KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Január
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
BESZÉLJÜNK RÓLA

A Mol-sztori amerikai szemmel

 

Komolyan érdekelte a budapesti amerikai nagykövetséget a Mol sorsa – ezt a Wikileaks által nyilvánosságra hozott táviratokból is tudhatjuk. A diplomaták figyelemmel követték a 2007-es osztrák felvásárlási kísérletet, majd azt a 2009-es ügyletet is, melynek során egyetlen éjszaka alatt, Gyurcsány Ferenc távozásának zűrzavarában orosz kézre játszották át a Mol 21 százaléknyi részvénypakettjét, melyet végül 2011-ben vásárolt vissza az Orbán-kormány mintegy 500 milliárd forintért. I. rész.
 

Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

 

Farkas a kertek alatt

Az ÖMV és a Mol kapcsolata egészen 2000-ig nyúlik vissza, amikor az osztrák vállalat megszerezte első jelentősebb, tíz százalékos pakettjét a magyar olajipari óriásban. 2007 áprilisában a magyar kormány kivonult a Molból, mire válaszul a Budapesti Értéktőzsdén megkezdődött a Mol-részvények tömeges felvásárlása, amelynek hátterében sokan már akkor is az ÖMV-t sejtették. Először Megdet Rahimkulov szerzett be nagyobb mennyiségű részvényt, melynek egy részét továbbadta az osztrák vállalatnak. Az ÖMV júniusban jelentette be, hogy 18,6 százalékos részesedést szerzett a Molban, majd a Bank Austria Creditanstalt újabb 5,94 százaléknyi részvényt vásárolt. Az akció hátterében sokan már akkor is az orosz Gazpromot sejtették, amely köztudomásúan jó kapcsolatokat ápolt a bécsi székhelyű olajvállalattal, a magyar kormány pedig ellenséges felvásárlásként tekintett az akcióra, és mindent megtett annak érdekében, hogy a Molban senki se szerezhessen meghatározó többséget.
 

Kattintson és nézzen szét Bécsben!

Kattintson és nézzen szét Bécsben!

A felvásárlás után az amerikaiakkal jó kapcsolatot ápoló

Orbán Viktor azonnal bejelentette , hogy „mindenben támogatni fogja a kormányt”, ha a Mol védelméről van szó. A Fidesz elnöke – több párton belüli vezetővel együtt – úgy vélte, hogy az osztrák akció mögött egyértelműen az oroszok állnak. Orbán megerősítette azt is: Martonyi János csapata is dolgozik azokon a törvényjavaslatokon, amelyek elősegíthetik a Mol felvásárlás elleni védelmét. A Fidesz-elnök ezen kívül közölte, hogy lengyel segítséget akar kérni a Mol védelmében, az ellenzéki tervek szerint ugyanis a szintén állami PKN is szerephez juthatott volna az akció során. A piaci viszonyokkal kapcsolatban Orbán kifejtette: optimista a jövőre nézve, ugyanis a felvásárlás olyan magas szintre srófolta fel a Mol-részvények árát, amelyre az osztrák cég egyáltalán nem számított.

„Zene füleimnek” – így reagált Veres János azokra az amerikai aggodalmakra, melyek szerint az ÖMV akciója az egyre növekvő orosz befolyás egyik jele lenne. A szocialista pénzügyminiszter nem gondolta, hogy Rahimkulov a Gapzrom strómanja lenne, mert szerinte az üzletember nincs jó kapcsolatban az orosz gázóriás vezérigazgatójával. Némi meglepetésre Veres azt is elmondta, ő inkább annak a pletykának hisz, miszerint az ÖMV-t és a Molt egyaránt egy amerikai óriás akarja felvásárolni, hogy ezzel szerezzen monopóliumot a közép-európai finomító-piacon.

Nem igazán hittek Veres Jánosnak

Az amerikaiak ezzel párhuzamosan igyekeztek felderíteni az osztrák álláspontot is, erre pedig a Bécsbe akkreditált amerikai ENSZ-nagykövet talált egy alkalmat, amikor találkozott az ÖMV vezérigazgatójával , Wolfgang Rutterstorferrel. A beszélgetés során több téma is szóba került, az amerikai diplomaták pedig nyíltan rákérdeztek arra, miért vásárol be a Molba az osztrák cég. Rutterstorfer erre azt válaszolta: a lépés legfőbb oka az, hogy az ÖMV is tart az egyre nagyobb orosz befolyástól, és a Mol esetleges orosz felvásárlásától, ugyanis így Moszkva ellenőrzést szerezne a magyar vállalat finomítói és elosztói kapacitásai felett is, ami Rutterstorfer cégét is nehéz helyzetbe hozná. A helyzetet megoldandó a menedzser júniusban felvásárlási ajánlatot tett a Molra, de azt maga is elismerte, hogy „súlyos alulbecsülte a nacionalista magyar reakciót”. A jövőre nézve Rutterstorfer elmondta: továbbra is szeretné egyesíteni a két vállalatot, azonban olyan módon, hogy abban az osztrák kormány 31,5 százalékos, és az abu dhabi kormány 17,6 százalékos részesedése változatlan arányban maradjon fenn.

Az amerikaiak megdöbbenve hallgatták az ÖMV-vezér érveit. Mint arra a távirat végén lévő követségi vélemény is rámutatott: ez az elmélet gyökeresen ellentmondana annak a magyar feltételezésnek, miszerint az oroszok az ÖMV-n keresztül akarják megszerezni a Molt. A távirat szerint Rutterstorfer kijelentéseit ezért fenntartással kell kezelni, különösen a meglehetősen szoros osztrák-orosz, illetve ÖMV-Gazprom kapcsolat fényében.

Elhibázott felvásárlás

A következő hozzáférhető távirat , amely a Mol-felvásárlás ügyével foglalkozik 2008. augusztus 12-én indult útjára az Egyesült Államok bécsi nagykövetségéről. Az ÖMV ugyanis nem sokkal korábban, augusztus 6-án jelentette be, hogy feladja a Mol megszerzésére irányuló törekvéseit, elsősorban a váratlan hevességű politikai tiltakozás miatt, viszont a kezében lévő 20,2 százalékos pakettet megtartja. Az amerikai jelentés két dolgot jelölt meg a kudarc legfőbb okaként: elsősorban az európai szabályozók ellenszenvét (a közös cég több területen is monopolhelyzetbe került volna Közép-Európában), másodsorban pedig a magyarok elszánt tiltakozását. Ahogy arra a követség egyik informátora is felhívta a figyelmet: egyre több kormány igyekszik kibővíteni az állam szerepét az energiaszektorban, így az ÖMV kísérlete alapvetően elhibázott volt, mert már a kezdeteknél tudni lehetett, hogy a magyar kormány nem fogja támogatni a felvásárlást.

forrás és szerző : kitekinto.hu


Az eredeti írás itt olvasható

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal