Fél évig tartott a spórolás a pártoknál
2010.12.10. 05:53
Eltörölte az Országgyűlés az Orbán Viktor miniszterelnök által júniusban bejelentett 29 pontos gazdasági akcióprogram egyik látszatintézkedését; a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító javaslatot elfogadva a korábbi szintre állították vissza a pártok megnyirbált támogatását. A költségvetési bizottságban konszenzussal meghozott javaslatot tegnap nagy egyetértésében - 312 igen vokssal, 8 LMP-s tartózkodás mellett - szavazták meg a parlamentben.
Oszsza meg másokkal is
A módosító - melynek indoklása mindössze annyi volt, hogy ezzel az idei, csökkentés előtti szintre áll vissza az apanázs jövőre - az általános forgalmi adó előirányzatát megemelve, plusz 223 millió forint szétosztását teszi lehetővé. Az említett júniusi akcióprogram részeként éppen ennyivel - a korábbihoz képest 15 százalékkal - csökkentették a pártok támogatását. Akkor ezt azzal indokolták, hogy a politikának magán kell kezdenie a takarékoskodást. Ennek szellemében, vagyis a csökkentett támogatás figyelembe vételével készült eredetileg a jövő évi költségvetés is.
A mostani módosítás nyomán 2011-ben a Fidesz 92,3, az MSZP 45,6, a Jobbik 39,2, az LMP 21,8, a KDNP 20,4 millió forinttal kaphat többet. Plusz 3,7 millió forint jár még az MDF-nek is. Így tehát a parlamenti pártoknak a korábbi, 2,511 milliárdos közvetlen támogatási kerete megmarad. A pártalapítványi pénzekkel együtt a politikai szervezetek összes támogatása eléri a 3,6 milliárd forintot. A pártalapítványok támogatása egyébként nem változik, ahogy a 15 százalékos elvonás sem érintette azokat. A Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány 611,7, a Táncsics Mihály Alapítvány 259,8, az Ökopolisz Alapítvány 80,4, a Barankovics István Alapítvány 69,4, az Antall József Alapítvány pedig 28,3 millió forintra számíthat.
Idén május 31-ig még azok a pártok is kaptak támogatást, amelyek 2006-ban jutottak a parlamentbe, június 1-jétől pedig már az új Országgyűlésbe bejutott pártok kapnak pénzt, továbbá azok, amelyek elérték a választáson az egy százalékos küszöböt. A júniusi "kiigazítás" értelmében egyébként az MSZP 252,2, az SZDSZ 152,3, a KDNP 1,6, az MDF 107,7, a MIÉP pedig 22,1 millió forinttal kapott kevesebb pénzt, míg a választásokat megnyert Fidesz 129,2 millió forintos pluszt söpörhetett be. A Házba újként bekerült LMP akkor 145,4, a Jobbik pedig 261,3 millió forint támogatáshoz jutott.
A szabályok szerint a parlamenti pártoknak a költségvetésből közvetlenül járó összeg negyedét egyenlő arányban kell felosztani azok között a pártok között, amelyek országos listán mandátumot szereztek. Ez viszont jelentősebb tétellel egészül ki, hiszen a fennmaradó 75 százalékból a politikai szervezetek a választási eredmény alapján a pártra, illetve a párt jelöltjeire az első érvényes fordulóban leadott - egyéni és listás - szavazatok arányában részesülnek. Jogosult költségvetési támogatásra az a párt is, amely a választáson részt vevők szavazatainak 1 százalékát megszerezte.
A korábbi apanázs visszaállítása szakértők szerint szimbolikus, mivel azt jelzi, hogy hosszabb távon sem várható a sokat bírált párt- illetve kampányfinanszírozási rendszer reformja, átláthatóbbá tétele. A két kérdést együtt kezelve, a szocialisták 2007-ben törvényjavaslatot próbáltak benyújtani - sikertelenül. Később - még a válság kitörése előtt - javasolták, hogy a 2,5 milliárdos összeget növeljék a háromszorosára, így ösztönözve átláthatóbb gazdálkodásra a pártokat. A válság után pedig azt sürgették: maradjon a 2,5 milliárdos összeg, és attól csak 4/5-ös többséggel térhessenek el. Legutóbb tavaly decemberben volt téma a pártfinanszírozás átláthatóvá tétele, a név szerinti voksoláson kiderült: a Fidesz tartózkodása miatt nem ment át a szocialisták javaslata.
forrás és szerző : L.T. / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|