közérdekű ! ? : Már a megszorítások életbe lépése előtt lejtőre került a Fidesz? |
Már a megszorítások életbe lépése előtt lejtőre került a Fidesz?
2011.09.29. 04:59
Bár a választani tudó biztos szavazók körében a Fidesz tovább őrzi fölényét, a kormányoldal a teljes szavazókorú lakosság egyre kisebb hányadának támogatására számíthat. Szakértők szerint a kutatás azt mutatja, hogy az utóbbi másfél év legfőbb trendje a kiábrándulás, a választási passzivitás erősödése.
Oszsza meg másokkal is
A választások után mért 50 százaléknyi kormánypárti tömeg mostanra 31 százalékosra apadt, ez pedig a Fidesz számára az elmúlt hat év leggyengébb eredménye - olvasható a Medián a HVG számára készített közvélemény-kutatás összefoglalójában. A biztos szavazók körében a Fidesz-KDNP-re 51 százalék, az MSZP-re pedig 20 százalék szavazna.
Elemzők szerint a kutatás is megerősíti, hogy az utóbbi másfél év legfőbb trendje a kiábrándulás, a választási passzivitás erősödése. "A Fidesz csak látszólag, a biztos szavazó pártválasztók között tudja tartani magát, ez a kör azonban egyre szűkebb, mindössze a teljes népesség negyven százaléka" - hívta fel a figyelmet Bíró Nagy András a Policy Solutions igazgatója.
Ez az utóbbi húsz év legalacsonyabb adata, s érdemes hozzátenni, hogy a még azok ötöde is tanácstalan a pártválasztás tekintetében, aki amúgy elmenne szavazni. A Fidesz az elmúlt hónapokban is jelentős számú - a teljes népesség 4 százalékának megfelelő, tehát nagyjából 300 ezer - szavazót vesztett.
A tendenciát értékelve Bíró Nagy András arra is rámutatott, hogy az állampolgárok 69 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok, s ennek a folyamatnak valószínűleg még nincs vége. "A gazdasági válsághelyzet érzékelése egyértelmű a magyarok körében (79 százalék), a Fidesz népszerűségének további alakulása pedig azon múlhat, hogy képes-e a következő hónapokban megnyugtató válasszal szolgálni, hiteles válságkezelő kormányként megjelenni, vagy sem" - fogalmazott.
A rendszerváltás óta nem utálták ennyire a politikát, mint most
A Medián felmérése is kitér arra, hogy szeptemberre "a kiábrándultság a korábbiaknál is súlyosabb jelekben mutatkozott meg". A mostanihoz fogható passzivitást 1991 vége óta nem mért a Medián, mindössze 40 százalék menne el szavazni.
A felmérés szerint a lakosság csalódottságának legkomolyabb jele mindenképpen a kisebb parlamenti pártok, különösen a Jobbik megerősödése. A pártnak jelenleg ugyanakkora a támogatottsága, mint az MSZP-é: mindkét párt a választókorú népesség 12-12 százalékát, a választani tudó "biztos" szavazók 20-20 százalékát tudhatja maga mögött. "Azaz a Jobbik profitált a növekvő elégedetlenségből, az MSZP-nél pedig tovább tart a bénultság" - fogalmazott a kutatócég.
Bíró Nagy András is úgy vélte, a Jobbik az utóbbi három hónap legnagyobb nyertese: három százalékkal nőtt a támogatottsága a teljes népességben, ami több mint 200 ezer új szavazó szerzését jelenti a nyár közepe óta. Az igazgató szerint a Jobbik ezúttal is jól alkalmazkodott a politikai napirend fő ügyeihez, s minden korábbinál jobban előtérbe tolta a szociális üzeneteit, a kormány gazdaságpolitikájának baloldali kritikáját.
"A devizahitelesek problémáját hivatalosan is a két legfontosabb témájuk egyikévé tették erre az őszre, s világosan látszik, hogy a "gazdagok kormánynak" bírálatával és a szociális elégedetlenség meglovagolásával igyekeznek növelni támogatottságukat. A párt szélsőséges imázsa természetesen komoly korlátot jelent, de ebben a politikai stratégiában még van növekedési potenciál" - figyelmeztetett az elemző.
Szeptember elejére a Jobbik mellett az LMP is minden korábbinál jobban növelte a támogatottságát: a teljes népesség 6 százaléka, a választani tudó "biztos" szavazók 9 százaléka adná rá a voksát. A Policy Solutions igazgatója szerint a párt üzenetei jóval kevésbé jutnak el a választókhoz, aminek két fő oka van: az országos szervezeti háló hiánya, illetve a médiabeli jelenlét gyengesége. E két tényező magyarázhatja, hogy Schiffer Andrást a választók harminc százaléka, Karácsony Gergelyt pedig csaknem a fele nem ismeri.
Az LMP valószínűleg még szerezhetne szavazókat abban az esetben, ha a pártról és főbb akcióiról többen tudnának - fejtegette.
Mindenesetre a lakosság kritikus hangulata a politikusok népszerűségének változásában is tetten érhető: július óta kisebb-nagyobb mértékben minden vezető kormánypárti politikus veszített a támogatottságából. A legnagyobb (7 százalékpontos) zuhanás Matolcsy György nevéhez fűződik, a nemzetgazdasági minisztert július elején már az ismerőinek alig több mint ötöde látta volna szívesen fontos politikai szerepben. Orbán Viktor miniszterelnök "népszerűsége már kormányra lépése óta mérséklődő tendenciát követett, és mostanra 40 százalék alá esett". Szeptember elején mért 38 százalékos kedveltsége "történelmi mélypont", hiszen az eddig valaha mért legalacsonyabb támogatottsága (1999 decemberében) 41 százalékos volt - írta Medián.
Bíró Nagy András szerint a különféle megszorításokról szóló hírek nem múltak el nyomtalanul a Fidesz néhány vezető politikusának megítélésén. Matolcsy György az elmúlt hónapok legnagyobb vesztese, már az MSZP és a Jobbik elnöke is népszerűbb nála. "Úgy tűnik azonban, hogy a közhangulat romlása a miniszterelnököt sem kerüli el: még soha nem volt Orbán Viktor olyan népszerűtlen, mint ezekben a hetekben. Az már a teljes politikai elit kritikája, hogy ezzel is az len tudott eddig maradni" - húzta alá a Policy Solutions igazgatója.
forrás és szerző : nepszava.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|