KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Üzletiszféra, Gazdaság
Üzletiszféra, Gazdaság : Orbánék befűtöttek a Molnak

Orbánék befűtöttek a Molnak

  2011.07.02. 09:28

 

Külföldön védi, itthon viszont gyengíti a céget a kormány
„El lehet menni Magyarországról” – van, aki így értelmezi az Orbán-kormány Mollal kapcsolatos lépéseit. A legnagyobb magyar cég pedig amilyen elánnal veri vissza a horvát kormány támadásait, oly zavarodottnak tűnik a magyar kabinetet illetően.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Orbán Viktor és Hernádi Zsolt – Új műsorhoz új férfi kell?
Népszabadság - Móricz Simon
 

A Molt már az első Orbán-kormány óta kifejezetten a Fideszhez közel állóként tartják számon. Akkor váltották le a cég éléről Pál László volt MSZP-képviselőt, és jött a helyébe Csák János. Ugyan ő gyorsan távozott – kifejezetten Orbánékkal folytatott vitái miatt –, de szimpátiája megmaradt: most londoni nagykövetként áll ki a második Orbán-kabinet mellett. Csák Jánost kinevezésekor is Fidesz-közeli sztármenedzserként tartották számon. Pedig akkor már csak 25 százalék volt az állam részaránya. (Körülbelül annyi, mint amekkora részt most vásárolt magának az új Orbán-kabinet.)

Csák Jánost 2000-ben a Molt jelenleg is irányító Hernádi Zsolt követte. Ő a pénzemberek világából, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank éléről érkezett, de kétségkívül beletanult a magyar olajmulti irányításába, és – az elődei által kitaposott úton – a társaságot erős, terjeszkedő térségi éllovassá fejlesztette. Hernádi Fidesz-közelisége nemcsak azért közismert, mert a polgári oldal számos rendezvényén megjelenik, vagy mert a miniszterelnök oldalán a Videoton FC VIP-páholyának elmaradhatatlan vendége, hanem mert – bankárként – Csányi Sándor OTP-vezér köréhez sorolják, aki szintén közel áll a Fideszhez.

Csányi és Hernádi viszonya egyre szorosabb: előbbi régóta a Mol alelnöke, míg az utóbbi nemrég az OTP igazgatóságába is bekerült. Sem Csák, sem Hernádi pártszimpátiáján nem változtatott, hogy 2002-ben az olajtársaság gázüzletága az akkori, úgymond alacsony állami gázárak miatt a tönk szélére került. Ezután az Orbán-kabinet meg is tette kellően alacsony árajánlatát a cégre. A jól kigondolt tervet csak a 2002-ben elvesztett választás húzta keresztül. (Ezzel a lendülettel a Mol a gáztárolást és a nagykereskedelmet eladta az E.ON-nak, és csak a központi vezetékeket tartotta meg.)

2002 után a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormány sem nyúlt a Mol vezetőségéhez. Ennek hivatalos magyarázata az lehet, hogy a szocialisták a Mol megmaradt 25 százalékát is eladták, vagyis formális beleszólásuk megszűnt. Ám számos jel utal arra, hogy a Mol tulajdonosi szerkezetétől függetlenül szorosan együttműködik a mindenkori magyar kormánnyal és parlamenttel. Ez sok politikusban fenntartja a közvetlen beleszólás lehetőségének érzetét. Fideszes rossz nyelvek szerint a szocialisták látványos Mol melletti kiállása inkább arra vezethető vissza, hogy Hernádi a baloldallal is hamar megtalálta a közös hangot. Akkor ezért a Fideszben sokan megorroltak rá, noha ez Hernádién kívül a Mol, sőt végső soron a Fidesz érdekeit is szolgálta. A szociálliberálisok alatt jól ment a Molnak: az állam „liberálisan” visszavonult a központi tarifák megállapításától, amivel az ágazat bevételei meg is ugrottak. Ha pedig az OMV támadott, a Fidesz és az MSZP közös nemzeti ideológiája nyújtott védelmet.

Hernádi ezalatt sem titkolta fideszes szimpátiáját, így örülhetett a párt tavalyi győzelmének, amely a Mol számára is szép jövővel kecsegtetett. Ám Orbán taktikája nem változott: a barátság okán a Mollal lenyelette a több mint 20 milliárdos válságadót, miközben megtartották a Gyurcsány-időkben bevezetett, akkor a Mol és a Fidesz által felváltva csepült „Robin Hood-adót” is, majd csökkentették a gázvezetékek állami tarifáit. Emellett a kabinet a – nevéből következően villannyal foglalkozó – állami Magyar Villamos Műveket (MVM) jelölte ki az AGRI nevű új kelet–nyugati gázterv magyar résztvevőjeként, pedig erre a Nabuccót tervező Mol is alkalmas lett volna. Majd az MVM, mint ha mi sem lenne természetesebb, bejelentette, hogy megépítené a szlovák–magyar gázvezetéket is.

