közérdekű ! ? : Orbán személyes kívánsága? Tényleg megszűnhet a Corvinus |
Orbán személyes kívánsága? Tényleg megszűnhet a Corvinus
2011.05.09. 05:30

A Corvinus Egyetem rektora tud egy titkos találkozóról, amin a megmaradó intézmények vezetői vettek részt – őket nem hívták meg. Az Origó szerint felére csökkentik a felsőoktatási intézmények számát.
Oszsza meg másokkal is
Érthetetlen és megmagyarázhatatlan Mészáros Tamás, a Corvinus egyetem rektora szerint, az az Origón publicitást kapott hír, mely szerint az oktatási államtitkárság felsőoktatási intézmények összevonása keretében a Corvinus Egyetemet is megszüntetné.
Volt eggy titkos találkozó
A rektor, aki minderről a Corvinus Egyetemi napokon beszélt, hivatalos megkeresést nem kapott, értesülései szerint is igaz, hogy létezik egy olyan lista a fennmaradó egyetemekről, és létezett egy megbeszélés, amin a fennmaradó egyetemek vezetői vettek részt – ezen a Corivinus nem képviselte magát. A Facebookon már több tiltakozó csoport is alakult, van egy hivatalos, és több magán-kezdeményezésű. Előbbin megjelentetett közleményében Mészáros Tamás azt írja: "Azt feltételezzük, hogy a felsőoktatási törvény készítési folyamata során felvetődő sok-sok ötlet egyikéről van szó. Meggyőződésünk ugyanis, hogy a nem minőség alapú változtatások, fejlesztések sem az európai értékrenddel, sem vállalásainkkal nem összeegyeztethetőek, rontják az ország versenyképességét".
Múlt héten Hoffmann Rózsa egyeztetésre hívta össze a megmaradó egyetemek rektorait, melyre valóban nem hívták meg a Corvinus vezetőjét - erősítette meg az információt egy az oktatási ügyekre rálátó fideszes forrás.
Elmondása szerint 10 egyetem, valamint két további, ezután megalakuló egyetemmel számol az oktatási államtitkárság, a Corvinus karait ezek között az intézmények között osztanák szét. Az egyetemeken kívül négy, regionálisan szervezett főiskola is megmaradna. A Fidesz képviselői az elmúlt napokban kézhez kapták a felsőoktatás átalakításáról szóló javaslatot, ami hamarosan a kormány elé kerül.
Mint ismert, ennek változatát Orbán Viktor - egy heves vitákkal kísért kormányülésen – visszadobta átdolgozásra. Információink szerint a Fideszben komoly elégedetlenséget szül, hogy a KDNP-s oktatási államtitkárság nme képes szakmai szempontokat érvényesíteni az NGM megszorításaival szemben. A Hírszerzőnek adott interjújában Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság elnöke is arról beszélt, hogy nem lehet pusztán a pénzügyi szempontoktól vezérelve pénzt kivonni az oktatásból.
Először az Origó közölt egy kormányzati háttéranyagot, amely szerint a mostani 29 felsőoktatási intézmény számát gyakorlatilag megfeleznék. Az oktatási államtitkárság nem akarta kommentálni a hírt, Lázár János egy sajtótájékoztatón azt mondta, egyelőre „ötletbörze” kategóriájába tartoznak a felmerült elképzelések.
"Semmi nem indokolja"
A rektor szerint a Corvinus megszüntetését nem indokolják sem költségvetési, sem minőségbeli bizonytalanságok, ellenben több veszélyt is hordozhat magában: az ország legjobb hallgatóinak elvesztését, valamint az egyetem karainak szétosztásával járó „infrastruktúra-megosztás esetleges bonyodalmai”. Az Eduline.hu megszólaltatta Mészáros Tamást. A rekfor szerint az biztos, hogy a kormány átstrukturálja a felsőoktatási rendszert, de azt senki nem érti, hogy miért kerül a felsőoktatási rangsorok élén szereplő BCE a megszüntetésre ítélt intézmények listájára. „Azt hallottuk, hogy a győri, a kaposvári és az óbudai egyetem is hasonló helyzetben van, de ezekért a városok és a kerület kormánypárti képviselője fog harcolni. Mi szakmai érveket gyűjtünk” – tette hozzá.
A rektor bejelentette, hogy az egyetem vezetése szakmai érvekkel lépne fel a kormány szándékai ellen, de „ha a hallgatók részéről bármilyen kezdeményezés indul, mellé áll”. Egyetemi pletykák szerint a Corvinust már fél éve fúrja az oktatási államtitkárság, a tervezett feldarabolás után pedig a kertészeti karok a Szent István Egyetemhez, a gazdaságiak a Műegyetemhez, a társadalomtudományi kar pedig az ELTÉ-hez kerülne.
Úgy tudjuk, Orbán Viktor kormányfő már a kormányváltás előtt is beszélt arról zárt körben, hogy az általa "balos felllegvárnak" tekintett intézményt meg kellene szüntetni.
Értetlenül állnak a történtek előtt az érintettek
Sem a győri Széchenyi István Egyetem, sem a soproni központú Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora nem kívánta kommentálni szerdán az MTI-nek az állami fenntartású felsőoktatási intézmények tervezett új struktúrájáról megjelent információkat. Az utóbbi intézmény vezetője azonban azt megerősítette, hogy a témában a múlt héten valóban volt egyeztetés.
Szekeres Tamás, a Széchenyi István Egyetem rektora azt közölte: ő is csak az Origo hírportál cikkéből értesült az elképzelésről. A leírtakat csak egy lehetséges forgatókönyvnek nevezte, s úgy fogalmazott, "mi azt reméljük, hogy lesz olyan alternatíva, amelyben legalább megemlítik az egyetem nevét".

"Balos fellegvár"? Megszűnhet a Corvinus önálló egyetemként létezni
Faragó Sándor, a Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora az MTI megkeresésére annyit közölt: valóban volt a múlt héten egy ilyen egyeztetés, ott azonban abban állapodtak meg, hogy a kérdésben a sajtó tájékoztatása a minisztérium feladata.
A Kaposvári Egyetem vezetése semmilyen hivatalos értesítést nem kapott a felsőoktatás átszervezéséről szóló koncepcióról, arról csak sajtóhírekből értesült – közölte az MTI érdeklődésére szerdán az intézmény sajtószóvivője. Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere leszögezte: "a városban és a térségben is létfontosságú az egyetem megléte az új munkahelyek létesítése szempontjából". Lévai András, a Kaposvári Egyetem sajtószóvivője közölte: tudomásuk van arról, hogy az oktatási tárca államtitkára egyeztetett a kiemelt egyetemekkel, "a kaposvári nem volt köztük". Hozzátette: ennek ellenére folytatják a háttértárgyalásokat a Kaposvári Egyetem önállóságának megmaradásáért. Szita Károly az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: reméli, hogy egy nem végleges változat került most a rektorok elé, mert az ebben a formájában sok kárt okoz.
A sajtóhírek kapcsán Győr polgármestere is megszólalt, szerinte aggodalomra adnak okot azok az elképzelések, amelyek értelmében a győri Széchenyi István Egyetem elvesztené önállóságát. Borkai Zsolt (Fidesz-KDNP) szerdán újságíróknak azt mondta: hivatalosan nincs tudomása ilyen elképzelésről, csupán "pletykákból és különböző megnyilvánulásokból" hallottak erről.
A Debreceni Egyetem (DE) rektora azzal egyetért, hogy mindenképpen kell strukturális változás az államilag finanszírozott felsőoktatásban, de szerinte azt hatástanulmányokkal megalapozottan, nem "lóhalálában" kell megoldani. Fábián István részt vett azon az egyeztetésen, amelyen a szakállamtitkárság felvázolta elképzelését az állami fenntartású felsőoktatási intézmények számának csökkentéséről. Ő azt mondja: előbb fel kell mérni, hogy azok az intézmények, amelyeket leépítenének, milyen mértékben finanszírozhatóak a piacról. Az erre vonatkozó hatástanulmányok híján olyan hibák történhetnek, amelyek nehezen korrigálhatók - hangsúlyozta, majd hozzátette: ezek még csak elképzelések, várják a tárca írásos koncepcióját, hogy arról kialakíthassák véleményüket.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|