Így próbáljon ötletet adni a kormánynak - süket fülek várják
2011.09.29. 05:01

Az alapvető javaslat az volt, hogy a devizahitelek és a magánnyugdíjpénztári vagyon kezelését kössék össze
A PSZÁF egyik volt pénztárfelügyelője megpróbált ötletet adni a miniszterelnöknek a devizahitelesek megsegítésére. A STOP-nak elküldött levelezésből kiderül, hogy a kormánynak ötletet adni nem olyan egyszerű, mint gondolnánk.
Oszsza meg másokkal is
Widder Gábor közgazdász, a PSZÁF volt pénztárfelügyelője megpróbált magánemberként ötletet adni a kormánynak. Persze a kormánynak ötletet adni nem olyan egyszerű, mint amilyennek gondolnánk. A közgazdász elküldte a STOP-nak a kormánnyal való levelezését.
Widder alapvető javaslata az volt, hogy a devizahitelek és a magánnyugdíjpénztári vagyon kezelését kössék össze, vagyis tegyék lehetővé, hogy a devizában eladósodott állampolgárok a magánnyugdíjpénztári vagyonuk - amely magánvagyonnak minősül - egy részét felhasználhassák a hitelek törlesztésére, attól függetlenül, hogy visszatértek-e az állami rendszerbe, vagy sem.
Widder először Orbán Viktornak írt levelet, amit mellékelt a Magyar Bankszövetségnek is. Ebben kérte, hogy a miniszterelnök fogadja meg javaslatát. A miniszterelnökség azonban egy generikus levéllel válaszolt, Mikuska Zoltán osztályvezető aláírásával. A levélben közölték: értékelik, hogy a közgazdász mennyire hisz a Nemzeti Együttműködés Kormányában, de kérik, hogy a javaslatot az adott szaktárcának küldje el, a miniszterelnök ugyanis kizárólag az ő javaslataikra hagyatkozik.
A Bankszövetség jó darabig nem válaszolt a levélre, amit később két dologgal indokoltak. Az első indok az volt, hogy a javaslat nyilvánvalóan a kormány kompetenciájába tartozik, a másik pedig, hogy a Bankszövetség és a kormány közti tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, Widder javaslata pedig már nem megvalósítható.
A volt pénztárfelügyelő ezután Orbán jobbkezével próbálkozott. A Matolcsy Györgynek címzett levélben mellékelte javaslatát a Nemzetgazdasági Minisztériumnak is. Hangsúlyozta, hogy azért is érdemes lenne megfontolni az ötletét, mert a devizaárfolyamok a legelső levél óta is töretlenül emelkednek.
A tárca nevében Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztériumtól meglepő alapossággal válaszolt. Ettől függetlenül a válasz elutasító volt. Az NGM szintén több indokot hozott fel a javaslat ellen. Először is elmondták, hogy a befizetett nyugdíjvagyon eddig nem volt szabadon felhasználható, a mostanra felszabadított reálhozamot azonban már mindenki nyugodtan felhasználhatja a hitelek törlesztésére.
Az ellenérvek között megemlítették, hogy egyrészt már nem lehetséges a vagyon allokálása a devizahitelek törlesztésére, hiszen a pénz már nem a pénztárak, hanem a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap kezelésében van. Másrészt pedig - mint leírták - szerintük több morális probléma is van a javaslattal. Elsőként az, hogy nem minden devizahiteles volt magánnyugdíjpénztári tag, azoknak pedig, akik végig az állami nyugdíjpénztár tagjai voltak, ez hátrányt jelentene.
A másik morális probléma az NGM szerint az, hogy a lehetőséggel esetleg azok is élhetnének, akiknek nincs igazán szükségük rá, ráadásul eleve nem mindenki vett fel hitelt, így azoknak, akiknek van devizahitele, előnyt jelentene a többiekkel szemben.
Widder ezeket az érveket egy viszontlevélben igyekezett cáfolni. Mint írta, a Fidesznek könnyedén megvan a parlamenti többsége ahhoz, hogy szabadon felhasználhatóvá tegye a nyugdíjpénztári vagyont. A morális problémák közül szerinte egyik sem elég erős ahhoz, hogy a lehetőséget elvegye azoktól, akiket nem érintene hátrányosan a javaslat.
A közgazdász azonban, miután javaslata süket fülekre talált az illetékeseknél, utolsó lehetőségként megküldte a teljes levelezést a Fidesz frakció összes tagjának, ám tőlük egyelőre választ sem kapott.
forrás és szerző : stop / KZs
Az eredeti írás itt olvasható
|