közérdekű ! ? : Drágább és folyamatosan növekszik az Orbán-kormány |
Drágább és folyamatosan növekszik az Orbán-kormány
2011.02.28. 05:20

Sem olcsóbb, sem kisebb nem lett a kormányzati apparátus a tavalyi kormányváltás óta. Az Orbán-kabinet több mint 20 millióval költ többet havonta a vezetői bérekre, ráadásul az állomány növekedésnek sem tudott gátat vetni: egy február 22-i kormányhatározat szerint 1500-zal nőtt a létszám augusztus óta a központi közigazgatásban. A személyzeti ügyekért felelős Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium azzal magyarázza létszámnövekedést, hogy az csak egy irányszám, ami még nincs feltöltve.
Oszsza meg másokkal is
„Újdonság, hogy 1990 óta soha nem volt ilyen kevés minisztérium és miniszter. Hozzáteszem, hogy nem a számszerű csökkentés volt az elsődleges cél, hanem hogy a kormányzat hatékonyabb, rugalmasabb legyen, működése pedig átláthatóbb. Létrehoztunk tehát egy új, korszerűbb kormányzati struktúrát, amilyen 1945 óta nem volt Magyarországon” – mondta tavaly szeptember elején Orbán Viktor miniszterelnök a kormánya száznapos tevékenységét értékelő beszédében, melyben az egyik legjelentősebb lépésnek nevezte az új kormányzati struktúra kialakítását.
A létszámra tett miniszterelnöki megjegyzés visszakozást jelentett a korábbi nyilatkozatokhoz képest, ugyanis a kormányalakítást megelőző májusi bemutatkozó sajtótájékoztatón, majd a miniszterek parlamenti meghallgatásán mind Orbán, mind a kormányfő-helyettesi posztra jelölt, Navracsics is azt hangsúlyozta, hogy az államigazgatásnak egyszerűbbnek, a minisztériumoknak karcsúbbaknak kell lenniük, mert a Fidesz olcsóbb, takarékosabb kormányzást akar.
Tíz hónappal a kormányalakítás után úgy tűnik, az Orbán-kabinet képtelen tartani egyik legfontosabb ígéretét: a február 22-i Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint ugyanis a minisztériumok létszáma további 290, a kormányzati háttérintézmények létszáma pedig egy fő híján 1200 fővel emelkedett az augusztusi állapothoz képest. Ugyanakkor a Hírszerző számításai szerint a spórolás sem jött össze: a kabinet havonta közel 22 millió forinttal költ többet a miniszterek, államtitkárok és helyetteseik bérére, mint a Bajnai-kormány.
Sok kicsi sokra megy
A csúcsminisztériumok kialakításával, az egyes tárcák összevonásával az Orbán-kabinetben – beleszámítva Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest is – hattal kevesebb miniszter dolgozik, mint Bajnai Gordon kormányában. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) honlapján közzétett adatok szerint a jelenlegi miniszterek ugyanannyit keresnek, mint az elődeik: havi bruttó 1,1 millió forintot (kivéve Matolcsy György gazdasági minisztert, aki vagyonnyilatkozata szerint 38 ezerrel kevesebbet keres, mint a kollégái). Tehát az új kormányzati szerkezettel az állam havonta 6,6 milliót spórol a tárcavezetők bérén.
Ám a kevesebb minisztérium nem jelent kevesebb államtitkárt. Bajnainak 20 államtitkára és 51 szakállamtitkára volt, ezzel szemben a második Orbán-kormányban 44 államtitkár – a személyzeti ügyekért felelős KIM honlapja szerint csak 43, de a tárca három héttel a kinevezése után sem töltötte fel még Szatmáry Kristóf belgazdasági államtitkár adatait – és 63 államtitkár-helyettes dolgozik.

Az átadás-átvételre készül Navracsics csapata 2010 tavaszán
Fotó: Túry Gergely
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium honlapján elérhető adatok szerint az államtitkárok bére sem változott a kormányváltás óta: havi bruttó 997 ezer forintot keresnek. A szakállamtitkároknál – akik a törvény alapján 745 ezret kaptak – a Bajnai-kormányában megengdeték, hogy a miniszterek legalább 30 százalékkal megemeljék a fizetésüket: ez néhány esetben meg is történt, így volt olyan, akinek 900 felé futott a bére havonta, ezzel szemben a mostani helyettes államtitkárok havi 745 ezret kapnak. Bajnai és Orbán is 1,5 millió forintot vett fel havonta, igaz, a korábbi kormányfő a fizetését átutalta a gazdasági válság során bajbajutottak számára létrehozott krízisalapnak.
Mindent összeszámolva – az egykori szakállamtitkárok bérét átlagolva – Orbán Viktor kormányának felsővezetői 22 millióval kerülnek többe az államnak, mint Bajnai Gordon tárcáinak irányítói.
Hízókúrán
A Matolcsy minisztériuma által összeállított 2011-es költségvetés szerint a mostani kormány csak a tárcáknál dolgozók személyi juttatásaira – a munkaadót terhelő járulékokat nem számítva – az idei évben 34,4 milliárd forintot különített el. Ezzel szemben a tavalyi évre a minisztériumi bérekre 36,3 milliárdot költhettek a 2010-es büdzsé szerint.
Kérdés, hogy összejön-e az államnak a 2 milliárdos spórolás, ugyanis a keddi Magyar Közlöny szerint a kabinet módosított azon a tavaly augusztusban hozott határozatán, amely meghatározta a tárcák és a háttérintézményeik létszámkeretét – ami nyilván a bérkeret és a kiadások növekedésével jár majd együtt.

Az Orbán-kormány a kinevezésre várva a Sándor-palotában Fotó: Fazekas István
A februári kormányhatározat szerint idén három minisztériumnál is megugrott a létszám: a Miniszterelnökségen 38, a KIM-ben 58, a Külügyminisztériumban 18, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál 135 fővel – összesen a minisztériumoknál 290 fővel – többen dolgoznak, mint 2010-ben.
A kedden megjelent kormányhatározat szerint két háttérintézménynél összesen 83-man dolgoznak kevesebben, mint a kormányalakítás után. Csakhogy ennek ellenére is növekedett a létszám: egy tavaly augusztus 8-án született határozat szerint ugyanis 8 hónappal ezelőtt összesen 59.957 fő dolgozott a háttérintézményekben, most viszont már 61.156 a létszám, tehát a gyarapodás közel 1200 fő.
Ezzel az Orbán-kormány felülmúlta a Bajnai-kabinetet, amely viszont valóban csökkentéspárti volt. A korábi kormányzat ugyanis 2010 januárjára a minisztériumok munkatársainak létszámát 5758, a háttérintézmények állományát pedig 61.148 alá csökkentette: tavaly januárban összesen 547 fővel dolgoztak kevesebben a központi igazgatásban, mint amikor Bajnai átvette Gyurcsány Ferenctől a kormányzást. Ma viszont 304-en dolgoznak többen a kormányzatban, mint Bajnai időszakában.
Növekvő keretszámok
A kormányhatározat megjelenését követően Szijjártó Péter azt közölte, hogy a Miniszterelnökség létszámának újbóli meghatározását a feladatok bővülése indokolta. A kormányfő szóvivője szerdán azzal magyarázta a létszámnövekedést, hogy nemrég a Miniszterelnökséghez került a Nemzeti Erőforrás Minisztériumától a kegyeleti bizottság titkársága, a Külügyminisztériumtól pedig a kormányfőhöz kötődő protokollfeladatok ellátását végző szakemberek érkeztek, és az európai uniós elnökséggel járó több feladat is szükségessé tette néhány munkatárs felvételét. Szijjártó azt mondta, a Miniszterelnökség létszámkeretébe tartozik egyébként az előző kormányfők titkársága is.
„A februári kormányhatározatban minisztériumok és az irányított szervek létszámának technikai módosítására kerül sor, figyelembe véve a feladat átadás-átvételt előíró kormányzati döntéseket, átcsoportosításokat” – indokolta a Hírszerzőnek az e-mailben küldött válaszában a KIM Kormányzati Kommunikációs Főosztálya a létszámváltozást.

Feloldodták a létszámstopot
Fotó: Túry Gergely
Az átszervezéseknek köszönhetően számos szervezeti egység került át egyik tárcától, illetve háttérintézménytől a másikhoz, ez azt is eredményezi, hogy néhány hivatalnál létszámcsökkenés figyelhető meg, amely a másik hivatalnál illetve tárcánál létszám növekedésként jelenik meg – olvasható a válaszban. A létszámbővülést a KIM-nél a Nemzeti Biztonsági Felügyelet önálló szervezeti egységgé alakulása okozta, de a minisztérium a kettős állampolgársággal kapcsolatos munkák ellátásához is kapott álláshelyeket, a Külügyminisztériumban az európai uniós elnökséggel járó feladatok tették szükségessé új munkatársak felvételét.
A kommunikációs főosztályon a Hírszerzőnek azt is közölték, hogy a február 22-i kormányhatározatban rögzített létszám csak irányszám, tehát az engedélyezett maximális létszám, amely sok esetben – így a KIM-nél biztosan – nincs feltöltve. Arra az e-mailben feltett kérdésünkre, hogy a kormányhatározatban megjelölt létszámnövekedésnek vannak-e anyagi következményei, a KIM-től nem kaptunk választ.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / M. László Ferenc
Az eredeti írás itt olvasható
|