Előtérben ! : Frei, Pálffy, Farkasházy, Rákay, Bayer – mi a közös bennük? |
Frei, Pálffy, Farkasházy, Rákay, Bayer – mi a közös bennük?
2011.02.04. 05:56

Senkit nem lep meg, ha kiderül, hogy egy közéleti személyiség politikai kapcsolataiból előnyt kovácsolt. Azon sem döbbenünk meg, ha valaki annak ellentétét teszi, mint amit korábban mondott. Többnyire a szereplők sem feszengenek. Még akkor sem, ha okuk lenne rá.
Oszsza meg másokkal is
A politikai szimpátiájukat nem titkoló, de alapvetően más pályán mozgó közszereplők időről időre belefutnak olyan történetekbe, amelyek számukra és az érintett párt számára is kellemetlenek lehetnek. Magyarázat persze mindig akad.
A kozmopolita és a közterületek
Az egykor riporterként ismert, manapság már kávézóláncot üzemeltető és kalandregénnyel jelentkező Frei Tamásról nemrég írta meg az Index , hogy 2008. április 1. és 2010. április 1. között, vagyis két éven keresztül összesen harmincmillió forintra szerződött a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-hez (FKF). A lap azt írta: a szerződés szerint ezért a pénzért véleményvezér szerepet kellett betöltenie, személyes meggyőző erejét kellett latba vetnie, tanulmányokat kellett írnia. Másfél év alatt hat vékony, angol nyelvű tanulmány született, és részt vett néhány rendezvényen.

A portál megkeresésére Frei azt mondta munkájáról: kutattak az interneten is, megbíztak külföldi cégeket a kutatással, tanulmánykészítéssel, és a szerződés keretében ő maga is elment tapasztalatokat gyűjteni Sydney-től az Egyesült Államokig, a szerződés lejártakor pedig egy 18 tételt tartalmazó listát adott át, amely a teljesítéseit tartalmazta. A BKV szóvivőjének reagálása szerint az egykori riporter tizennyolcas listáját valóban átvehette Benőcs Zsófia, Pákozdi Sándor volt vezérigazgató-helyettes akkori személyi asszisztense, de ez nem jelenti azt, hogy a rajta szereplő anyagokat is átvették volna. Csak hat tanulmány van az FKF-nél, együtt lefűzve, több nincs, és nem is találják őket - mondta. Távozásakor Frei „barátsággal” köszönt el Pákozdi Sándortól, aki egyébként 2004-ben a Nemzeti Fejlesztési Terv operatív programjainak végrehajtásában közreműködő Regionális Fejlesztési Holding (RFH) vezérigazgató-helyettese volt. De Freit más kapocs is fűzte Pákozdihoz: mindketten részt vettek ugyanis a Story Tv elindításában, 2006-ban igazgatóként, tulajdonosként.
A határon túlról számlázó hazafi
A Nógrád megyei önkormányzat fideszes elnöke szerint Bayer Zsolt rászolgált a Madách-díjra, amelyet nemrég meg is kapott (a döntést nemcsak itthon, de külföldön is sokan értetlenül fogadták, például Bayer antiszemita fekálianyelvezete miatt). A díj mellett a szerző egy feljelentést is elkönyvelhet magának rögtön így év elején. Kalmár Szilárd, a Zöld Baloldal ügyvezető elnöke ugyanis a médiahatósághoz fordult Bayer egyik cikke miatt, amely a Magyar Hírlapban jelent meg, s amelyben a "szerző vélhetően az 1919-es fehérterrorista mészárlásra utalt, amely során több tucat embert öltek meg a kommunista diktatúra bukása után".
Az egykori fideszes nagygyűléseken is szónokoló Bayer egyéb ügyekben is feltűnt már. 2009 augusztusában például azzal, hogy szlovák rendszámú autója és a szomszédos országba bejegyzett cége van. „Elviselhetetlenek az itthoni adók és úgy általában az itthoni körülmények” - indokolta. Akkor azt mondta: „visszahozza” cégét Magyarországra, és erre biztatja a többi, szlovákiai céggel rendelkező honfitársát is. „Ficóval, Slotával, Gasparoviccsal és Meciarral lehetetlen a továbbiakban egy levegőt szívni. Nevezettek ugyanis gazemberek lettek” - írta, miután kiderült a dolog. Viszont az Esztergomi Hirdető Kft.-nek számlázott összegek után nem itthon adóott. Újságírói tevékenységéért ugyanis szlovák cégén keresztül számlázott az akkor még Meggyes Tamás által vezetett városnak, s tette mindezt 300 ezer forintos megbízási díjért. A szerződésből nem derül ki, hogy ez havi, vagy a szerződésben jelzett 2009. február 2. és július 31. közötti időszakra szóló összeg.
Bayer Zsoltnak már 2005-ben is volt egy számlázási ügye. Akkor a hvg.hu tudomására jutott , hogy a köztévé úgy fizetett ki számára több tízmillió forintot, hogy a produkciók nem készültek el. A Magyar Televízió ugyanis még 1997 végén kötött szerződést a BLN Vagabunds Kft.-vel. Az 1997 júliusában alapított kft. egyik tagja Bayer Zsolt. A BLN Vagabunds 1997 végén közel kétszázmillió forintért vállalta, hogy két produkciót készít el a Magyar Televízió számára. A szerződést és a filmek elkészültének határidejét többször módosították. Bayer lapunkhoz eljuttatott nyilatkozatában elismerte az egyik sorozattal kapcsolatban, hogy a Magyar Televízió az "Ismeretlen Európa" munkacímű szériára adott pénzt, de - mint fogalmazott - "nincs róla tudomásom, hogy pontosan mennyit, de megközelítőleg sem százmilliót". Egy másik, Budapest kultúrtörténetével foglalkozó sorozattal kapcsolatban pedig úgy nyilatkozott, nem kaptak rá pénzt.

Fotó: Stiller Ákos
Politikai szatíra, szatirikus politika
Tavaly májusban a távozó oktatási és kulturális miniszter, Hiller István több millió forintos támogatást ítélt meg néhány médiumnak. Pénzt kapott többek között az ATV, a Mozgó Világ, a Pallas Páholy és az egykori kulturális miniszter, Görgey Gábor is, egy hangoskönyv kiadására.
A támogatottak között volt a Hócipő is, ötmillió forintot kaptak hat lapszám megjelentetésére. Akkori megkeresésünkre a szatirikus kétheti lap alapítója, Farkasházy Tivadar úgy reagált: nem érti a figyelmet, őt nem pénzátadáson kapták rajta, csak támogatást kapott egy olyan lap, melynek "szerzőgárdájában szerepel Váncsa István, Lengyel László, Megyesi Gusztáv és haláláig Faludy György és Fejtő Ferenc". A politikai kapcsolatok motiválta pénzosztást tehát visszautasította Farkasházy.
Politikai rokonszenvéből ugyanakkor nem csinál titkot: részt vett az MSZP Demokratikus Koalíció nevű platformjának alakuló rendezvényén 2010 októberében. Márciusban pedig Tóth József XIII. kerületi polgármester lakossági fórumán vett részt Gálvölgyi Jánossal együtt, dicsérve a kerület első emberét és annak munkáját. Cikkünkre reagálva Farkasházy utóbb elmondta: az említett "lakossági fórumon" született angyalföldiként vett részt Gálvölgyivel, s nem csak ők egyedül voltak megelégedve a polgármester munkájával.

Fotó: HVG
Jelzőhalmozás és tanácsadás
"Azon idealisták közé tartozom, akik azt gondoljuk, hogy a közszolgálati televízió az egy szent dolog" - mondta Rákay Philip, a Fidesz-nagygyűlések egykori házigazdája, miután kinevezték az M1 intendánsává. Az új kormány embereként megcsípett pozíció nem meglepetés, ha végitekintünk azon az időszakon, amelyet Rákay Kálmán Philip a Fidesz szolgálatában töltött. Az egykori és újdonsült tévés nem csupán nagygyűlésre delegált porondmester volt, hanem a kommunikáció más területén is kipróbálhatta magát: cége ugyanis fideszes irányítású önkormányzatokat segít(ett) jól jövedelmező kommunikációs tanácsokkal.
Philip - aki 2005-ben például az Orbán Viktor-féle évértékelő beszéd alkalmával kérdező közreműködő volt Kudlik Júliával - sem elfelejteni, sem letagadni nem akarja a Fideszhez köthető megmozdulásait. Arra a felvetésre, hogyan várható politikai elfogulatlanság tőle, miközben a Hír Tv-ben nem keveset bírálta az MSZP-t, azt válaszolta: nem lát kivetnivalót abban, hogy egy kereskedelmi csatornánál készített meggyőződése szerint egy véleményműsort, ami „nagyon szép időszaka” volt az életének. Azt nyilatkozta: szerinte ez még mindig becsületesebb annál, mint ahogy sokan eljátsszák a független újságírót, miközben nála még szorosabb szállal kötődnek pártokhoz.

Fotó: null
A család mint érték
A tévés múlt némi politikai kapcsolattal megspékelve persze jól jöhet akkor is, amikor állást kell keresni/találni például egy politikai újságíróból lett parlamenti képviselő feleségének.

Fotó: Túry Gergely
A Kereszténydemokrata Néppárt színeiben honatyáskodó Pálffy István nejéről derült ki nemrég, hogy pályázat nélkül jutott álláshoz a közszférában. Tóth Juditot foglalkoztatja kommunikációs- és marketingmunkatársként a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) egyik háttérintézménye, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet - tudta meg a Blikk januárban. A minisztériumban elismerték, hogy a pozíciót nem pályázat útján töltötték be: a biztonságos munkavégzés miatt „haladéktalanul” embert kellett találniuk. Pálffy azt hangsúlyozta az úgy kapcsán, hogy nem járt közben a felesége érdekében. Persze a gyakorlat nem példa nélküli, Szilvássy György volt titokminiszter feleségét, Csáky Bernadettet szakállamtitkárnak nevezték ki annak idején a Miniszterelnöki Hivatalban.
forrás és szerző : hvg.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|