Nem tiszteli az időseket Kósa Lajos
2011.03.16. 10:49

"Elejét kellene venni annak, hogy a jövőnkről túlnyomó részben az idősebb generációk döntsenek, miközben a legnagyobb terhet a középkorosztályok cipelik a hátukon" - jelentette ki Kósa Lajos. A Fidesz alelnöke ezzel érvelt a gyermekek után járó szavazati jog megadása mellett.
Oszsza meg másokkal is
Az MSZP-s Korózs Lajos felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte az időseket sértő kijelentéseket, és felhívta a figyelmet: Magyarország legnagyobb kihívása ma éppenséggel az Orbán-kormány által szétvert nyugdíjrendszer újbóli felépítése.
Ma terjeszti be a parlamentnek a Fidesz-KDNP alkotmánytervezetét a két kormánypárt frakcióvezető, Lázár János és Harrach Péter. A tervezetben szerepel a gyermekek után járó szavazati jog lehetősége, amelyről ugyanakkor nem az alaptörvény, hanem a kétharmados választási törvény rendelkezne majd. Az alkotmányba "csak" azt írnák bele, hogy az anyáknak, családoknak nyújtott dupla szavazat "nem tekinthető az egyenlő választójog sérelmének".
A Fidesz elképzelése szerint a szülők gyakorolnák a kiskorúak szavazati jogát, de még kérdés, minden gyermek után szavazhatnának, vagy gyermekszámtól függetlenül egy voksuk lenne az anyáknak. Mindezt korábban is demográfiai folyamatokkal támasztották alá, ám Kósa Lajos a Magyar Hírlapban erre ráerősített: "nyolcmillió választópolgár él az országban, miközben a lélekszám tízmillió. Eddig tehát kétmillióan, még törvényes képviselőjükön keresztül sem tudtak beleszólni az ország sorsának alakulásába." Tehát a Fidesz alelnökének az nem tetszik, hogy a nyugdíjas inaktívak élnek szavazati jogukkal. Mint mondta, "Európa, benne Magyarország népessége is gyorsan öregszik és fogyatkozik. Elejét kellene venni annak, hogy a jövőnkről túlnyomó részben az idősebb generációk döntsenek, miközben a legnagyobb terhet a középkorosztályok cipelik a hátukon. (...) Nem lenne jó, ha Magyarország jövőjét zömmel egyetlen ügy, a nyugdíjkérdés határozná meg." Kósa szerint az anyáknak, függetlenül attól, hány kiskorú gyermekük van, plusz két szavazat kellene járjon a jövőben. "Azért plusz kettő, mert egy listás és egy egyéni szavazata van mindenkinek."
A társadalom harmadát sértegeti a kormánypárt - mondta lapunknak Korózs Lajos. Az MSZP nyugdíjpolitikusa szerint a jelenlegi nyugdíjasok is voltak középkorúak, ők is viselték a Kósa által említett terheket, így a társadalom méltán értékes tagjai, akiket nem lehet lebecsülni. Korózs szerint azért is beszélt butaságokat Kósa, mert az Orbán-kormány elmúlt féléves tevékenységének "köszönhetően" a Magyarország jövőjét jelenleg legmeghatározóbb ügy a nyugdíjkérdés lett. Óriási kihívás előtt állunk, hiszen a Fidesz által lerombolt nyugdíjrendszer az elkövetkező 30 évre fenntartható volt, ezt pedig maga Orbán is elismerte egy évvel ezelőtt. Most azonban folyó kiadásokra költik, így a kormány néhány év alatt fel is éli a nyugdíj-megtakarításokat, az idősek pedig teljességgel az aktívakra, pontosabban az államra lesznek utalva.
A Fidesz már korábban is tanúbizonyságot tett a nyugdíjasok iránti tiszteletlenségéről. Emlékezetes, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy tavaly kiszivárgott hangfelvétel szerint "nyuggereknek" titulálta az időseket. A korosztályt egyébként Orbán Viktor korábban eltartottaknak nevezte, sőt a Fidesz sokáig azon az állásponton volt, miszerint "a nyugdíjasok élik fel a fiatalok jövőjét." Az időseket leértékelő kormánypárt ugyanakkor gyakorlatilag teljesen ledobná a gondoskodás kötelezettségét az államról. Az alkotmánytervezet szerint nemcsak az szülőnek kötelessége gondoskodni gyerekéről, hanem a felnőtté vált fiatal is köteles ellátni a szüleit, ha azok rászorulnak. Mindezt azzal magyarázzák, hogy az államnak csak az idén 1400 milliárd forintjába kerül a bentlakásos szociális hálózat, a gyerek- és az idősotthonok fenntartása. Az alkotmány ehelyett a családi gondoskodást erősítené, magyarán az aktív, dolgozó fiatalok önerőből és ne állami segítséggel gondoskodjanak majd rászoruló szüleikről, akik a megelőző negyven évben szintén aktív dolgozóként szolgálták az országot.
Mesterházy: Ragaszkodunk a jövőnkhöz
"Hazánkban, a Magyar Köztársaságban nincsenek várurak. Se szolgabírák. Úriszék sincs. Nem akarunk vármegyéket főispánokkal, ahogy csendőröket se kakastollal" - írta Mesterházy Attila honlapján. Az MSZP elnöke szerint "mint minden magyar ember, a szocialisták is büszkék a hazájukra, a magyarság eredményeire, megmaradására. De nem hisszük, hogy mindent, ami a múltunkhoz tartozik, folytatnunk kell. (...) Felejteni nem szabad, észnél lenni kötelező." Mint írta; "a Köztársaság nem ruha a nemzet testén. A Köztársaság jelenti azt, hogy Magyarország mindannyiunk hazája, kirekesztés nélkül. Szomorú, ha ezt valaki nem érti" - emelte ki, hozzátéve: tiszteljük a múltunkat, de ragaszkodunk a jövőnkhöz.
Az idősek kevesebbet érnek, mint a fiatalok, ahogy azt Kósa Lajos állítja?
Korózs Lajos, szocialista szakpolitikus: Mélységesen felháborítónak tartom Kósa kijelentéseit. Ő és pártja vélhetően nincsenek tisztában azzal, hogy a társadalom harmadát sértették meg többedszerre, hiszen a Fidesz politikája most is azokat az embereket degradálja, akik a mi szüleink, és akik mögött nagyon komoly teljesítmény van. Felhívnám Kósa úr figyelmét arra, hogy a mostani középkorúak - ahogy az lenni szokott - egyszer idősek lesznek.
Kiszelly Zoltán, politológus: Minden nagykorú állampolgár szavazata ugyanannyit kell érjen. Persze el lehet gondolkodni az inaktívak szavazati jogának - cenzus alapú - korlátozásán, de az Európai Unióban - most még - ez egy kevéssé ortodox felvetésnek számítana. Ha gazdaságilag jó idők járnak, akkor a szavazati jog kiterjesztésének van realitása, de adóbevétel-csökkenés mellett az inaktívak szavazatát csak adóemeléssel lehetne "megvásárolni".
Hegyesiné Orsós Éva, az "Életet az éveknek" országos szövetség elnöke: Sajnos nemcsak Kósa Lajos, de Gulyás Gergely is hasonló képtelen és elképesztően felelőtlen nyilatkozatot tett. Ahelyett, hogy a valós problémák feltárásán gondolkodnának, egyes politikusok pártpolitikai érdekből feszültséget gerjesztenek, generációkat állítanak egymással szembe. Ez amellett, hogy kétségbe vonja a törvény előtti egyenlőséget, súlyos károkat okoz egy olyan társadalomban, ahol a szolidaritás amúgy is gyenge.
forrás és szerző : Népszava-összeállítás
Az eredeti írás itt olvasható
|