közérdekű ! ? : Veszélyben a múzeumok: tüntetnének a kormány intézkedései ellen |
Veszélyben a múzeumok: tüntetnének a kormány intézkedései ellen
2011.02.09. 06:58

Azonnali célvizsgálatot sürget a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól. Az érdekvédők szerint az önkormányzatok megszorítása miatt az ágazat működése komoly veszélybe került: múzeumok, könyvtárak, levéltárak húzhatják le a rolót, több intézményt összevonnak, átszerveznek, sok közalkalmazott kerülhet utcára. A szervezet a tüntetéstől sem riad vissza. Az illetékes tárca egyelőre nem reagált.
Oszsza meg másokkal is
Sötét jövőt festett fel Földiák András, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének (KKDSZ) elnöke az intézményrendszerük ellehetetlenítését sújtó megszorítások kapcsán. Az érdekvédők csütörtökön nyílt levélben fordultak a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz, melyben több kifogást és kritikát is megfogalmaznak, példákkal alátámasztva.
„Össze fog roppanni a rendszer”
Úgy tűnik, a kormányváltás utáni politikában – több, egyéb szervezet és ágazat mellett – a KKDSZ is csalódott. "Várakozásainkkal ellenétben azt tapasztaljuk, hogy az önkormányzatok jelentős hányada a 2011-es költségvetési terv elkészítésekor komoly pénzügyi megszorításokat foganatosít az intézményrendszer finanszírozásában" – közölte nyílt levélben a KKDSZ elnöke.
Földiák András a Hírszerzőnek azt mondta, az ágazat helyzete megyénként eltérő, becsléseik szerint azonban akadnak területek, ahol 70-80 százalékos az elvonás. „További leépülés esetén a kulturális alapellátás gerincét képező megyei szint olyan mértékben bénul meg, hogy nem teljesítheti a törvényben is rögzített feladatát. A szakértelem a megyei intézményekben összpontosul, de forráshiány miatt például Békés megyében nincs irodalomtörténész, az ásatásokra nem tudnak a régészek kimenni” – magyarázta az érdekvédő.
„A magyar közművelődési ágazat össze fog roppanni” – mondta. Legutóbb 1997-ben emelkedett meg az ágazatra szánt normatíva, mint mondta, fejlesztések – a kisebbeket leszámítva – évtizedek óta nem voltak, a megszorítások pedig 30 éve zajlanak. "A tartalékok ugyan nem most fogytak el, de ennél több forrást már nem lehet kivonni”.
Számításai szerint országos szinten körülbelül 2 milliárd forint pluszforrásra lenne az intézményeknek szükségük. „Összességében ez nem nagy összeg, de ha egy múzeum 100 millió forinttal több támogatást kaphatna, óriási változásokat lehetne elérni”.
Nincs pénz új könyvekre, bezárhatnak a múzeumok
„A barcsi Dráva Múzeum tizenhat fős létszámát kettőre csökkentené a fenntartó önkormányzat. Hasonló helyzet állt elő a mosonmagyaróvári Hansági Múzeumnál is, amelyet anyagi okokra hivatkozva múzeumból kiállítóhellyé minősítene vissza az Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatósága, a Hajdú-Bihar megyei könyvtár a vizsgaidőszakban, egy hónapig zárva volt. Van olyan könyvtár, ahol hosszú ideje nem tudtak könyvet venni” - emelt ki pár intézményt Földiák, hogy érzékeltesse a helyzet súlyosságát.
Információi szerint a Csongrád megyei Móra Ferenc Múzeum 4-5 évvel ezelőtt még évi 400 millió forintból gazdálkodhatott, 2010-ben ezt az összeget 280 millió forintra, idén pedig 110 millió forintra kívánja a megyei közgyűlés csökkenteni.

