KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : „Minden munkát Magyarországért!”

„Minden munkát Magyarországért!”

  2011.09.14. 06:13

 

„A nyílt munkatábor célja végül is az lett, hogy a községek munkanélkülijeit valamilyen munkatáborban, valamiképpen foglalkoztassák, hogy így részükre a napi 2 márka munkabért kifizethessék.” Közmunka, munkatábor az 1930-as évek Európájában és magyar tervek a munkaszolgálat meghonosítására.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

 

A kormány javában farigcsálja az új közmunkatörvényt, miközben a kiszivárgott részletek alapján sokan munkatáborokat, munkaszolgálatot, sőt kényszermunkát vizionálnak. Nem szeretnénk állást foglalni, inkább bemutatjuk, miért és hogyan gondolta meghonosítani a munkatábort, a közmunkát vitéz dr. Fábry Dániel altábornagy a Horthy-korszakban. A továbbiakban a Magyar Katonai Szemle 1937-es 2. számában megjelent tanulmánya alapján mutatjuk be elképzeléseit, amelyek a későbbiekben Fábry vezetésével többé-kevésbé meg is valósultak.

fábry Dániel

Dr. vitéz nemes Fábry Dániel (Pécel, 1889.02.01 - Budapest, 1977.10.21.) hivatásos katona volt, altábornagy. 1939.06.26 - 1940.03.01 között a "m. kir. Közérdekű Munkaszolgálat Országos felügyelője". Forrás: Szakály Sándor: A magyar katonai felső vezetés 1938-1945. Lexikon és Adattár Bp. 2003. Ister Kiadó.


Egyetlen tőke a munkaerő

A munkatáborok fogalma alatt Fábry a munkaerőnek bizonyos munkák elvégzésére, egy közös helyen való egyesítését, „nemzeti szellemben való megszervezését és nevelését” értette. Élesen elhatárolta a kényszermunkától, ahol a munka büntetés, és természetesen nem jár utána fizetés sem. A munkaerő lehet férfi, nő vagy ifjú, és igénybe vehető önkéntes jelentkezés alapján, ez az „önkéntes munkaszolgálat”, valamint törvényi előírás alapján, ami pedig a „munkaszolgálati kötelezettség”. A lényeg, hogy a közmunka a nemzet érdekét szolgálja, a nemzeti vagyont gyarapítsa és semmiképpen nem ütközzön a magángazdaság érdekeivel. Magyarul csak olyan feladatot láthatnak el a köz munkásai, amelyet a magánszféra nem tud, vagy nem akar elvégezni.

Mindezt persze külföldi példák alapján kívánta a magyar tábornok meghonosítani, előadásában ezért komoly teret szánt a nemzetközi tapasztalatoknak. Ebben az az érdekes, hogy számos országban a közmunka bizony nemzetgazdasági szinten is komoly szerepet kapott a két világháború között. Ilyen szempontból az „őspélda” Bulgária volt, ahol a legnagyobb arányú és talán a legszigorúbb szabályok szerint zajlott a közmunka. Az ország az első világháború után romokban hevert, egyetlen „tőkéje” maga a lakosság munkaereje volt. A törvényhozás ezért 1920-ban bevezette az „általános munkaszolgálati kötelezettséget”, amely a 20-40 év közötti férfiakra és a 16-30 év közötti nőkre terjedt ki. Első ízben mindenkinek nyolc hónapot kellett munkatáborban töltenie egyhuzamban, majd évente 21 napra kellett bevonulnia. Az állandó munkaszolgálatnak nevezett előbbi formációban 35-45 ezer ember vett részt folyamatosan, míg utóbbi, időszakos munkaszolgálatra 750 ezer fő volt kötelezve.

