KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Hogyan lett a Fideszállamból Horthy light? - Orbán, ahogyan külföldön látják

Hogyan lett a Fideszállamból Horthy light? - Orbán, ahogyan külföldön látják

  2011.01.01. 06:29

 

Egyre többen gondolják, hogy Magyarországnak nincs helye az EU-ban, a médiatörvény azonban csak a hab a tortán, Orbán és csapata a Putyint idéző megoldásaival már korábban is többször kiborította a világsajtót. Cikksorozatunk második része arról, hogy április óta hogyan foglalkoztak a kormánnyal és a magyar demokráciával a külföldi lapok.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Az elmúlt hetekben már egészen hozzászoktunk a külföldről érkező bírálatokhoz, a parlament által elfogadott médiatörvény soha nem látott indulatokat váltott ki az Orbán-kormány politikájával szemben nemcsak itthon, de Európa-szerte is. A hatalom Orbán Viktor és Fidesz általi centralizálásával, valamint a tekintélyelvű irányítás felé való eltolódással kapcsolatos kritikus hangok azonban már jóval korábban is jelentkeztek, mérvadó nyugat-európai lapok már az Orbán-kormány áprilisi győzelme óta rendszeresen foglalkoztak a magyarországi politikai tendenciákkal, igaz, a politikusok csak decemberben, a médiatörvény kapcsán adtak hangot kétségeiknek.

A BBC által konstatált "földcsuszamlásszerű győzelem" után a legtöbb magyar témájú írás azonban még bizakodó volt, abban reménykedve, hogy a kétharmados parlamenti többségű kormányzat végre véget vethet az erők korábban jellemző szétforgácsolódásának és Orbánék megteremthetik a stabilitást. A találgatások azonban már ekkor megindultak, nemcsak a Fidesz választási ígéreteinek megvalósításával kapcsolatban, de annak terén is, hogy Orbán Viktor valóban képes lesz-e ígéretéhez híven "alázattal" kormányozni, hiszen a magyar kormányfő kevésbé az alázatáról volt híres, mint inkább a karakteres nyilatkozatairól, nacionalizmusáról és "hiperpatriotizmusáról", populizmusáról.

A kezdeti kételyek után az első igazán kritikus írások már nyár elején, alig két hónappal az új kormány hivatalba lépése után megjelentek Orbánék néhány erősen vitatható intézkedéséről. A NENYI kifüggesztési kötelezettsége már a törvény elfogadásakor felháborította a The Economist Kelet-Európával foglalkozó blogját, az Eastern Approachest, a Le Monde pedig "Fideszállam"-ról cikkezett az Állami Számvevőszék elnökének leváltása kapcsán.

Demokráciából elégséges

Orbán Viktor és csapata nem sokat tett eddig a pozitív hangvételű külföldi sajtójáért: miután csődközeli helyzetet vizionáltak Magyarországon Budapestre rendelve az amerikai CNBC tudósítóit, sikeresen összevesztek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval is a költségvetés és a hitelek kapcsán. A Le Monde francia napilap "leplezetlenül sértőnek" nevezte Orbánék viselkedését, a brit The Economist pedig az izmozó kormányfőről cikkezett július elején, megemlékezve a Freedom House független amerikai kutatóintézet véleményéről is a magyar demokrácia helyzetét illetően.

A leminősítések ugyanis idén nem csak a gazdaságban voltak jellemzőek: a nemzetközileg elismert Freedom House rontotta Magyarország demokratikus besorolását, ekkor még elsősorban az erősödő nacionalista tendenciákra hivatkozva, azóta azonban a civil szervezetnek is feltűntek az új médiatörvényben rejlő visszásságok, így várható, hogy ha nem történik valami a médiatörvénnyel, akkor feltehetően 2011-ben még rosszabb osztályzatot fogunk kapni demokráciából is.

A kormány nemzetközi hírű akciói mellett többen az országon belüli aggasztó tendenciákra is felfigyeltek, elsősorban az Állami Számvevőszék elnökének kinevezett Fidesz-katona, a köztársasági elnöknek megválasztott régi fideszes cimbora, valamint az Alkotmánybíróság jogkörének megnyirbálása kapcsán. A brit The Economist magazin a kelet-európai tendenciákról szóló cikkében Magyarországot Ukrajnával egy lapon említve "putyinizációról" írt, beszámolva az egyre aggasztóbbá váló folyamatokról: Scmitt Pál megválasztása, a hivatalos propaganda (vagyis a NENYI) kifüggesztése, valamint az Ab hatalmának korlátozása mellett a neves politikai-gazdasági magazin a magánnyugdíjpénztárak kisajátításáról, illetve a kizárólag fideszesekből álló Médiatanács felállításáról emlékezett meg.

