Nincs több titok: ezt döntötték Orbánék a cafeteriáról
2010.12.03. 05:37

Nem kell többé 50 ezer forintos bírságot kockáztatnia annak, aki egy párizsis zsömlére valót vásárol melegétkezési utalvány fejében a helyi boltban. Többek között ezt is helyre teszi az Orbán-kormány a 2011-es adócsomagban. Egyszerűbbé és kedvezőbbé válik a cafeteriarendszer.
Oszsza meg másokkal is
"A célzott béren kívüli juttatások alkalmasak arra, hogy bizonyos társadalmi, szociális és gazdasági célokat támogassanak. Úgy látszik, ezt a törvényhozás is elismerte" - nyugtázza a napokban elfogadott 2011-es adóváltozásokat Bessenyey Bálint, a Sodexo Motivációs Rendszerek ügyvezető igazgatója.
Kevesebb adó, több új elem
Manapság több millió magyar munkavállalónak a béremelés egyik törvényes formáját jelentik ezek a juttatások, és jövedelmeik sokszor csak ezekkel együtt érik el vagy közelítik meg a normális szintet. Egy teljes átlagos cafeteria az éves nettó keresetek 18 százalékát adhatja. A Bajnai-kormány tavaly alaposan felforgatta a rendszert, amikor megsarcolta a korábban adómentes elemeket, a Fidesz azonban most enyhített a présen. Adócsökkentés, a hideg- és melegétel-utalványok helyzetének rendezése, egyes szabályok egyértelmű megfogalmazása - Fata László cafeteria-szakértő szerint a munkáltatók e három területen vártak előrelépést az új kabinettől.
Kívánságaik nagyjából teljesültek. Az új törvény értelmében a legnépszerűbb cafeteriaelemek - például az étkezési utalvány, az üdülési csekk, a helyi utazási bérlet - után jövőre az ideinél kedvezményesebben adóznak a munkáltatók. Jelenleg az alsó cafeteriakulcs mértéke 25 százalék, és ez mérséklődik az egykulcsos személyi jövedelemadónak (szja) megfelelő 16 százalékra. A szuperbruttósítás logikájának megfelelően azonban az adóalap a juttatás értékének 1,19-szerese, ezért a valóságos teher (16×1,19) 19,04 százalék lesz, ami hat százalékkal kedvezőbb a jelenleginél - magyarázza Puskelyné Király Ágnes, a Top Cafeteria Kft. okleveles adószakértője. Ez tízezer forintonként 600 forint megtakarítás.
Érdekesen alakul az internethasználat sorsa: korábban Bajnaiék meghagyták szinte egyedüli adómentes juttatásként, de a mostani átalakításnak már áldozatul esik, és jövőre ugyanúgy adózik, mint kiemelt társai. Új elem viszont a Széchenyi Pihenő Kártya, amely évi 300 ezer forint értékig adható, és kormányrendelet tisztázza majd, milyen szolgáltatásokra váltható be. Szakértők azt gyanítják, a kártya az üdülési csekk versenytársa lesz.
A kedvezményes, 16 százalékos adókulcs csak a törvény által név szerint említett béren kívüli juttatásokra vonatkozik. Minden más, fel nem sorolt elemre a 16 százalékos személyi jövedelemadó mellett az adóalapra vetített 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás kerül, így a teljes közteher 51,17 százalékra rúg majd. Ilyen feltétel mellett adható például a csekély értékű ajándék évi három alkalommal, a minimálbér tíz százaléka erejéig.
Éttermek éhkoppon?
Eltűnik a cafeteriarendszer felső, csaknem 98 százalékos kulcsa, mellyel az előző kormány halálra ítélte az ebbe a kategóriába száműzött kultúra-, ajándék- és hidegétkezési utalványt. Utóbbi feltámadásának lehetünk szemtanúi jövőre, mivel az új szabályozás nem tesz különbséget a meleg- és a hidegételjegyek között. Ebből még nem következik, hogy egységes utalvány lesz - mondja Bessenyey -, a törvény általában az ételfogyasztást támogatja, és azt kiterjeszti a fogyasztásra kész ételek vásárlására is.

A cafeteriakeretből internetezőknek adózniuk kell
Idén sok probléma adódott abból, hogy kétféle adócsoportba kerültek az étkezési utalványok. Az elfogadóhelyek, a munkáltatók, valamint a munkavállalók elkezdtek taktikázni, és az értékének duplájába kerülő hidegutalványok helyett a 25 százalékos adózású meleg "kajajegyet" kérték. Az adóhivatal állásfoglalása értelmében azonban a melegjegyekért csak enni lehet étteremben, munkahelyi büfében vagy menzán, és büntetendő alapvető élelmiszereket vásárolni belőlük.
Az eredeti szándék ezzel félresiklott, hiszen különösen vidéken nincs minden sarkon ételutalványt elfogadó büfé, és a szerényebben élő emberek amúgy sem étteremben költenék el jegyeiket. Az üzletláncok próbáltak alkalmazkodni a helyzethez, így például a CBA számos üzletében grillételbárokat hozott létre, ahol elfogadják a melegutalványt - mondja Fodor Attila, a magyar üzletlánc kommunikációs vezetője.
A jegyek egységes, kedvezményes adóztatása révén ez a gond jövőre megoldódik, de most a vendéglátóipar eszmélt fel: attól tartanak, hogy sokan elpártolnak tőlük, ha maguk dönthetik el, hideg ételt vásárolnak vagy vendéglőbe ülnek be. Aggodalmaikat túlzónak tartja Fodor. Szerinte kedvező, hogy a kormány felnőttnek tekinti az embereket, akik jellemzően amúgy is meleg ételt főznek otthon a boltban vásárolt áruból. Az sem valószínű, hogy az éttermek álla felkopik: jelenleg a CBA bevételének közel 10 százaléka származik az utalványok elfogadásából, és ez várhatóan nőni fog az új szabályozás hatására. A forgalomnövekedésből pedig a vendéglátóipar is részesülhet.
Mindenki jól járhat
Az adócsökkentés mindenekelőtt a munkáltatóknak kedvez, de a megtakarítható összeg nem annyira jelentős. A juttatásban részesülő alkalmazottak számára valószínűleg nem sokat változik a helyzet. Tegyük fel, hogy egy cég 2009-ben havonta 12 ezer forint értékű melegutalványt adott dolgozóinak, mert ugyanez az összeg béremelés formájában csak a felét érte volna. Ekkor a "kajajegy" még adómentes volt, így a munkáltatónak csak 12 ezer forintjába került. Idén a cafeteria költsége az adó miatt már havi 15 ezer forintra nőtt.

Már nem csak melegételre váltható a "kajejegy"
Ha a munkáltató vállalta a többletköltséget, akkor a munkavállaló továbbra is ugyanannyi utalványt kapott. Számos cég viszont dolgozóira hárította a terhet oly módon, hogy például csak havi 9600 forint értékű utalványt adott nekik. A jövő évi adóváltozás révén a munkáltató költsége 14 285 forintra csökken, de lehet, hogy ezt a közel 700 forint pluszt megtartja magának, és az adócsökkentés ellenére sem ad több utalványt a dolgozóknak. A kedvezményes adózású juttatások körének bővítéséből, az új elemek megjelenéséből azonban profitálhatnak a dolgozók is, hiszen több szabadsággal állíthatják össze cafeteriakeretüket.
A változások nyertesei lehetnek még az utalványforgalmazók. "Az idei szűkös esztendő ellenére is sok cég megtartotta a juttatásokat: az étkezésre fordított utalványok forgalma stabil maradt 2009-hez képest" - mondja Bessenyey. Csak egyes adószakértők fanyalognak: szerintük olyan rendszert működtetünk, nem is olcsón, melynek célja az adózás kikerülése. Az egykulcsos adó eszméjével is ellentétes bármiféle kivétel - teszi hozzá Angyal József okleveles adószakértő. A cafeteria ugyanakkor egyelőre adórendszerünk elpusztíthatatlan része: "Itt többről van szó, mint puszta adóelőnyről, ez már a javadalmazási rendszer részévé vált" - mutat rá Bessenyey.
Kártya a zsebben

A béren kívüli juttatások piaca 500 milliárd forintra tehető, ezen belül az étkezési jegyeké több mint 200 milliárd forint körül alakulhat idén. Erre a piacra vetett szemet a Multi-Pay Zrt., melyet 100 millió forint tőkével alapított meg a magyar tulajdonosi hátterű PatikaCenter Zrt. A Multi-Pay új típusú kártyás cafeteriarendszert indít januártól. Lényege, hogy a munkavállalók egyetlen mágnescsíkos plasztiklap segítségével intézhetik cafeteriás fizetéseiket. (Hasonló kezdeményezéssel már előrukkolt az OTP Bank is.) A kártyát olyan szolgáltatók tudják elfogadni, ahol van POS-terminál, de interneten vagy telefonon is lehet fizetni vele.
A kártya költség- és időmegtakarítást jelent az utalványokkal szemben - véli Tímár György vezérigazgató. (Becslések szerint az utalványforgalmazók fő bevételi forrása a rendszer működtetésével kapcsolatban felszámított 4-6 százalékos szolgáltatási díj, amit a munkáltatók és az elfogadóhelyek fizetnek.) Nagy előnye még, hogy a vásárlásnál a költés pontos összegét vonják le, és nincs bajlódás az utalvány összegének 3-5 százalékát felemésztő kényszerű "borravalóval".
A munkavállalók 60 százaléka részesül béren kívüli juttatásban, étkezési utalványokat pedig 1,5-2 millióan kapnak. Tímár szerint néhány éven belül akár 1-1,5 millió kártyás ügyfelük is lehet. A szűk keresztmetszetet a POS-terminállal rendelkező elfogadóhelyek jelentik, mivel még "csak" 65 ezer van belőlük, de számuk több év távlatában 200-300 ezerre nőhet.
A kártyán elérhető juttatások:
• Egészségpénztár
• Melegétkeztetés
• Hidegétkeztetés
• Helyi közlekedési bérlet
• Internet
• Iskolakezdés
Megnyirbált cafeteria a tárcáknál
A takarékoskodás jegyében évi 200 ezer forintban szabnák meg a köztisztviselők éves cafeteriakeretét, ami a minisztériumok többségénél számottevő csökkenést jelent. Van, ahol a felére mérséklődhetnek a juttatások, a volt gazdasági tárca munkatársai pedig negyedannyi kerettel gazdálkodhatnak majd, mint korábban. Így nehéz versenyképes béreket kínálni az államigazgatásban: egy osztályvezető havi bruttó 500 ezer forintos fizetéséből idén 274 ezer, jövőre 310 ezer forint marad meg, s ezt egészíti ki a nem egészen 17 ezer forintos cafeteriakeret.
forrás és szerző : hetivalasz.hu / Facsinay Kinga
Az eredeti írás itt olvasható
|