közérdekű ! ? : Kinyilatkoztatás: gazdasági eszmecsere Orbán módra |
Kinyilatkoztatás: gazdasági eszmecsere Orbán módra
2011.09.06. 05:22

Látszattanácskozást folytatott csütörtökön 11 neves közgazdásszal Orbán Viktor kormányfő, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter társaságában a nemzetközi válságról, a magyar gazdaság helyzetéről és a teendőkről. Orbán kinyilatkoztatott, a meghívottaknak módjuk sem volt arra, hogy véleményt mondjanak a kormány gazdaságpolitikájáról, illetve a jövő évi
Oszsza meg másokkal is
Ezért a Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő által közölt konklúzió: "a szakemberek egyetértettek abban, hogy nagyon súlyos a nemzetközi pénzügyi helyzet és Magyarországnak meg kell őriznie gazdaságpolitikai vívmányait" - minden alapot nélkülöz, mondták lapunknak a nevük elhallgatását kérő résztvevők.
Akár csak egy esztendeje, tegnap is a Parlamentbe invitált 11 neves közgazdászt Orbán Viktor kormányfő. Akkor semmit se fogadott meg a tanácsaikból, ezúttal már a véleménnyilvánításra sem volt módjuk. A konzultáción a nemzetközi gazdasági életben kialakult helyzetről és ennek magyarországi hatásairól esett szó. A meghívottak Bod Péter Ákos, az MNB volt elnöke, Csaba László egyetemi tanár, Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke, Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezetője, Barcza György, a K&H vezető elemzője, Szász Károly, a PSZÁF elnöke, Töröcskei István, a Széchenyi Bank elnöke, Szapáry György, hazánk washingtoni nagykövete, Arnold Mihály, a NAV elnökhelyettese, Soós Lőrinc, a Magyar Statisztikai Társaság elnöke és Auth Henrik, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója voltak. Megállapodtak abban is, hogy a jövőben rendszeressé válnak az ilyen találkozók, és havonta értékelik a gazdasági folyamatokat.
A tegnapi megbeszélést indoka az volt, hogy a kormány megtárgyalta a költségvetés tervezetét első olvasatban. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott a tanácskozást követően, hogy ritka egyetértés volt a jelenlévők között abban, hogy a külső globális pénzügyi válság egy új szakaszában vagyunk, ami erőteljes kockázatot rejt Magyarország számára. A miniszter szerint az elmúlt egy évben ugyan kiléptünk a veszélyzónából, de Magyarország továbbra is sebezhető a 2002 után rosszul felhalmozott államadósság miatt. Matolcsy György azt állította, hogy a közgazdászok között egyetértés volt, hogy napjaink nemzetközi pénzügyi válsága azért különösen súlyos, mert három vezető gazdasági térség, az Egyesült Államok, az eurózóna és Japán is egyszerre küzd a pénzügyi nehézségekkel. Egyetértés volt abban is, hogy a válság nem múlik el gyorsan.
Továbbra is Magyarországnak meg kell védeni az elmúlt egy év gazdaságpolitikai eredményeit. A miniszter kiemelte, hogy ezek közül kiemelten fontos, hogy folytatni kell az államadósság-csökkentést, és meg kell őrizni az egykulcsos, arányos jövedelemadó-rendszert. Sőt a közgazdászok mind egyetértettek abban, hogy nem szabad emelni a jövedelemadót, és nem szabad megszorító csomagokkal sem sokkolni a lakosságot. A kormány is ezekhez szeretné tartani magát - jelentette ki Matolcsy György, egy olyan eszmecseréről, ahol véleménycserére, vagy kritikai észrevételre mód sem nyílott.
Tegnap szivárgott ki egyébként, hogy 2012-ben visszatérhet néhány olyan vagyonadó jellegű közteher, amelyet a második Orbán-kormány szinte első intézkedéseként 2010-es hatalomra kerülése urán eltörölt. Szóba jöhet például a luxus cikkek áfájának emelése, illetve esetleg az ingatlanadó, legfeljebb más elnevezéssel. Az egykulcsos jövedelemadó viszont feltehetően a második Orbán-kormánynál kőbe van vésve, mert Matolcsy szerint a szakértők óvták a kormányt az "arányos adórendszer" megváltoztatásától, sőt, elutasították, hogy az Orbán-kabinet "visszaforduljon a 16 százalékos egykulcsos adó koncepciójától."
Több, az Orbánnál jelenlevő közgazdász már korábban éppen fenntartásait hangoztatta az egykulcsos adóval kapcsolatban, Matolcsy a hallgatást vehette beleegyezésnek jegyezte meg az egyik résztvevő a Népszavának. A neves közgazdász kifejtette: Orbán igazi neoliberális gazdaságpolitikát hirdetett a zárt ajtók mögött, arról beszélve, hogy a polgároknál kell hagyni a pénzt, mert azok jobban használják fel, mint az állam, a kormány. A három órás találkozón a miniszterelnök a bankrendszerről, a foglalkoztatási rátáról, a magyar gazdaságról tett fel kérdéseket, de a válaszokra nem volt kíváncsi. Tájékoztatjuk Önöket, hogy Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke és Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke 2011. szeptember 2-án, pénteken 9.00 órakor sajtónyilatkozatot tesznek a Sándor-palotában.
Orbán Viktor kezdeményezésére ma konzultációra Schmitt Pál köztársasági elnökhöz, "ahol a legfontosabb téma a kialakult gazdasági válság lesz."
MSZP: Matolcsynak mennie kell!
Az MSZP nevében Katona Tamás elnökségi tag tegnap felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy államférfihoz méltón álljon elő a jövő évi költségvetés irányszámaival, illetve azzal, hogy abban milyen, az emberek mindennapi életét érintő megszorítások vannak! Emlékeztet a volt pénzügyi államtitkár arra, hogy a nemzetgazdasági miniszternek az a kijelentése, miszerint "az egykulcsos szja eredményeként ma már nem zuhan Magyarországon a fogyasztás, ez nagyon nagy eredmény," nettó valótlanság: a KSH hivatalos adatai szerint ugyanis a kiskereskedelmi forgalom az első félévben 0,2 százalékkal, ezen belül júniusban 0,5 százalékkal csökkent.
Köszönhetően az igazságtalan, egykulcsos szja-rendszernek, amely az alacsonyabb jövedelműektől elvesz, hiszen az ő adójukat emelte az adójóváírás csökkentésével és mintegy 550 milliárd forintot benne hagy a gazdagok zsebében. Ezért Matolcsy Györgynek mennie kell - közölte Katona Tamás. Az igazságtalan, egykulcsos adórendszer, az ész nélkül bevezetett válságadók, a kapkodó, kiszámíthatatlan és egymásnak ellentmondó intézkedések mára oda vezettek, hogy az ország kiszolgáltatottabb helyzetben van, mint valaha. Az egymillió új munkahely csak ábránd, miképpen a dinamikus gazdasági növekedésről szőtt álmok is végleg szertefoszlottak. Az Orbán-kormány gazdaságpolitikai kísérlete - mondjuk ki - látványosan megbukott.
A következmények azonban még homályosak. Csak azt tudjuk, hogy az elmúlt évtizedek legbrutálisabb megszorításaira számíthat Magyarország a következő hónapokban. Ezért az MSZP felszólítja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy államférfihoz méltón álljon elő a jövő évi költségvetés irányszámaival, illetve azzal, hogy abban milyen, az emberek mindennapi életét érintő megszorítások vannak!
forrás és szerző : Bihari Tamás / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|