Előtérben ! : Ezt tanítani fogják - Orbán emberét kicsinálták |
Ezt tanítani fogják - Orbán emberét kicsinálták
2011.01.21. 06:09

Hoffmann Rózsa
Fotó: MTI
Már hivatalba lépése előtt is éles kritikákat kapott a KDNP oktatási szakpolitikusaként tevékenykedő Hoffmann Rózsa, elsősorban szakmai oldalról, államtitkári elképzeléseit viszont már a fideszesek is rendre elutasítják. A politikus jelenleg a kormány egyik legproblematikusabb figurája. A STOP a miértekre próbál rávilágítani.
Oszsza meg másokkal is
Rend a lelke
Rend, fegyelem, kötelességteljesítés, büntethetőség, a fegyelmezés eszközeinek visszaadása a tanároknak - e kifejezésekkel foglalta össze a frissen kinevezett oktatási államtitkár értékrendjét a Magyar Narancs 2010 májusában. Ahhoz, hogy Hoffmann Rózsa hozzáfoghasson nagy ívű rendteremtési elképzeléseinek megvalósításához, előzetesen meg kellett ágyazni, bár ezt általánosságban megtette helyette a Fidesz-kommunikáció az ellenzéki években, az egykori francia-orosz szakos középiskolai tanárnak, majd iskolaigazgatónak csak az oktatásra kellett irányítania az apokaliptikus szavakat.
Meg is tette, mint arról a STOP is beszámolt tavaly februárban. Akkor a Fidesz-KDNP oktatáspolitikusa arról értekezett egy lakossági fórumon, hogy a magyar az iskolák lezüllöttek, amiért a 2002 óta regnáló kormányok a felelősök, és a jogvédők, akiket bűnpártolással vádolt meg az ellenzéki párt neveléstudományi szekciójának vezetője. Mint mondta, "elszabadult a pokol az iskolákban", a korábbi kormányok elvették a pedagógusoktól a lehetőséget, hogy személyre szóló erkölcsi nevelésben részesítsék diákjaikat.
Júniusban már arról cikkeztünk, hogy a Hoffmann államtitkár által az Országgyűlésnek benyújtott törvényjavaslat szerint újra évet ismételtethetnek az alsó tagozatos diákokkal második osztálytól és visszatérhet a szóbeli értékelés mellett a számjeggyel való osztályozás is. Mint az államtitkár közölte: "az intézkedések azt szolgálják, hogy a gyerek megtanulja: kötelességei vannak." Ezzel párhuzamosan arra is ígéretet tett a szakállamtitkár, hogy lépéseket tesz annak érdekében, hogy a tanárok "tisztes értelmiségi átlagszínvonalon tudjanak megélni fizetésükből".
Papás-mamás és János vitéz
Augusztusban ismét a jogvédőknek üzent Hoffmann Rózsa, amikor az Óvodai nevelés országos alapprogramjából kihúzta az alábbi bekezdést: "Az óvodai nevelés tudatosan kerüli a nemi sztereotípiák erősítését, elősegíti a nemek társadalmi egyenlőségével kapcsolatos előítéletek lebontását". Ezt a népnyelv akkor úgy értelmezte, hogy az államtitkár "visszaállította az oviban a papás-mamást", az általánostól eltérő nemi identitással élők jogvédői viszont szimpla homofóbiának ítélték a politikus döntését.
Az államtitkár folyamatosan a magyar pedagógia hagyományos értékeihez való visszatérésről, az ezt garantáló szakmai ellenőrző-támogató rendszer létrehozásáról (magyarán az egykori szakfelügyelői rendszer visszaállításáról), pedagógusi életpálya-modell felállításáról értekezett, valamint arról az erkölcsi problémákat generáló tényről, mely szerint "Harry Potter lassan kiszorítja János vitézt". Úgy vélte, meg kell találni a megfelelő arányt az ismeretterjesztés és a kompetenciák elsajátításában, a hangsúlyt az előbbire téve. Ellenzői máig nem kaptak választ arra a kérdésre: Hogyan szerezzenek a gyerekek több ismeretet, ha nem tudnak rendesen olvasni és számolni?
Ostoba bohócok
Tanévkezdéskor aztán tényleg sikerült Hoffmannak maga ellen hergelnie a tanerők jelentős részét, amikor a pedagógusok béremelési igényeire reagálva azt nyilatkozta a Magyar Rádióban: "aki ilyen kiürült államkincstári vagy költségvetési helyzetben radikális béremelést követel, az vagy ostoba, vagy bohóc, mert egyszerűen nincs honnan". Igaz, hozzátette, hogy nagy fájdalom a számára, hogy ezt neki kell mondania, mert alapvetően meg kellene emelni a pedagógusok bérét.
November közepére aztán komoly törésvonalak kezdtek mutatkozni a Fidesz oktatáspolitikusai, legfőképp a korábbi miniszter, Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa és csapata között. Elsősorban az iskolaszerkezet, az érettségi-felvételi rendszer, a bolognai képzések, a nemzeti alaptanterv átalakításában és a roma integráció kérdésében alakultak ki nézetkülönbségek a két kormánypárt között. Jóformán minden lényeges kérdésben. Pokorni konkrétan fogalmazott: "máshogy gondolom az oktatás megújítását, mint Hoffmann Rózsa". Világos beszéd.
Időközben fölröppen az államtitkár menesztésének a híre is, amit maga az érintett cáfolt, sőt, ez év tavaszának végére ígéri az új közoktatási-, felsőoktatási- és a pedagógus életpályáról szóló törvények megszületését, természetesen az ő irányítása mellett. Úgy tűnik, ez nem lesz feltétlenül így, hisz egy január 12-én kormányközeli forrásból származó jelentés szerint jelenlegi formájában nem támogatja a felsőoktatási törvény koncepcióját a Fidesz-KDNP-frakció oktatási munkacsoportja. Elfogyott a levegő Hoffmann Rózsa körül.
forrás és szerző : stop / Bencsik Gyula
Az eredeti írás itt olvasható
|