kormányzó, valamint a közéleti elitet. Az első csoportba parlamenti képviselők, párt-, minisztériumi és önkormányzati vezetők tartoztak, míg a kétharmadot képviselő másikba a szakszervezetektől az egyházakig, sport- és társadalmi szervezeteken át a gazdasági kamarákig terjedt a megkérdezettek köre.

A közéleti elitben nagyobb a fővárosban születettek aránya, a pártelitben viszont jelentős létszámban vannak a vidéken, ezen belül is a falun születettek. Éppen emiatt az utóbbiak közül nagyobb arányban származnak alacsonyabb foglalkozási státusú családból. Az iskolázottság tekintetében már nincs különbség a két csoport között, lényegében a diplomával rendelkezők tartoznak közéjük. Vagyoni helyzetük is hasonló, általában a középosztályba vagy annak felső felébe tartoznak, alapvető jövedelmi forrásuk a munkabérük. Ezekben az adatokban nincs különbség pártállás vagy politikai meggyőződés szerint, mint ahogy a vagyonosabb politikai szereplők sem köthetők egyik oldalhoz sem.

Meglepő ugyanakkor, hogy a politikai elit tagjainak többsége úgy tekint magára, mintha nem is lenne benne ebben a csoportban, s ez még a párt- és kormányzó elit tagjaira is igaz. Ők is inkább a szakmai, a tudományos vagy a közigazgatási elit tagjaiként képzelik el önmagukat, mintsem a politikaiként, ami jelzi, hogy az utóbbi minősítés dehonesztálónak tűnhet számukra. Ez azért is érdekes, mert a párt- és kormányzó elit kétharmada már hivatásos politikus, vagyis kialakult a professzionális politikai gárda, amely azonban valamilyen okból saját identitásaként ezt mégsem vállalja. A közéleti elitben a szakmai tudás alapján megszerzett pozíció dominál, ugyanakkor tagjai legszívesebben a tudományos elit, nem pedig a szakmai és politikai elit tagjainak tartják magukat.

Az állam és a piac szerepéről a kutatók négy kérdést tettek fel, illetve egyéni felelősségről, például a munkanélküliség, a jövedelmek, a társadalmi különbségek kapcsán. Az állam nagyobb szerepét támogató nézeteket mindössze a politikai elit egyötöde vallja. Mint kiderült, a legnagyobb arányban azok voltak, akik egyszerűen nem tudtak dönteni, s ebben nincsenek különbségek a különböző politikai nézeteket vallók között. Ez a bizonytalanság értékzavarra utal, hiszen „ha az államban a politikai elit sem hisz, akkor ki?” – kérdezi Csurgó Bernadett.

Köz-, illetve magánéleti aktivitásukról is érdeklődtek a politikai elit tagjainál. Nem meglepően a párt- és kormányzó réteg tagjai, de különösen a hivatásos politikusok tekinthetők a legaktívabbaknak, sőt azt is lehet mondani, ők hiperaktívak. Mindenhol ott vannak, mindenhol szerepelnek, Csurgó Bernadett szerint „adataink arra engednek következtetni, hogy a hiperaktívan szereplő politikusok kiszorítják a politikai elit többi tagját is a politizálás arénájából”. De erre az elitre inkább a formális aktivitás a jellemző, az informális, civil kapcsolatokban sokkal visszafogottabbak – tette hozzá a kutató, aki szerint inkább a civil szféra politikai elit általi kisajátításáról, mint az aktív társadalmi együttműködésről van szó. Ez felveti azt a kérdést, hogy a közélet formális tereiről a társadalom többi rétegét kiszorítva nem elitista demokrácia alakul-e ki? A jelenség arra utal, hogy a Bibó által elvárt mintaadó szerepnek a jelenlegi politikai elit nem képes megfelelni.

forrás és szerző : hvg.hu / RIBA ISTVÁN


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal