Előtérben ! : Sukorói fordulat: Gyurcsány fejét akarja az ügyészség |
Sukorói fordulat: Gyurcsány fejét akarja az ügyészség
2011.05.03. 05:57

Az ügyészség kérte Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését az Országgyűléstől. Kövér László, az Országgyűlés elnöke már megkapta a Legfőbb Ügyész levelét, amit továbbított a mentelmi bizottságnak. A feljelentést még Schiffer András, az LMP jelenlegi frakcióvezetője tette 2009 októberében hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt.
Oszsza meg másokkal is
"A Legfőbb Ügyészség mentelmi jogom felfüggesztését kezdeményezte. Ahogy korábban ígértem, lemondok mentelmi jogomról. Arra kérem a parlamentet, hogy adjon ki az ügyészségnek" - írja a volt miniszterelnök Facebook-oldalán.
"A nyúlfarknyi hivatalos levélből az derül ki, hogy hivatali visszaéléssel gyanúsítanak. Hogy milyen ügyben, azt csak feltételezni tudom. Mindenesetre az értesítés 202/2009 számon indított büntetőügyről ír, az pedig a tanúkihallgatás jegyzőkönyve szerint a sukorói beruházást fedi" - írja Gyurcsány Ferenc.
"Ha a bíróságon kell megküzdeni önmagamért, politikámért, vagy éppen politikai ellenfeleimmel, hát legyen. Állok elébe" - teszi hozzá a volt kormányfő.
Hivatali visszaélés a gyanú
Az Országgyűlés sajtófőnöke, Altorjai Anita a Hírszerzőnek megerősítette, hogy a mentelmi jog felfüggesztését kérő legfőbb ügyészségi levelet Kövér László, a parlament elnöke már megkapta. A házelnök továbbította a levelet a mentelmi bizottsághoz. Szerettük volna megtudni, hogy mit tartalmaz a levél, de Altorjai erről nem tudott tájékoztatást adni, ahogy a bizottság titkárságán is hárították a kérésünket.
Kerestük a Legfőbb Ügyészséget is, de a titkárságon azt mondták, rövid napjuk van, a sajtósok már nem elérhetők. Az [origo]-nak Horányi Miklós, a Legfőbb Ügyészség szóvivője azt nyilatkozta, Polt Péter legfőbb ügyész az összegyűjtött bizonyítékok alapján indokoltnak látta a mentelmi jog felfüggesztését. Horányi szerint a politikus kiadatását hivatali visszaélés gyanúja miatt kérik az Országgyűléstől.
Péntek délután a Legfőbb Ügyészség közleményben erősítette meg a híreket: hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítotti kihallgatása érdekében kérte a legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését. Az ügyészség emlékeztetett: 2009 októberében Schiffer András, az LMP jelenlegi frakcióvezetője tett feljelentést Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben különböző - mentelmi jogot nem sértő - eljárási cselekményeket végzett el, összegyűjtve a szükséges bizonyítékokat. "Mindezek alapján a hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúját állapította meg" - tartalmazza az ügyészség közleménye.
1,3 milliárdos kár érhette az államot
A Központi Nyomozó Főügyészség február elején rendelt el nyomozást a sukorói kaszinóberuházás koncessziós szerződése miatt tett feljelentés ügyében. Akkor hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt ismeretlen tettes ellen indult az eljárás.

A sukorói telek
Az ügyben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) tett feljelentést, miután befejezte a magyarországi kaszinóberuházások koncessziós szerződéseinek vizsgálatát.
A Kehi vizsgálata szerint a sukorói kaszinóprojekttel kapcsolatos pályázatot 2008 decemberében írták ki, ám több mint egy évvel azt megelőzően az akkori Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium munkatársai a későbbi nyertes beruházó kft.-vel tárgyalásokat folytattak.
Budai Gyula a Kehi vizsgálatát úgy értékelte, hogy egyértelműen a korábbi kormányzaté a felelősség a sukorói kaszinóberuházás ügyében. Példaként azt mondta, hogy Bajnai Gordon korábbi miniszter, miniszterelnök folyamatosan egyeztetett a befektetőkkel, jelen volt 2008 májusában a Parlamentben tartott egyeztetésen, és ő terjesztette elő a beruházás kiemeltté nyilvánítását is. Mások mellett Veres János is "teljesen egyértelműen meghatározható ebben a körben" - jegyezte meg. A Kehi-vizsgálat egyértelműen bizonyítja azoknak a volt kormánytagoknak a felelősségét, akik közül ma Gyurcsány Ferencen és Veres Jánoson kívül senki sem parlamenti képviselő - mondta a kormánybiztos.
A főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok 2008. júliusban történt cseréjével összefüggésben, amelynek során a gyanú szerint egy, a magyar állam és egy magánszemély tulajdonában lévő földterület cseréje következtében 1,3 milliárd forintos kár érheti az államot.
Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos már tavaly novemberben arról beszélt: küszöbön áll Gyurcsány Ferenc büntetőjogi felelősségre vonása a sukorói ingatlanügyben. A fideszes politikus kifejtette, Schiffer András feljelentésében egyrészt azt írta, Gyurcsány utasítást adott a sukorói telekcsere lebonyolítására. A másik tényállási elem pedig azzal kapcsolatos, hogy a sukorói kaszinóberuházást annak ellenére nyilvánították nemzetgazdasági szempontból kiemeltté, hogy a koncessziós szerződést csak hónapokkal később, 2009 októberében írta alá Oszkó Péter akkori pénzügyminiszter, így Gyurcsány Ferenc tudta, hogy a kiemeltté nyilvánítással jogszabályt sért - közölte.
Mesterházy hisz Gyurcsány ártatlanságában
Mesterházy Attila hisz Gyurcsány Ferenc ártatlanságában, és arról biztosította a volt miniszterelnököt, hogy ő és az MSZP is minden eszközzel támogatni fogja. A szocialista pártelnök pénteken újságíróknak azt mondta: vérlázító, hogy a Fidesz "politikai harcait az igazságszolgáltatás felhasználásával akarja elrendezni, és megdöbbentő, hogy az ügyészség végrehajtotta a politikai megrendelést".
Schiffer András, az LMP elnöke Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztése kapcsán kijelentette, reméli, hogy az igazságszolgáltatás az elmúlt évek más "mutyigyanús" ügyeit is fel fogja deríteni. Hozzátette, nemcsak állami, hanem önkormányzati esetekre is gondol, például "az esztergomi mutyigyanús ügyekre". A politikus úgy fogalmazott: örül annak, hogy működik az igazságszolgáltatás gépezete és végre lépéseket tettek a sukorói King’s City kaszinóváros ügyében is. Megjegyezte, hogy a projekt esetében nemcsak azok az anomáliák merültek fel, amelyek miatt feljelentéssel élt, ezért kíváncsian várja, hogy az emberek mikor látnak majd tisztán abban, hogy a befektető kivel, mikor és miről tárgyalt.
Arra a kérdésre, hogy szerinte bűnös-e a volt miniszterelnök, azt felelte, hogy ezt nem neki vagy az ügyészségnek, hanem a bíróságnak kell megállapítania. Arra a felvetésre, hogy az MSZP elnöke, Mesterházy Attila szerint az ügyészség politikai megrendelést hajtott végre a gyanúsítással, azt felelte, hogy az LMP szerint a parlamenti képviselőknek tartózkodniuk kell attól, hogy az igazságszolgáltatás szerveinek munkáját minősítsék.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|