KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Január
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : Kairó, az álomváros

Kairó, az álomváros

  2011.06.16. 04:55

 

Kínos diplomáciai botrány: rossz ország himnuszát játszották
Újpesten „fújt a bőrgyár”, Zuglóban a jeges kiáltott, a berlini Alexen kávéfőzők sípoltak versenyt, Egyiptomban a francia adó ébresztette a reggelt: Ici Radio le Caire. Kamerájával hosszú időt töltött itt BOKOR LÁSZLÓ. És most emlékezik.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Labdacsászárok a Királyok völgyében
 

A filmvilágban ötven éve még az utószinkron dívott, de a kairói müezzin már playbackelt minaretje erkélyén. Csak a bigott igazhitű kelt vele pirkadatkor, na meg a gyógyturista, akit rossz tüdeje hozott ide telente „varázshegyre” lelni a száraz melegben. Ez egy tíz magyarországnyi állam fővárosa, Észak-Afrika legnagyobb metropolisa, tizenhét millióra duzzadt (főleg vidékről felszivárgott) lakossal, területe mégis csak negyede a mi Budapestünknek. A történelmet itt négy-ötezer évben mérik, s még töredék névsorába is belezsibbad az ember, ha azok neveit vizslatja, akiket a piramisok látványa igézett meg Kleopátrától Napóleonon és Rommelen át Woody Allenig. Sok hazánkfia is került ide hajdanán. Filmgyártásuk „Illés papija” például az a Farkas Ferenc volt, aki kétszáz filmben nevelt új operatőrnemzedéket Egyiptomnak. (Nílus-parti szilveszter címmel írt róluk a 168 Óra.) Két „vendégjátékos” is tartozott közéjük, az én belépőmet segítő mesteredző, Titkos Pál, s a mérnök Kintly Jenő, Afrika leghosszabb Nílus-hídjának építője.

Afrikai szél

1958-at írtunk, a Union Jacket itt már kifogták a forró afrikai szelekből, de a hetvenöt esztendő kínos emlékeket is hagyott hátra. Nagy hirtelen Germanus Gyula egy elbeszélése jut eszembe, midőn a háború idején Mekkából visszatértében Kairóban letartóztatták, méghozzá azért, mert az angol hatóságok nevében német elkötelezettséget véltek felfedezni.

 

A professzor spontán reagálásában Unintelligence Service-nak titulálta Őfelsége titkosszolgálatát, ami nem maradt következmények nélkül.

De nemcsak a Secret Service fogott mellé, később a pesti slágerszerző is, aki ilyen prognózist verselt a szép melódiára: „Mert júliusban Kairó / kissé esősre hajló / piros esernyőt hord a nép...” Ha jött is néhány bíborfelhő ilyenkor, vihariramban úszott tovább a tenger felé, pillanatnyi enyhülést hozva csupán. Az istenadta nép pedig a számára ismeretlen piros ernyők helyett a hálóingszerű galabiéban trappolt tovább hangoskodva és fontoskodva Kaszr el Nil vagy a Mokatán City hőségtől felrepedt aszfaltján. A nagyvárosba beránduló munkakereső fellahok rágták a cukornádat, és elmerengtek a Musky aranyutcáján, Omar Khajjám hűvöst ígérő függőkertjén vagy a Semiramison, a Hilton előtti időszámítás hotelcsodáján.

Népi hevület

Az a bizonyos romantikus fíling már csak régi filmek vásznáról jön le – ahogy ez a minap a Vörösmarty utcai Sajtóház külpolitikai eszmecseréjén elhangzott. A szegedi J. Nagy László Kairóból Párizsba utazván szakította meg útját Pesten. Arabföldi kutatásai és nagy hozzáértése fonta egykor Sorbonne-katedráját. Ami viszont az időszerű politikai összképet illeti: célt érve csendesült, lanyhult a népi hevület, miközben titkon erősbödött a Muzulmán Testvériség mozgalma. De ettől független a csőre töltött terepruhások cordon sanitaire-je. Félszáz publicista arra volt leginkább kíváncsi, hogy bizonyítja-e bármi is Oszama bin Laden ihletését a stafétaszerű felkelésláncolatban, hiszen immár fél tucat állambeli forgolódik Damaszkusz virtuális és véresen való országútján. Az adott pillanatban még ismeretlen volt a NATO célszemély-vadászati tilalma, de még ugyanaznap történt, lekésve jó néhány lapzártát, hogy egy amerikai kommandó puskacsővégre kapta Aszanumát, társaik pedig megritkították a Kadhafi famíliát.

Az Oszama bin Laden-féle konspiráció végül is azzal lett elvetve, hogy akkor már előrébb tartanának az átalakulások, nem születtek volna kiegyezési alkudozások sokfelé. Ebben a tekintetben – mármint erőt és egységet demonstrálva – az egyébként felszabadulást jelentő Tahrir tér volt példamutató. Pedig tömegiszonyt és ijedelmeket kelteni még egy titokzatos kiberkalóz is ringbe szállt, és az Apokalipszis szellemlovasait televizionálta a tüntető ezrek képére. Sokra nem ment vele, hiszen az iszlám hitvilágban e „kánon” gondolatköre ismeretlen, csak az Ó- és Újszövetség hallat róla. No és Coppola.

