Ki volt a Fidesz embere az UD Zrt-nél?
2011.01.11. 05:30

Ha nem manipuláltak az UD-Zrt. vezetői, illetve beszélgetőtársaik lehallgatott telefonhívásai, akkor több bűncselekményről is szó esik a felvételeken. A cég egyik vezetője jogsértések miatt hamarosan bíróság elé áll, más - a internetre feltötltött beszélgetésekben megemlített - ügyekben viszont nyomozás sem indult.
Oszsza meg másokkal is
Híváslisták megszerzése, illetve pénzbehajtás is szóba kerül a hanganyagokon, de a cég vezetői arról is beszélnek, melyikük a Fidesz embere.
Nem elsősorban a nyilvánosságra került felvételek eredetét, sokkal inkább az azokon elhangzottakat kellene vizsgálniuk a hatóságoknak. Ezek ugyanis mind arra utalnak, hogy az UD Zrt. valóban magán-titkosszolgálatként működött - mutatott rá egy lapunknak név nélkül nyilatkozó volt nemzetbiztonsági tiszt. Az eset hasonló vonatkozásainak egy részében korábban nyomozás indult és jelenleg bírósági szakban vannak ezek az ügyek. Amint arról tegnap beszámoltunk, január végén felbujtóként elkövetett hivatali visszaélés vádjával áll bíróság elé a most nyilvánosságra került felvételeken is hallható Tóth János, az UD Zrt. egyik volt vezetője.
A vádirat szerint az UD-vel korábban együttműködő építőipari vállalat, a KÉSZ Holding Zrt. vezérigazgatója jogosulatlanul jutott bizalmas személyes adatokhoz. Az ügyben ugyancsak felbujtóként, hivatali visszaéléssel vádolt Jutasi Zoltán KÉSZ-vezér 2008 áprilisa és júliusa között azzal kereste meg Tóthot, hogy végezzenek adatgyűjtést az építőipari holding vezetői közé tartozó hat személyre. Ezt egy hivatali visszaéléssel vádolt rendőr közreműködésével tették meg. Az adatokat lehívták a bűnügyi, személyi, útiokmány- és gépjármű-nyilvántartóból. Vádlott még egy APEH-ügyintéző, egy rendőrségi köztisztviselő és egy volt terrorelhárító tiszt, E. Zoltán is. A KÉSZ-esek "kartonjait" a nyomozók megtalálták az UD Zrt.-nél 2008 szeptemberében tartott házkutatáskor.
Ugyancsak tárgyalásra vár az UD-ügy egy másik szála is. Hivatali visszaélés és magánokirat-hamisítás miatt emeltek vádat két volt rendőr ellen, akik a volt terrorelhárítón keresztül kaptak "megbízásokat". Az ez esetben "lekért" két szám egyike Meggyes Tamás volt esztergomi fideszes polgármester korábbi kampányfőnökéé, a másik egykori fideszes alpolgármesteréé volt.
Az internetre szerdán kikerült felvételek tanúsága szerint azonban más személyek híváslistáit, és különböző információkat is "rutinszerűen" szereztek meg. Nem egy esetben történik utalás arra, hogy az UD-sek bizonyos rendőröket úgy "mozgatnak", mintha beosztottaik lennének. Hallható, hogy a felvételek egyik szereplője feleségének híváslistáit is "lekérték". Elhangzik az is, hogy Bajnai Gordon "KT-zását", azaz környezettanulmányozását is elvégezték.
Az UD Zrt. - mely Csányi Sándor OTP-vezért személyi védelmét is ellátta - különös figyelemmel, és sok munkával foglalkozott egy férfivel. Az illető anyagi vitába keveredett az OTP vezetőivel, mert állítása szerint a bank egy szponzoráció ígéretével becsapta, emiatt sportkarrierje megszakadt. (A felvételekből kiderül, hogy egy korábbi banki vezető valóban írt az illetőnek "egy hülye levelet".) A férfi ezt követően levelekkel bombázta az OTP-t, Csányit, illetve Jakab Géza biztonsági igazgatót (a BRFK egykori bűnügyi vezetőjét). Az UD Zrt., Jakab, Csányi, sőt Csányi felesége is sokat foglalkozott a "fenyegetőzővel" - derül ki a hanganyagokból. Arra szőttek terveket, hogyan lehetne legalább őrizetbe vetetni, bíróság elé állítani, vagy "bezáratni a bolondok házába".
Ebben az esetben nem is a levélíró ügye a lényeges, hanem, hogy ezen keresztül derül ki, milyen módszerekkel dolgozhatott az UD Zrt. Ha a valóságnak megfelelőek a hangfelvételeken elhangzottak, akkor azt tervezték: a férfit, a nevében hamisított fenyegető levelekkel börtönbe juttatják. Követőbrigádot szerveztek, hogy megtudják, hol lakik. Pszichológussal "elkövetői profilt" készíttettek róla. Pszichikai terror lehetőségeit fontolgatták: "küldjünk neki lófejet". Ötletként elhangzott, hogy magukat nemzetbiztonsági tisztnek kiadva "állítsák le". Emellett azt kutatták, "ki állhat mögötte". Arról is beszéltek, hogy "politikai síkra kellene terelni a dolgot", azaz "Gyurcsányra rászabadítani", mert így a titkosszolgálat is "komolyabban venné".
Egy másik felvételen - pénzbehajtásnak tűnő ügyről szólva - elhangzott, hogy az adóst "felkeresték", de haladékot kapott, és egyelőre még nem bántották, de azért "meg lett fogva". Egyébként a "hasbarúgás", "karletépés", "orrbeverés" teljes természetességgel hangzott el több alkalommal is a felvételeken. Két ízben meg is nevezik a verőlegényt, J. Gábort.
Horváth József, és Tombor András beszélgetéséből pedig az derül ki, hogy Tombor, Orbán Viktor egykori tanácsadója Almássy Kornél érdekében kapott "biztonsági" segítséget az UD-sektől, amikor utóbbi elindult az MDF elnöki posztjáért, Dávid Ibolya ellen. A megfigyelési botrány épp emiatt robbant ki 2008 szeptemberében. Csütörtöki hír, hogy a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: Dávid Ibolya megsértette Tombor András jó hírnevét, amikor azt híresztelte, hogy ő adott utasítást az UD Zrt.-nek az MDF volt elnöke elleni adatgyűjtésre.
Érdekesség: Tóth János, és Horváth József, az UD két tulajdonosa-vezetője egyik beszélgetésében arról társalog, hogy Horváthot a Fidesz beépített emberének tartják, aki "egyébként lop is", Tóthot pedig "ejtette" a Fidesz. Horváthot a kormányváltás után a Katonai Biztonsági Hivatal főigazgató-helyettesévé nevezték ki.
Vizsgálat és feljelentés
A hanganyagok kiszivárogtatóját az Alkotmányvédelmi Hivatal keresi. A felvételek a titkosszolgálaton kívül a rendőrségen és az ügyészségen is megtalálhatók voltak, így az azokhoz sokan hozzáférhettek. Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője cáfolta, hogy az ügyészségről szivárogtak volna ki.
"A világhálóra felkerült hangfelvételek magánbeszélgetések. Ezek - több esetben vágott formában történt - nyilvánosságra hozatalát törvénytelennek tartom. Következésképp a szükséges jogi lépéseket megteszem" - írta Csányi Sándor csütörtöki közleményében.
forrás és szerző : Népszava-információ
Az eredeti írás itt olvasható
|