A hajléktalanokon spórol Tarlós
2011.03.29. 05:18
Várhatóan felbontják a Fővárosi Önkormányzat és a hajléktalan-ellátásban résztvevő civil szervezetek közötti szerződéseket. A hajléktalanok nem örülnek, bár a jelenlegi rendszer egyik képviselőjük szerint is tarthatatlan, ám rengeteg használaton kívüli lakás áll üresen, melyek segíthetnének a probléma megoldásában.
Oszsza meg másokkal is
Döntés születik szerdán a főváros szerdai közgyűlésén a városvezetés és a budapesti hajléktalan-ellátásban szerepet vállaló civil szervezetek közötti szerződések felbontásáról. Az előterjesztést az önkormányzat pénzügyi helyzetével, a "válságköltségvetéssel" indokolták. A javaslat szerint az önkormányzat ugyanakkor két civil szervezettel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Menhely Alapítvánnyal új közszolgálati szerződést kíván kötni a második félévben.
A Város mindenkié csoport egyik hajléktalan tagja, Bene Géza az fn.hu-nak elmondta, szervezetük csütörtökön reggel fog tárgyalni Tarlós István főpolgármesterrel és ismertetik álláspontjukat többek között a döntéssel kapcsolatban is. Bene Géza szerint nem célravezető intézkedés a hajléktalan-ellátásban résztvevő civilszervezetekkel való szerződésbontás. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ő csoportjuk ars poeticája nem elsősorban a hajléktalanok ellátása, hanem a hajléktalanság felszámolása.
Ezt segíthetné például a hajléktalan férfi szerint a lakhatáshoz való jog alkotmányba foglalása. Hozzáteszi, hogy Budapesten jelenleg is 50 ezer lakóhely van használaton kívül, ezek közül közel 2000 önkormányzati lakás, melyeket nem egyáltalán nem hasznosítanak. Egy Pécsi példát is felhozott, mely során a hajléktalanok végezték a leromlott állapotú bérlakások felújítási munkálatait, a ráfordított munka pedig beleszámított a lakbérbe. Bejelentett lakhellyel pedig már jóval több esélyük van elhelyezkedni a rászorulóknak.
Bene Géza szerint a jelenlegi rendszer mindenképp változtatásra szorul, ám a források megvonása a hajléktalanokat ellátó szervezetektől semmiképpen sem orvosolja ezt a problémát, nem lehet egyik napról a másikra megszüntetni ezeket a szolgáltatásokat. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a már jó ideje az utcán dolgozó szociális munkásokkal a hajléktalanoknak sikerült valamiféle bizalmi viszonyt kialakítani és ez megkönnyíti mindkettőjük életét.
Amennyiben új szervezetekkel állapodna meg a Fővárosi Önkormányzat a jövőben, hosszú időbe tellene, amíg sikerül ezt a kapcsolatot újra megteremteni az új szociális munkásokkal. Ráadásul a pénzek pályáztatása meghosszabbítja az egész folyamatot és kaotikus állapotokat idézhet elő a Város mindenkié csoport tagja szerint. Így képviselet és személyes segítség nélkül maradhatnak a hajléktalanok, akiknek sokszor az ismerős szociális munkással kialakított kapcsolat jelenti a legnagyobb motivációs erőt. Bene Géza szerint további egyeztetésekre lett volna szükség a javaslat benyújtása előtt.
forrás és szerző : fn.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|