A Cselly-ház is bezárja kapuit?
Fotó: museum.hu
A mosonmagyaróvári Hansági Múzeum igazgatója – egy közgyűlési határozat értelmében – nem nyilatkozhatott a Hírszerzőnek, az egyik helyi civil szervezet, a Széchenyi Polgári Kör elnöke, Moldoványi Géza azonban megerősítette a szakszervezet által megfogalmazott nyílt levélben olvasottakat.
„Úgy tudjuk, a megyei művelődési központtól 60 millió, a megyei múzeumtól 40 millió forintot vesznek fel. Mosonmagyaróváron két intézményből áll a múzeumi komplexum: egy 120 éves múzeumból és a Cselley-házból, ahol a Gyurkovics kiállítás látható. Most ezt is bezárhatják” – mondta Moldoványi Géza, aki megerősítette Földiák korábbi kijelentését, hogy a Hansági Múzeumot kiállítóhellyé minősítené vissza a megyei igazgatóság. (A bezárással kapcsolatos cikkért kattintson ide)
„Mindez azt jelenti, hogy két teremőr, naponta 4 órára megnyitja, majd bezárja a kiállítást. Ezzel körülbelül nyolc ember munkája és a korábban iskoláknak, óvodáknak tartott múzeumi órák szűnnének meg. A város vezetése hiába járt Győrben, tájékoztatást nem kaptak a témában. Annyi biztos csak, hogy február 18-án tárgyalja első olvasatban a közgyűlés a költségvetést” – tette hozzá a mosonmagyaróvári civil szervezet alapítója.
Csongrád: fizetésképtelenné válhat a megye
A KKDSZ elnökét Csongrád megyei a költségvetési megszorítás mellett a tervezett átalakítások is aggodalommal töltik el. A koncepció szerint az ellátási helyek száma nem változik, gazdasági önállóságuk azonban csökken, s bizonyos, alapfeladatot nem érintő tevékenységeket kiszerveznek.
„A megyei önkormányzat az állami normatíván felül 2,4 milliárd forintot fordít intézményeinek működtetésére” – mondta a január végi ülésen Ádok János (Fidesz) közgyűlési alelnök, a tervezet egyik előterjesztője a vitában. Számításai szerint az átalakításokkal egymilliárd forintos megtakarítást kell elérni, „különben a megye fizetésképtelenné válhat”.
A tervezet szerint több szociális és oktatási intézményt is összevonnak, regionális alapon pedig gazdálkodási központokat hoznak létre. A kiszolgáló tevékenységeket (takarítást, portaszolgálatot, őrzés-védelmet, karbantartást, gépkocsivezetést) kiszervezik az önkormányzati tulajdonú Megyeszolgálat Nonprofit Kft.-hez.

A fővárosban még nincs, a megyei önkormányzatoknál viszont nagy baj lehet
A szakszervezeti vezető által említett megszorítások és átszervezések kapcsán a Móra Ferenc Múzeum sajtóreferense a Hírszerző kérdéseire úgy fogalmazott: az egyeztetések jelenleg is zajlanak a önkormányzat és az intézmény között. „A tárgyalások alatt kiderült, hogy, a megye és az ügyben minden érintett számára is prioritás, hogy az intézmény működőképessége ne kerüljön veszélybe”.
A Csongrád megyei illetékesek viszont nem kívánták sem megerősíteni, sem megcáfolni a költségcsökkentés hírét, mondván: még nem fogadta el a közgyűlés a költségvetést, ezért még „képlékeny”, mire mennyit tudnak fordítani. Azt ígérték, amint meglesznek a konkrétumok, jelzik.
Jogi és átszervezési kérdések
Nemcsak az anyagi forrásokat, de a közalkalmazotti törvény módosítását és az általa feleslegesnek vélt átszervezéseket is kifogásolja az érdekvédő. „ Az Országgyűlés a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény érdekegyeztetés nélküli újabb módosításával lényegesen gyengítette a közalkalmazottak helyzetét" – mondta a szakszervezet elnöke. Mindez azt jelenti: míg korábban, egy intézmény átalakításánál, vagy kettő összevonásánál, a dolgozó eldönthette, hogy továbbra is ott kíván-e dolgozni, esetleg elmegy nyugdíjba, vagy végkielégítéssel távozik, a módosításnak köszönhetően automatikusan áthelyezik az átszervezett intézménybe. Ha a feltételekkel nem elégedett, rendes felmondással – végkielégítés nélkül – elmehet.
A csongrádi átszervezés mellett Földiák a Petőfi Csarnok összevonását a Trafó Kortárs Művészetek Házával, illetve a Váci Értéktár Muzeális Közgyűjtemény feladatainak átcsoportosítását a Városimázs Kft-be emelte ki. Szerinte ezek mind szakmailag indokolatlanok, éppen ezért, amennyiben a minisztérium nem javít az ágazat helyzetén, tárgyalásokat fog kezdeményezni a KKDSZ a többi szakszervezettel az érdekérvényesítés egyéb lehetőségeiről. „Például a sztrájkról vagy az utcai demonstrációról” - mondta a szervezet elnöke, aki személyesen kereste fel a témában illetékes Nemzeti Erőforrás Minisztériumot, de nem a tárcavezető, Réthelyi Miklós vette át a nyílt levelét.
A Hírszerző kérdéseire a Nemzeti Erőforrás Minisztérium illetékesei későbbre ígértek választ.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Esztergályos Ildikó
Az eredeti írás itt olvasható
|