Az államnak ez kezdetben veszteséget okozott, 1925-től kezdve azonban egyre növekvő, milliós nagyságrendű hasznot hajtott. Mert a közmunkások vasutat és közintézményeket építettek, mocsarakat csapoltak le, növényeket telepítettek és gátakat építettek. Angliában az egyetemi ifjúság kezdeményezésére jöttek létre az első önkéntes munkatáborok, és Fábry tanulmányának megírásakor éppen a munkaügyi minisztérium dolgozott egy országos szintű szabályozáson. Ugyanígy Ausztriában 1932-ben iktatták törvénybe az önkéntes munkaszolgálatot, Csehszlovákiában pedig az 1930-as évek végére már 100 ezer fő dolgozott ily módon. Északi szomszédunk tisztán gazdasági megfontolásból szervezte meg a közmunkát: így küzdöttek a növekvő munkanélküliség ellen, és ezúton támogathatták a fiatal munkanélkülieket – sorolja Fábry Dániel.

Munkalehetőség

Merthogy a közmunka sokaknak a puszta megélhetést jelentette Európa országain kívül az Amerikai Egyesült Államokban is, ahol 1936 táján már 325 ezer főt foglalkoztatott a rendszer. Miután Fábry megjegyzi, hogy e módszerrel megakadályozható a munka nélkül álló fiatalok züllése is, hosszasan sorolja a példákat: munkatáborok működtek ekkor Lengyelországban, Romániában, Svájcban, Svédországban, Spanyolországban és természetesen Németországban is. A feladat mindenhol a „nagy állami építkezések” megvalósítása volt, természetesen munkabérért. Németországban például a munkanélkülieknek szánt alapból, illetve az elemi csapásokra kiutalt összegekből javadalmazták a munkásokat.

Itt a kezdetekben úgynevezett nyílt munkatábor működött, ahol hat óra munka után mindenki hazatért otthonába, ám ez nem működött. Az emberek gyakran nem jelentek meg, ügyes-bajos dolgaikat intézték, vagy az időjárásra fogták a távolmaradást. Építkezésekbe így valóban nehéz belevágni. A konklúzió azonban ma is érdekes lehet: „A nyílt munkatábor célja végül is az lett, hogy a községek munkanélkülijeit valamilyen munkatáborban, valamiképpen foglalkoztassák, hogy így részükre a napi 2 márka munkabért kifizethessék” – fogalmaz Fábry Dániel. 1935-ben a németek is törvényt hoztak az általános munkaszolgálati kötelezettségről, amely mindkét nembeli, 18-25 éves korosztályt érintette. A deklarált cél a kétkezi munka megbecsülésére való nevelés nemzetiszocialista szellemben. A szolgálati idő hat hónap volt, mialatt kizárólag közhasznú munkára – autópálya-, repülőtér-építés, földművelés, erdei munka – vezényelték ki az ifjúságot, minden évben körülbelül 360 ezer főt.

Munkaszolgálat (1939):

Mindent összevetve tehát az 1930-as években a közmunkára, mint a világválság megoldásának egyik elemére tekintettek szerte a világban. A „szervezők” – lett légyen az a kormány, diákszervezetek, vagy szakszervezetek - igyekeztek „ideológiailag” is kihasználni a tömeges részvétel kínálta lehetőségeket. A német állam 1933-tól értelemszerűen a nemzetiszocialista nevelés egyik terepének tekintette a munkatáborokat. A továbbiakban Fábry altábornagy a német példát emeli ki a leghangsúlyosabban, ami kizárólag a gazdasági területet érinti, szó sincs arról, hogy a nemzetiszocializmust irigyelné. De – mint az a későbbiekben ki is derül – Fábry is nagy hangsúlyt fektet a táborokban az erkölcsi nevelésre, ami nála tisztán a nemzeti érzés, összetartozás erősítését jelentette. A trianoni békediktátum még vérző sebei felett másképp ez nem is lehetett volna elképzelhető.

A tanulmányban ismertetett tucatnyi példa alapján Fábry úgy vélte, hogy hazánknak a bolgár és a német példát kellene követnie: „…csak a törvényi kötelezettségen nyugvó munkaszolgálat az, amely egyrészt valódi erkölcsi, másrészt pedig valódi gazdasági értéket jelent és képes hozni az államnak” - írja. A munkaszolgálatnak ugyanis két feladata van: az „erkölcsi nevelés” és a „nemzeti vagyon és érték nyerés”. E kettőt aztán bővebben ki is fejti. „A munkaszolgálatban az értelmes fej megismeri, megszereti és hasznos honfitársának tartja a fizikai munkást, a fizikai munkás viszont nem ellenségként, hanem jóságos és hűséges bajtársként és vezetőként ismeri meg a szellemi munkást, mindketten pedig minden erővel csak egyet akarnak, vagyis a haza, a nemzet javát.” 1937-ben járunk, egy vesztes háború és egy gyilkos békediktátum után…

Két-háromszoros haszon

A munkatábor gazdasági haszna viszont pénzben is kifejezhető. Egyrészt csökkenti a munkanélküliséget, ami kiadásoktól mentesíti az államot, és pénzzel látja el a lakosságot, miáltal nő a fogyasztás és a beszedhető adók mértéke. Másrészt a német példa alapján „A munkaszolgálat által végzett út- és vasút építések, folyószabályozások, lecsapolások, talajjavítások, erdei munkák, stb. értékben kifejezve 2-3 szorosát teszik ki a munkaszolgálat évi 200 millió márka költségvetési hányadának.” Fábry szerint Magyarországon is tucatnyi olyan nagyszabású feladat van, amelyet a magánszektor nem tud elvégezni, ezért kifejezetten szükséges a munkaszolgálat megszervezése.

Út és vasútépítésről, folyam szabályozásról, híd- és gátépítésről, az Alföld öntözésének megoldásáról volt szó, amibe ha a munkaszolgálat „belevágná ásóját, a magánvállalkozásnak ez nem jelenthetne konkurrenciát, ellenben már egy-két év alatt, felbecsülhetetlen erkölcsi értéken kívül, nemzeti vagyonban és értékben legalább 2-3 szorosan meghaladná a befektetett tőkét és hozott áldozatot” – érvelt.

Fábry úgy számolt, hogy „Csonka-Magyarország” költségvetésének 824 millió pengős kiadási oldaláról 25,5 millió pengő befektetésére lenne szükség a német eredmények eléréséhez. Ismerve az ország teherbíró képességét azonban ez az összeg túl magas, így kezdetben, a program elindításához elegendő lenne 6,4 millió pengő, ami a magyar lakosságot fejenként 71 fillérrel rövidítené meg. A forrás előteremtésére is megvolt a javaslat: „a közmunkákra és egyéb segélyekre évente kiadott nagyobb összegek, valamint a munkában érdekelt minisztériumok költségvetéséből a végzendő munka értékének megfelelő összegek odaadása”.

„A magyar munkaszolgálat – ha tényleg bevezethető lesz – nem követheti sem a német, sem a bolgár példát, hanem annak a magyar viszonyoknak megfelelő úton kell haladnia” – fogalmazott Fábry. „Minden munkát Magyarországért!” mondattal zárta sorait, amelyek egyébként a tanulmány megjelenése előtt élő adásban is elhangzottak a budapesti Országos Tiszti Kaszinó közönsége előtt.

indokolt az óvatosság

Bár mondják, hogy historia est magistra vitae - a történelem az élet tanítómestere – azért nem árt vigyázni a tanulságok levonásával, különösen, ha a 30-as évek világgazdasági válságával kapcsolatosak. A 30-as évek recesszióra adott közmunka-válasza - amely visszatekintve megfelelőnek tűnhet - sem biztos, hogy érvényes a jelenben. A technológia fejlődése következtében a képzetlen és képzett munkaerő termelékenységének különbsége óriásira nőtt a 30-as évekéhez képest. A képzetlen (avagy más területen magasan képzett) munkaerő tömeges foglalkoztatása a nagy infrastrukturális beruházásoknál valószínűleg kevésbé ésszerű megoldás, mint az a 30-as években lehetett.

forrás és szerző : fn.hu / B.D.


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?    *****    Will Vandom Rajongói Oldala &#9829; nosztalgia W.I.T.C.H. a javából, 2006 óta &#9829; Te még emlékszel?    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek bele kell néznie. Tedd meg te is, én segítek értelmezni! Kattints! Várlak    *****    Nagyon részletes születési horoszkóp + 3 éves elõrejelzés + kötetlen idejû beszélgetés diplomás asztrológussal! Kattints