Orbán "hataloméhségéről" írva egy más alkalommal szintén a The Economist emlékezett meg a kormányfőnek és a független intézményeket egymás után hatalmába vevő Fidesznek ellenálló Simor András jegybankelnökről is, december elején azonban már egymást érték a kormány jogállamot veszélyeztető intézkedéseit bíráló cikkek.

A Der Standard osztrák lap pedig arról értekezik, hogy a magyr kormányfő egy 'light' Horthy-rendszert épít ki, túlcsorduló nacionalizmussal.

"Európa szégyene" lett a "vezérállam"

A legélesebben egyértelműen a német lapok fogalmaztak, amik az "EU szégyenének", illetve "vezérállamnak" nevezték Magyarországot, illetve akik először mondták ki, hogy az új médiatörvény a diktatórikus államokban hozott jogszabályokhoz hasonlatos. Igaz, Németország amúgy is neheztelt hazánkra a német cégeket is sújtó extraadók miatt, a december 20-án a parlamentben is elfogadott médiatörvény azonban nem kizárólag a németektől kapott kőkemény bírálatot, de Olaszországban, Spanyolországban, valamint Nagy-Britanniában a Guardian után a Times is terjedelmes cikkben emlékezett meg a médiatörvény visszásságairól, valamint az Orbán Viktor hatalomra lépése óta elfogadott populista és antiliberális törvényekről. A híres lengyel-magyar barátság jegyében pedig a lengyel Gazeta Wyborcza magyar nyelven vállalt szolidaritást az Orbán által elhallgattatni akart magyar médiával.
 

kép=

A lengyel Gazeta Wyborcza december 22-i címlapja
 

Sőt, a médiatörvény volt a Fidesz-kormány első olyan intézkedése, amely erőteljesen bíráló nyilatkozatokra is késztette nemcsak a külföldi lapokat , de magukat a politikusokat is. A luxemburgi külügyminiszter elsőre elszigetelt kritikus nyilatkozatát hamarosan, egy napon belül számos hasonló követte, Angela Merkel német kancellár szóvivője útján kritizálta a törvényt, a brit külügyminisztérium nyilatkozatot adott ki abban reménykedve, hogy Magyarországon hamarosan megoldódik a sajtószabadság ügye, az Európai Bizottság pedig vizsgálni kezdte, hogy összhangban van-e a jogszabály az EU elveivel.

Van-e helye Magyarországnak az EU-ban?

Ma már széles körben osztott az a vélemény, hogy Orbán Viktor és a Fidesz tekintélyelvű modora határozottan alá fogja ásni nemcsak Magyarország, de az Európai Unió hitelét is, amint átveszi az unió soros elnökségét január elsején, vagyis alig pár napon belül. Sőt, többen úgy vélekednek, hogy egy olyan országnak, ahol ilyen értelmű törvényeket fogadnak el, nincs helye nemhogy az unió élén, de egyáltalán az egész európai közösségben sem.

A német Die Welt című napilap, mely rendszeresen közölt magyar témájú cikkeket az elmúlt nyolc hónapban, egy internetes szavazást is elindított azt tudakolva, hogy az olvasók milyen véleménnyel vannak a magyarországi fejleményekről. Az eredmény több mint megdöbbentő: a Welt olvasóinak majdnem kétharmada úgy gondolja, hogy a magyar események "Nagyon veszélyesek, Magyarországnak nincs többé helye az Európai Unióban".

A The Economist már említett Kelet-Európával foglalkozó blogja azonban úgy véli, van még kiút a nemzetközi válságból, Magyarország még megmentheti magát és jó hírét, ha Schmitt Pál (Orbán tanácsára, természetesen) végül nem írja alá a világszerte bírált médiatörvényt, hanem visszaküldi a parlamentnek. Ezzel a kormány időt nyerhetne, kivehetné a sokat kritizált részeket a törvényből, és mire a jogszabály - akár eredeti formájába, akár új alakot öltve - átmenne a parlamenti szavazáson, addigra már kevesebben figyelmének Magyarországra, mert mát továbbadta a soros elnökséget.

Ha azonban a kormány nem az Eastern Approaches által felvázolt "optimista" megoldást választja, akkor nagyon valószínű, hogy a médiatörvény fogja beárnyékolni a féléves magyar soros elnökséget is, elképzelhető ugyanis egy lényegesen pesszimistább forgatókönyv is. A Washington Post című tekintélyes amerikai napilap december 26-i " Magyarország putyinizálódása" címmel közölt cikkében ugyanis arra szólítja fel az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, hogy állítsák választás elé Orbánt: "vagy felhagy a hatalom koncentrálásával, vagy pedig elviseli azt a megaláztatást, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok bojkottálja a csúcsértekezletet".

Cikksorozatunk első részét, amely a gazdasággal foglalkozott, itt olvashatja !

(Forrás: BBC, The Economist, Le Monde, Die Welt, Der Spiegel, Washington Post, MTI, FH, Hírszerző)


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal