közérdekű ! ? : Kritizálta a kormányt a Költségvetési Tanács: nyomtalanul eltüntek a netről |
Kritizálta a kormányt a Költségvetési Tanács: nyomtalanul eltüntek a netről
2011.01.10. 06:08

Lekapcsolta a kormány a megszüntetett Költségvetési Tanács honlapját, elzárva a nyilvánosság elől az őt bíráló elemzéseket és tanulmányokat. Eközben a kormány "lekapcsolta" azt a romákat segítő közalapítványt is, amelyet arra használt tavaly ősszel, hogy a romaintegráció gyorsítására hivatkozva megágyazzon a független intézmény megszüntetésének.
Oszsza meg másokkal is
A Költségvetési Tanács december 31-ével szűnt meg, és jóllehet hétfőn még elérhető volt, szerdára már lekapcsolták a hivatal honlapját, amelyről letölthető volt a tanács összes publikált elemzése és munkatársainak tanulmánya. „Úgy néz ki, mintha a hír nem tetszene és ezért le kellene lőni a hírmondót, de ennek ellenére a hír még ott van" – fogalmazott Kopits György, a tanács elnöke a szervezet megszüntetése kapcsán, az elemzéseik eltűnésével azonban állítása már csak félig igaz.
Az elemzések eltűnése azért komoly veszteség, mert ezzel a kormány végérvényesen elzárta az állampolgárok többsége elől azokat a dokumentumokat, amelyek éppen azt a célt szolgálták, hogy részrehajlás nélkül bemutassák a gazdasági folyamatok és az országgyűlési döntések várható költségvetési hatásait és ezeket nyilvánosságra hozva hozzájáruljanak az állampolgárok tájékozottságához és az állami pénzügyeket érintő döntések megalapozásához.
A Költségvetési Tanács legnagyobb hibája vélhetően az volt, hogy azt tette, amire a törvény kötelezte és felhívta a figyelmet a kormány döntéseinek kockázataira, például rámutattak arra, hogy vannak lyukak a középtávú költségvetési pályában, a válságadók a bejelentettnél hosszabb ideig maradhatnak fenn, vagy arra, hogy a kormány pénztári megtakarítások államosításával kapcsolatos tervei önellentmondóak és számításokkal nem alátámasztottak.
MACIKA megtette kötelességét
A tanács elemzéseinek eltüntetése mellett szerdán kiderült az is, hogy a kormány megszünteti a Magyarországi Cigányokért Közalapítványt (MACIKA), amely ősszel éppen arról híresült el, hogy Varga József fideszes képviselő a költségvetéshez benyújtott módosító javaslatával a Költségvetési Tanács titkárságának 835 millió forintos kiadási keretéből 825 milliót a közalapítványnak csoportosított volna át arra hivatkozva, hogy fel kell gyorsítani a romaintegrációt.
Bár a képviselő önálló indítványként nyújtotta be javaslatát, a Fidesz ezzel a javaslattal indította el a jövő évi költségvetést több ponton bíráló független állami intézmény megszüntetését. Mint Varga József a javaslat benyújtását követően fogalmazott, ő meg sem tudta ítélni, hogy szükség van-e a tanács munkájára, ezért a javaslat valójában a Fidesz szakértőinek ötlete volt.

A tanács felhívta a figyelmet a hiteltelenség veszélyeire
Fotó: Bánkuti András
A kormánypárti nyilatkozatok heteken át hangsúlyozták a romaintegráció fontosságát és kiálltak Varga József javaslata mellett, amely át is ment néhány parlamenti bizottságon, végül azonban az Országgyűlés nem szavazott róla. A Költségvetési Tanács titkárságát egy másik javaslattal szüntették meg, melynek alapján egy új, háromtagú Költségvetési Tanács jön létre, ami az eddiginek csak árnyéka lesz, ugyanis munkáját nem fogja támogatni a korábbi 40 fős elemző csapat. Az új szabályok szerint a KT a Magyar Nemzeti Bank elnökéből, az Állami Számvevőszék elnökéből, valamint egy, a köztársasági elnök által hat évre kinevezett, kiemelkedő tudású közgazdászból áll, titkárság nélkül.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium honlapján olvasható közlemény szerint a kormány rendet teremt a roma közalapítványok között és ennek érdekében harmincöt alapítványt szüntet meg, melyek feladatait nonprofit gazdasági társaságok és központi költségvetési szervek veszik át. A Gandhi Közalapítvány, a MACIKA és a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány feladatait, az utóbbi két szervezet megszűnésével párhuzamosan az újonnan létrehozott Wekerle Sándor Alapkezelő veszi át. A közlemény indoklása szerint a MACIKA kizárólag költségvetési forrásból működött, ezért a közalapítványi forma fenntartása nem indokolt. A helyzet további érdekessége, hogy az idei költségvetésben a MACIKA számára több mint 300 millió forintos költségvetési támogatást fogadott el a parlament.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|