KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
IT, Mobil
IT, Mobil : 10 kütyü, amiért régen megőrültünk, de ma már vérciki

10 kütyü, amiért régen megőrültünk, de ma már vérciki

  2010.11.09. 05:42

 

Fejhallgatós walkman, kvarcóra, tamagocsi. Az elektronikus kütyük újdonságai mindig megőrjítették az embereket, de az új fejlesztésekkel némelyik korábbi dinoszaurusz egyre cikibbé válik, a Sony az idén le is áll a sétálómagnók gyártásával. Ön emlékszik még, hogy mi mindenért őrültünk meg a nyolcvanas-kilencvenes években? Íme tíz kütyü még az iPodok előttről!
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

1. Walkman. A nyolcvanas években mindenki megőrült érte, a kilencvenes években még mindenki a zsebében hordta a metrón és bőszen nyomkodta rajta a gombokat, idén azonban beszüntetik a gyártását és a kazettás "sétálómagnók" végképp átadják helyüket a digitális korszak mp3-lejátszóinak és az iPodoknak. A Sony 1979-ben dobta piacra a walkmanek első szériáját, ami szinte azonnal a márka egyik vezető terméke lett, a sétálómagnók pedig egy egész korszak jelképeivé váltak, összesen mintegy 220 millió darabot adtak el belőle. Az idén azonban a Sony legyártotta az utolsó adagot, a fejükön fejhallgatóval és a kezükben walkmannel futó emberekkel pedig ezentúl már tényleg csak a nyolcvanas-kilencvenes évek filmjeiben találkozhatunk.

2. Kazetta. Kazettát ugyan még mindig lehet kapni és még a gyártók sem álltak le vele, de ennek az adathordozónak az ideje már lejárt. A kazettát 1963-ban először a Philips szabadalmaztatta Európában, a korábban használt orsós magnókat kiszorítva pedig hamarosan a műanyagdobozkába tekercselt szalagok lettek az otthoni használat első számú kedvencei. A letöltés helyett még tíz éve is a zenék megszerzésének a legegyszerűbb módja a kazetták másolása volt, húsz év felett pedig valószínűleg nincs ember, akinek ne lenne legalább egy rádióból felvett válogatás kazettája.

3. Discman. A walkman párja, továbbfejlesztett változata, ám az mp3-láz és az iPod-forradalom a discmaneket sem kímélte. A hordozható CD-lejátszók terén szintén a Sony volt az úttörő, alig öt évvel a walkmanek hódító útjának megkezdése után, 1984-ben került a boltokba az első generáció, ami leginkább még egy számítógépből kihúzott CD-olvasó dobozára hasonlított. Azóta egyre dizájnosabb lett a külalak, de hiába a fejlesztések, a stabilizátor, az ugrálást megakadályozó ilyen-olyan kiegészítés, meg az mp3-CD-ket is olvasni tudó discmanek, a hordozható zenelejátszók terén úgy tűnik a méret a lényeg, az ujjnyi méretű zenélő csipeszekkel a tenyérnyi és praktikusan zsebbe nem csúsztatható discmanek nem igazán tudják felvenni a versenyt.

4. Videókazetta. A mágneses hangrögzítés mellett az 1980-as évektől a mozgóképfelvétel is a mindennapi életünk részévé vált, ekkor terjedtek el a videókazetták is. A VHS-t a japán JVC cég fejlesztette ki 1976-ban, a videolejátszók és -felvevők pedig igazi presztízstárgyaknak számítottak a megjelenést követő évtizedben. Videokazettára filmeket felvenni és az otthoni gyűjteményt gyarapítani, videotékába járni és kivenni valami filmet - ma már elavultnak számít, a nappalikban a videolejtászó helyét átvették a DVD-lejátszók, a digitális televízió korszakába lépve pedig a filmek rögzítéséhez már hordozó sem kell, a videokorszaknak vége.

5. Kvarcóra. A walkmannel felszerelt, otthon videókat néző menő emberek legfőbb kiegészítője a nyolcvanas-kilencvenes években a kvarcóra néven futó, folyadékkristályos digitális kijelzővel ellátott karóra volt. A "kvarcóra" megnevezés eredetileg azonban nem kizárólag erre a ma már kevésbé népszerű viseletre vonatkozott, hanem az óra elektronikus működését biztosító kvarckristályos rendszerre. Az első, még mutatós kijelzőjű kvarcórákat a két világháború között fejlesztették ki, a karon is viselhető változatot pedig szintén egy japán vállalat, a Seiko dobta piacra még 1968-ban. A nyolcvanas-kilencvenes években elterjedt, nálunk csak egyszerűen kvarcóraként emlegetett műanyag pántos verzió különlegessége valójában a folyadékkristályos kijelző, a legmenőbb márka pedig egyértelműen a Casio volt.

6. Commodore 64. Az otthoni elektronikus felszereltséghez az 1980-as évektől hozzátartozott a számítógép is, ekkortól ugyanis már elérhető áron volt beszerezhető legalább egyféle gép, a kultikus Commodore 64. Az eredetileg írógépekkel foglalkozó Commodore cég 1982-től tizenegy éven át gyártotta a klasszikus 64 kilobájtos RAM-mal rendelkező asztali hobbigépet, ami nem rendelkezett külön gépházzal és billentyűzettel, hanem a kettő egybeépítve alkotta az egy időben majd’ minden háztartást feldobó családi készüléket. A legtöbb ember emlékezetében a C64-es játékok miatt maradt meg minden idők legtöbbet eladott számítógépe, Magyarországon azonban vállalatok is használták és több helyen munkaeszköznek is jó volt.
 

kép=

Idén lejár a walkmanek kora - a discmanek még maradnak
Fotó: Wikipedia

 

7. Tetris. A folyadékkristályos kijelzővel ellátott játékok, közismert néven a karórákból kiindulva "kvarcjátékok" igazi sikertermékek voltak, a kilencvenes évek elején a legkülönfélébb változatok kerültek a boltokba: volt, ahol gyerekeket kellett kimenteni az égő házból, volt, ahol ufók elől kellett menekülni, de a lehetőségek száma szinte végtelen. A legnépszerűbb mind közül azonban a hordozható tetris volt, vagy más néven "Brick Game", amit még a buszon, metrón, strandon, nyári táborban, tehát gyakorlatilag bárhol lehetett nyomkodni. Maga a játék szovjet találmány: Alekszej Pajitnov 1984-ben fejlesztette ki a négy kockából álló elemek kombinációiból építkező programot, ami nevét a görög tetra-, vagyis négy előtag és a feltaláló kedvenc sportjának, a tenisznek a keresztezéséből kapta. Ön mikor tetrisezett utoljára? Itt felelevenítheti tudását!

8. Game boy. 1989-ben leomlott a berlini fal, Magyarországon kikiáltották a köztársaságot, Madonna elénekelte a Like a Prayert és eladták az első Game boyokat. A japán Nintendo cég fejlesztése gyakorlatilag egy LCD-kijelzővel ellátott miniatűr hordozható számítógép, ami kizárólag videojátékok játszására alkalmas, alapfelszereltség volt hozzá a tetris is. A szerkentyű nagy előnye az alap tetrisekkel szemben viszont az volt, hogy nem kizárólag egy játékra volt képes: a Game boyra írt, kis négyzet alakú kazettaféleségeken tárolt alkalmazásokat felülről kellett beledugni a kütyübe, és máris kezdődhetett a "nintendózás". A "gémbojból" több mint 118 millió darabot adtak el világszerte, és azért valljuk be, ha ismét a kezünkbe kerülne egy oldschool példány, biztos nem tudnánk megállni, hogy ne pittyegjünk vele ismét.

9. Tamagocsi. Az elektronikus forradalom a játékokat sem kímélte, a kilencvenes évek második felének miniatűr virtuális háziállatai azonban ma már kifejezetten cikinek számítanak. A kis tojásdad alakú szerkentyűbe zárt bébiállat, vagyis a japán fejlesztésű tamagocsi még 1996-ban került piacra, a folyamatos gondozást igénylő kis lény világszerte elért óriási sikere azonban alig két év alatt ki is fújt, a japán cég 1998-ban már le is állította a játék gyártását. Magyarországon legfőképp az általános iskolás gyerekek között volt menő a tamagocsi-őrület, a tanárok pedig ádáz küzdelmet vívtak a pad alatt a virtuális állatkáikat etető és tisztába tevő gyerekekkel. Egy élelmes vállalkozó még egy tamagocsi-temetőt is kialakított a dunaszekcsői löszfalban, az első széria ugyanis nem volt "újraéleszthető". A japán gyártó cég ugyan többször is megpróbálta újrakezdeni a tamagocsi-gyártást, az első sorozat sikerét azonban nem sikerült felülmúlni, világszerte így is 70 millió darabot adtak el virtuális házi kedvencekből, ma viszont már ember nincs a földön, aki vágyna rá.
 

kép=

A kilencvenes években menő szivárványspirált eredetileg 1945-ben találták fel
Fotó: Wikipedia

 

10. Szivárvány. Bár nem elektronikai kütyüről van szó, de végezetül álljon itt egy kilencvenes évekbeli igazi sztár, egy valódi fizikai csoda, a szivárványspirál. Az eredetileg "Slinky" névre hallgató meghatározhatatlan valami legnagyobb tudománya, hogy lemegy a lépcsőn és szép színesen hullámzik, ha kézben tartva játszunk vele. A kiváló és roppant hasznos találmányt 1945-ben egy amerikai tengerészeti mérnök fedezte fel, majd kezdte gyártani, Magyarországon azonban a "szivárvány" a kilencvenes években élte igazi virágkorát, szinte minden háztartásba került belőle legalább egy, vidéki búcsúk elmaradhatatlan vásárfiájaként bevonult az örök klasszikusok közé. A slinkyből egyes adatok szerint a világon összesen több, mint 300 millió darabot adtak el, 2001-ben pedig Pennsylvania állam a hivatalos játékának is választotta.

forrás : hirszerzo.hu

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?    *****    Will Vandom Rajongói Oldala &#9829; nosztalgia W.I.T.C.H. a javából, 2006 óta &#9829; Te még emlékszel?    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek bele kell néznie. Tedd meg te is, én segítek értelmezni! Kattints! Várlak    *****    Nagyon részletes születési horoszkóp + 3 éves elõrejelzés + kötetlen idejû beszélgetés diplomás asztrológussal! Kattints