Egyiptomban egyébként – jut eszembe a hajdani tapasztalat – átöröklődött az ellenségkép. Egy fotóüzlet tulajdonosa például, miközben egy angol fénymérőre alkudoztam, félretolta, hogy a német márkák és emberek kiválóságát ecsetelje, nem tagadva azt sem, hogy szülei ’42-ben titkon már a német zászlókat varrták, Rommelt várva felszabadítóként. Lám – gondoltam később – így vezethet tévútra az „ellenségem ellensége: jó barát” ábrándja. Még az is meglehet, hogy intenzív szovjet kapcsolataikra is e példa alapján Amerika elzárkózása adott okot.

A legendás írnokszobor
 

Szólnom kell Heikalról, „Nasszer Kiesingeréről”, aki goebbelsi erényekkel is rendelkezett, természetesen nem politikai, hanem kizárólag technikai értelemben. Ő vette rá az elnököt – a náci propaganda terjesztését valaha jól szolgált német példa nyomán – a „Minden családnak néprádió” program elfogadására. Lévén azonban Egyiptom lakossága örökmozgó, a tajvani rendelés egymillió „mesélő szappandobozra” szólt, Szokol-szerű zsebrádiókra, amelyekhez bazáráron lehetett hozzájutni, és megszokni őket a vízipipa mellett, a halászhajón vagy a tevenyeregben.

Tévé még nem volt itt akkortájt, a rádió roppant adótornyait pedig gyorsan építette fel egy külföldi mérnök- és technikusgárda.

A nonstop adás egy szekularizált, jóléti, erős (akkor még szövetségi) állam kísérőmuzsikájául szegődött tanmesékkel, szurákkal, interjúkkal, amelyek közt a nemzet két csalogánya, Szamja Gamal és Om Kalszum is dalra fakadhatott.

A csakugyan szappandobozra emlékeztető, kicsiny néprádió adásrendszere vetélytársa lett a nemzeti főadónak.

Szefi bej

Ám milyen érdekes, a frankofónia tovább hullámozhatott az adásóceánban, a javarészt török származású értelmiségi elit ugyanis tovább éltette százados hagyományát az egymás közti érintkezések franciaságának, ami az angolok ottléte idején a finom elzárkózás kasztjaként emelkedett különös jelentőségre. E múltban gyökerező mentalitás hordatott velük fezt, és használták egyébként betiltott rendi címeiket. Hajdanán az EAK budapesti követe is jobban szerette, ha excellenciás úr helyett Fawzi bejnek hívták.

 

Bej volt egyébként Szefi is, egy kolozsvári nemesasszony és a budai török főkonzul gyermeke, aki pesti újságíróságát váltotta fel kairói forgatókönyvírásra. De hagyott emléket szülőföldjén is. Eredeti török neve, a Sefedin Sevket bej máig ott szerepel a „Rózsalevél...” refrénű kottákon mint szövegíró. Kottáról lévén szó, ő mesélt egyébként arról a diplomáciai bonyodalomról is, amelyet az okozott, hogy az NSZK-kormányküldöttség reptéri érkezésekor az NDK himnuszát intette be a heliopoliszi tamburmajor. Nem értette, hogy német és német között is van különbség.

Visszatérve korunkra: ha nem hallanám óránként a kairói helyzet radikalizálódásának híreit, hinném, hogy a jázmin- és ámbraillatú turistacsalogató varázs még visszatér. Az ember élteti szívmelengető emlékeit. Ilyen volt az angolverő aranycsapat ittjárta például, ami alaposan felturbózta a helyi magyarok megbecsülési árfolyamát. Vitték e furcsa, visszafelé, vagyis jobbról balra járó telexek híreit a futballcsászároknak, az elnöki palotától a Királyok Völgyéig. Ivott a Puskás-legénység török kávét Groppynál, az itteni Gerbeaud teraszán, Tokaj szőlővesszein termett Gianaclis görög bort az Auberge des Pyramides ünnepi műsorán, Hammarskjölddel és Nasszerral parolázva.

Fáklyák, őrtüzek

Nem sokkal később kezdte itt forgatni Cecile B. de Mille tízmillió dolláros, tízezer statisztás filmjét, a Tízparancsolatot. A filmet cionista propagandának ítélve a hatóságok Kairóban nem engedték bemutatni. A mozik mellesleg itt fénykorukat élik, hosszú sorok kígyóznak jegyért a három-négy órás programra. Sok a kertmozi is.

Kairóban egyébként hirtelen alkonyodik. A bíborfelhők néhány perc alatt húzzák rá burnuszukat az estére. Ahol ma fáklyák és őrtüzek égnek, hajdan neonrengeteg villogott. Kérdés, lesz-e új fényözön – ha igen, mikor s vajon kire fog ragyogni?

forrás és szerző : 168ora.hu


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal