A kétezer éves város
2011.08.14. 11:23

Szombathely Nyugat-Magyarország és Dél-Burgenland központja lehet
A nyugat-magyarországi és dél-burgenlandi térség központja lehet Szombathely. A városvezetés céljai közül a munkahelyteremtés, a fiatalok számára kedvező feltételek teremtése, az utak, járdák felújítása, a csatornahálózat modernizálása a legfontosabb. Az új városvezetés leszámolt a régi, rossz irányba mutató önkormányzati intézkedésekkel.
Oszsza meg másokkal is
Ősidők óta lakott a kétezer éves Szombathely területe, a rómaiak idején Sabarianak hívták, s virágzó város volt. A település fejlődésének új lendületet adott Mária Terézia, aki 1777-ben megalapította a szombathelyi egyházmegyét. A város újkori fellendülésének nagy korszaka, 1895 és 1902 közé esett, s Éhen Gyula polgármester nevéhez fűződött.
A második világháború nagy megpróbáltatásokat hozott Szombathelynek, az ország ötödik legsúlyosabb károkat elszenvedett városa lett. A rendszerváltozás után új korszak kezdődött a város életében. Hazánk uniós csatlakozásával új lehetőségek nyíltak a település előtt: Szombathely a nyugat-magyarországi és dél-burgenlandi térség központja lehet. A jelenlegi városvezetés céljai közül a munkahelyteremtés, a fiatalok számára kedvező feltételek teremtése, az utak, járdák felújítása, a csatornahálózat modernizálása a legfontosabb.
Ez nehéz feladat, miután mintegy huszonnégymilliárd forintot tesz ki a város és az önkormányzati cégek hitelállománya. Ennél is nagyobb baj, hogy az elmúlt években mindent hitelből finanszírozott a város. Ezt a folyamatot zárta le az új városvezetés, s több évre szóló, önkormányzati finanszírozási programot indított el.
Az új politikai vezetés törekvésének másik alappillére, hogy minél több új munkahely létesüljön. Az öt legnagyobb multinacionális céggel együttműködve kétezer-ötszáz új álláshelyet szeretne létrehozni a város. Ennek érdekében indult a Szombathely visszavár elnevezésű program, amelynek célja a városból elszármazott fiatalok visszacsábítása.
Szombathely régóta fontos vasúti csomópont, ám közúti megközelíthetőségének javítása, korszerűsítése évtizedes probléma. Az új kormány vállalta, hogy törleszti a régi adósságot, s 2015-ben négysávos gyorsforgalmi út köti majd össze a várost az M1-es autópályával. Szombathelynek számos olyan értéke van, amely kihasználatlanul maradt az elmúlt években. Sürgető feladat a 11-es huszár laktanya, a csónakázótó, a víztorony rehabilitációja.
A közelmúltban több olyan fejlesztés is elindult, amely alapjaiban változtatja meg a szombathelyiek életét. Az év elején avatták fel a több mint egymilliárd forintért újjáépített Weöres Sándor Színházat. Megkezdődött a Csaba utcában az új vasúti felüljáró építése. Ehhez fogható közlekedési beruházás évtizede nem volt Szombathelyen. Megújult az Iseum is, a szentély maradványai egy szerencsés véletlen során kerültek napvilágra. Az 1955-ben kezdődött ásatások következtében fokozatosan bontakozott ki Isis istennő savariai szentélyegyüttesének jelentős része.
A savariai szentélyt méretei, építészeti kivitele, illetve az itt talált tárgyi leletek gazdagsága alapján a Duna vidéki Isis-kultusz központjának kell tartani. Augusztus utolsó hétvégéjén kezdődik Szombathelyen a Savaria Történelmi Karnevál. Az ünneplő belváros kapuja lesz a Thököly utcában felállított diadalív, a Fő téren Vesta-templom őrzi majd a karnevál lángját, amelynek fellobbanása a karneváli időszámítás kezdetét, kihunyása pedig az ünnepi időszak végét jelzi majd. A kulináris élvezetek rajongói örömére ismét megnyílik az Öreg város vására, a Pannon piac, a Borok utcája és a Sörtér, különleges nedűk, korabeli csemegék és helyi termékek egyedülálló választékát kínálva. Közép-Európa legnagyobb historikus, jelmezes kavalkádja egyedi élményt ígér.
forrás és szerző : MH-összeállítás
Az eredeti írás itt olvasható
|