WikiLeaks: A Fidesz-győzelem után sem számított mennyországra Erdő Péter
A korrupció visszaszorulását és a szerinte bűnözői körökkel kapcsolatban álló politikusokkal teli magyar közélet tisztulását várta Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek a 2010-es választások utánra - derül ki az amerikai nagykövetség egyik, a WikiLeaks által pénteken nyilvánosságra hozott 2009-es jelentésből. Erdő az amerikai nagykövetségen arról is beszélt, hogy a papokat óvta a benne is félelmet keltő Magyar Gárdától.
Oszsza meg másokkal is
Kritizálta a Gyurcsány-kormányt, széles körben elterjedt korrupcióról beszélt, a politikai elitet szervezett bűnözői csoportokhoz kötötte Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek, amikor 2009-ben személyes találkozón beszélgetett az amerikai nagykövetség ügyvivőjével.
Orbán és Erdő
A találkozóról készült, a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott nagykövetségi jelentésben többek között arról is írnak, hogy Erdő értékelte, hogy az akkor kormányzó Bajnai-kabinet fellépett a szélsőséges csoportokkal szemben, és hogy elfogták a romagyilkosságok gyanúsítottjait, ugyanakkor jelezte: Úgy véli, a 2010-es választások, a Fidesz várható győzelme után javulni fog a helyzet Magyarországon. Hozzátette azonban, "így sem leszünk a mennyországban". (A Magyarországgal kapcsolatos kiszivárogtatott iratokról bővebben itt olvashat.)
Erdő azt mondta, a baloldali kormányok alatt romlott a demokrácia és a törvényes rend helyzete, sokan, hétköznapi emberek és politikusok is büntetlenül és gyakran áthágják a törvényeket, miközben az emberek elvesztették hitüket a bíróságokban. A bíboros azzal is vádolta a Gyurcsány-kormányt, hogy az manipulálta a gazdasági adatokat.
Szerinte a rasszizmus nem olyan súlyos az országban, mint amilyennek látszik, és a helyzetet csak a sajtó dramatizálja - olvasható a jelentésben. A szélsőségesekről azt mondta, egyes politikai körök érdeke, hogy ezekkel eltereljék a figyelmet a fontos dolgokról, ugyanakkor közölte, a Magyar Gárda fellépése benne is félelmet kelt, és azt tanácsolta papjainak, ne vegyenek részt a szervezet felvonulásain.
A közbiztonságról azt mondta, az emberek azt gondolják, hogy a kormány szándékosan meggyengítette a rendfenntartást, hogy megóvja a bűnszervezeteket, és a politikai elithez kötődő bandákat. "A rendőri erők akkor elérhetőek, ha a kormány is úgy akarja" - mondta, és ellentmondásként említette a meleg büszkeség napi felvonulás rendőri biztosítását és a rendőrőrs nélkül maradt vidéki falvakat.
A jelentést készítő nagykövetségi munkatárs azt a kommentárt fűzte a beszámolóhoz, hogy Erdő szempontjait nagyban befolyásolhatja felekezete tagjainak hagyománytisztelő hozzáállása, illetve az állam és az egyház között feszülő gazdasági viták, például, hogy a megszorító intézkedésekkel az egyháztól is vontak el pénzeket. Megjegyzi azt is, hogy az egyházat 2002-ben, illetve 2006-ban is érték olyan vádak, hogy a Fidesznek kampányol.
Erdőről többek között azt írják, hogy kétszer is kutatott a Berkeley Egyetemen, illetve, hogy a bíborosi kar legfiatalabb tagja, akit lehetséges jövőbeli pápaként is emlegetnek.
Egy másik amerikai nagykövetségi táviratban - egy 2010-es választásokról szóló nyugat-magyarországi körképben - arról jelentett a budapesti követség, hogy a egyesek szerint a katolikus egyház nyíltan támogatja a Fidesz kampányát. Papp Józsefre, Csorna MSZP-s polgármesterére hivatkozva közlik, hogy "Isten áldja Orbán Viktort!" feliratú szórólapok jelentek meg a templomokban, illetve soproni MSZP-s forrásokra hivatkozva azt írják, Orbán személyes jó kapcsolatot ápol Pápai Lajos győri püspökkel. Bebes István fideszes körmendi polgármesterre hivatkozva ugyanakkor azt írják, van kapcsolat a Fidesz és az egyház között, de nincs jelentősége, mivel a népességnek alig 15 százaléka templomba járó, és közülük sem mindenki Fidesz-szimpatizáns.
forrás és szerző : origo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|