Csakhogy ilyen gázcsövet eddig csak a Mol csinált. Hogy ez miért volt így, miért nem volt soha verseny – most sem lesz –, azt kevesen pedzegették. Mindenesetre jelenleg a Mol tulajdonában lévő FGSZ birtokolja, irányítja és fejleszti a központi gázvezetékrendszert. Ennek felelőssége az orosz gázcsapok többszöri elzárása során mutatkozott meg. Az országot Ausztriával, Romániával, Horvátországgal szintén a Mol, illetve az FGSZ kötötte össze. A szlovák vezetéket mind ez idáig szintén az FGSZ tervezte. Igaz, húzódozott a megépítéstől, mivel többszöri próbálkozásra sem mutatkozott rá magyar gázkereskedői igény. Ilyenről továbbra sem tudni, tehát a költségeket a kormánynak minden valószínűség szerint a magyar gázfogyasztók számlájába kell majd beépítenie. Ilyen feltételekkel – mint eddig számtalanszor – az FGSZ is szívesen épített volna. Ám, mint kiderült, a kormány Brüsszelben az MVM-et nevezte meg a vezeték magyar oldali építőjeként. Ezt a hivatalosan be sem jelentett váltást értesülésünk szerint a kabinet és a Mol között komoly, a kormány részéről nyilván szándékos kommunikációs zavarok előzték meg. Az esetről a Mol egyáltalán nem beszél, és az olajcég kapcsán az MVM-nél is csak együttműködési készségüket hangoztatják.

De a sor folytatódott. A kormány az MVM-et bízta meg a – Molhoz köthető – stratégiai gázkészletek egy részének eladásával. Majd pedig részben elvette az FGSZ-től a nemzetközi vezetékek leosztási jogát, az MVM-nek adva a kapós osztrák–magyar kapcsolat használatának harmadát. De az MVM-et bízták meg a magyarországi „gáztőzsde” létrehozásával is, nem zavartatva attól, hogy az FGSZ-nek tavaly óta már van ilyenje, és kettő nem él meg a piacon. A történet része, hogy az Orbán-kormány félezermilliárd forint közpénzből felvásárolta az oroszoktól a Mol ötödét, amivel az előzmények tükrében bizonyára jelentős beleszólást követel magának. Jelenleg azon mereng a piac, a kormány mikor adja oda a Mol ötödét az MVM-nek, illetve az MVM mikor tesz felvásárlási ajánlatot a Molnak az FGSZ-re.

Mindehhez a Mol csupán asszisztál. Hernádi Zsolt örömmel üdvözölte az állami tulajdonos megjelenését, lapunk kérdéseire pedig nem válaszoltak a cégnél. (Zsuga János FGSZ-vezérigazgató a Világgazdaságnak egy más témájú interjú végén a téma kapcsán úgy fogalmazott: „Annak, hogy az MVM beszáll a folyamatba, nem szabad vákuumot okoznia a gázellátásban, bizonyára megtaláljuk az optimális megoldást.”)

Habár a Mol-felszín hallgat, a mély fecseg. Sokan megalázónak és érdemtelennek tartják, amit a kormány a Mollal csinál. Bár állami oldalról ezek a lépések hivatalosan is indokolhatók, sőt a Mol-ellenesség vádja is lerázható, mégis a Molnak küldött selyemzsinórnak tetszenek. Eme olvasat szerint a magyar olajmulti ugyan közel áll a Fideszhez, de azért a Simicska–Nyerges-féle úgynevezett Fidesz-hátországot ebben lehetetlenség überelni. Ráadásul a Mol is önmagához áll a legközelebb, amit számos vitatható ügylet bizonyít. Vagyis a Mol-érdekű zsíros energiaüzleteket Fidesz-érdekű zsíros energiaüzleteknek kell felváltaniuk. A Mollal vagy nélküle. Mivel ezt a kormány láthatólag megteheti, Hernádinak nincs más lehetősége, mint alkalmazkodni. A Mol értéke szerintük ettől még nem csökken, de az olajtársaság szabványos megtérülési számításai alapján a „nemzeti kincs” ezután még kevésbé fektet majd be az anyaországban. És ehhez egyetlen Fidesz-politikusnak sem kellett megismételnie Gyurcsánynak a befektetőket külföldre tessékelő szavait.

forrásés szerző : nol.hu / Marnitz István


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal