KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Előtérben !
Előtérben ! : Harcok a KDNP-ben: befűtenének a Fidesznek a haragos kistestvérek

Harcok a KDNP-ben: befűtenének a Fidesznek a haragos kistestvérek

  2010.11.27. 06:08

 

Jelentős viták közepette zajlik a tisztújítás a Kereszténydemokrata Néppártban, ahol a Fidesszel együttműködő Semjén Zsolt pártelnöknek kihívója is akadt a függetlenségpártiak köréből. Az önkormányzati választásokon a nagyobbik kormánypárt által háttérbe szorított KDNP-s politikusok most elégtételt követelnek: több megyét elhódítva a szövetségi politizálás híveitől az országos elnökségben is helyet követelnek maguknak. Ám ezzel a katolikus egyház támogatását, közvetve pedig a párt maradék függetlenségét kockáztatják.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

A kettős tagság kérdése lezárt, befejezett és eldöntött tény a KDNP-ben. A KDNP-t a Giczy-Bartók-korszak tulajdonképpen "megsemmisítette", a kereszténydemokrácia úgy tudott életben maradni, hogy a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség a Fideszhez kötődve átmentette a kereszténydemokrata értékeket – utalt a párton belüli feszültségekre az MTI-nek adott nyilatkozatában Semjén Zsolt, a kereszténydemokraták elnöke, aki hétfőn jelentette be, hogy a decemberi tisztújításon újra megméretteti magát.

A párton belüli erőcsoportoknak szánt figyelmezetés nem ok nélküli, az elmúlt hónapokban több jel is arra utalt, hogy a KDNP-ben jelentős konfliktusok vannak a különféle irányzatok között, és ha létszámban nem is, de egymásra találva megerősödtek a nagyobb önállóság, a Fidesztől való eltávolodás hívei. A belső ellentétekre ráadásul visszahatnak a Fidesszel folytatott szakpolitikai vitáik is – ennek látványos megnyilvánulása Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa konfrontációja –, amelyet sok kereszténydemokrata egyfajta függetlenségi harcnak, erőpróbának tekint.

Több KDNP-s politikus úgy véli, a párt története fontos korszakhatárhoz érkezett: szerintük most fog eldőlni, hogy a KDNP újjászervezésébe 2002 óta befektetett energia megtérül-e, vagy továbbra is a Fidesz mérhetetlen támogatottságú, idős politikusokat tömörítő szatellit pártja marad. A Hírszerzőnek nyilatkozó KDNP-s politikusok szerint most majd kiderül, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hagyja-e bizonyítani a kormányban a kereszténydemokrata szakpolitikusokat, akik a párt műhelyeiben az elmúlt öt-hat évben kidolgozott programokat próbálják érvényre juttatni.

Kérdés, hogy a fiatalítást és a párt megújítását szorgalmazó, de a Fidesszel jó kapcsolatokat ápoló Semjén Zsolt ki tudja-e békíteni a szembenálló feleket. A Hírszerző úgy tudja, a lázongó megyék a budapesti szervezetet irányító Szalma Botond személyében ellenjelöltet akarnak állítani a pártelnökkel szemben a decemberi elnökválasztáson.

Lázongások vidéken

Az elmúlt hetekben jelentős viták övezték a felmenő rendszerben történő tisztújítás a KDNP-ben. Október végén a budapesti elnökségért folytatott küzdelemben a függetlenségpárti Szalma Botond legyőzte az Orbán-kormány államtitkárát, Rétvári Bencét, akit Semjén a fővárosi tisztújítás előtt kért fel az indulásra és ajánlott a küldöttek figyelmébe. Mint korábban írtuk, Rétvári a Fidesznek és a KDNP-nek is tagja, Szalma viszont ellenzi a kettős tagságot. Több KDNP-s forrás is megerősítette, a Rétvári-Szalma rivalizálás valójában egy Semjén-Molnár Béla csörte, hiszen köztudott, hogy Molnár Béla volt KDNP-s budapesti elnök országgyűlési képviselői újrázását sem a Fidesz, sem pedig a KDNP nem támogatta.

Pest megyében hajszálon múlt a pártelnök hívének számító jelenlegi alelnök, Harrach Péter győzelme. Az alelnökre még jelentős viták várnak, ugyanis a megválasztott küldöttek többsége a nagyobb önállóság híve, így Harrachnak komoly erőfesztítéseibe kerül majd egyben tartani a szervezetet. Információink szerint Veszprémben és Borsodban is a Fidesztől való eltávolodás híve kerültek többségbe, akik most már szeretnének beleszólni az elnökségi tagok megválasztásába is.
 

kép=

Orbán Viktor és Semjén Zsolt - szoros kapcsolat
Fotó: Túry Gergely

 

A Hírszerzőnek több KDNP-s forrás is azt állította, most üt vissza, hogy a Fidesz az önkormányzati választások előtt visszafogta a kereszténydemokrata jelölteket, és nem engedték az önálló indulást. Ugyanis augusztus közepén a két párt közötti feszültségeket látva a nagyobbik kormánypárt ügyvezető alelnöke, Kósa Lajos figyelmeztette a KDNP-seket, mindenütt kötelező közös listát állítani, "ha ettől különböző indulás történik, az kizárólag csak független színekben lehetséges".

A kereszténydemokraták Kósa utasítását eleinte fegyelmezetten tudomásul is vették, viszont cserében azt várták, hogy néhány településen a fideszesek végül maguk elé engedik a jelöltjeiket. Ám csalódniuk kellett, a nagyobbik kormánypárt a legtöbb helyen erőből lenyomta a jelöltjeiket. „Ezt még tetőzte az önkormányzati képviselők számának megfelezése, amit elsősorban a KDNP szívott meg. A fideszesek nem akartak lemondani a meglévő képviselői helyeikről, ezért sem engedtek indulni” – mondta az egyik Pest megyei kereszténydemokrata politikus, hogyan szorultak háttérbe a választásokon.

Felgyülemlett harag

„Terveztem, hogy elindulok az egyik dunántúli városban, de látva az ellenállást, inkább lemondtam róla. Ha a sarkamra állok, talán meg tudtam volna szerezni a Fidesz vezetőségének áldását, ám nem sokra mentem volna vele: négy évig egy frusztrált és dühős Fidesz-frakcióval a hátam mögött irányíthattam volna a települést” – mondta az egyik KDNP-s parlamenti képviselő, miként adta fel a polgármesterségről szőtt álmait.

kép=

Harrach Péter - betelt a pohár
Fotó: Túry Gergely

 

Több településen – így a pest megyei Vácott, Biatorbágyon és Érden – a lázongó kereszténydemokraták végül a pártfegyelmit kockáztatva indultak el a fideszes jelöltekkel szemben. Vácott le is győzték a nagyobbik kormánypárt jelöltjét, Érden és Biatorbágyon viszont elbuktak. Állítólag a Fidesz ellenkezése még az Orbánhoz lojális Harrach Péternél is kiverte a biztosítékot, több forrás szerint végül dacból állt be a váci jelöltjük mögé. Ennek köszönhető, hogy végül a Fidesz országos választmányát vezető Kövér László is lenyelte a KDNP támogatta Fördős Attila indulását.

Egymást keresztező törésvonalak

„A fő ellentét látszólag a nagyobb önállóság és a Fidesszel való szoros együttműködés, a kettős tagság hívei között feszül. Valójában több törésvonal is létezik a KDNP-ben, ezek zöme személyi ellentétekre, különféle frusztrációkra vezethető vissza, amelyek kifele elvi, ideológiai jelleget öltöttek. Pártszakadás nem fenyeget, de még jelentős viták várhatók az elnökség decemberi megválasztásáig” – mondta a Hírszerzőnek a kereszténydemokraták egyik neve elhallgatását kérő országgyűlési képviselője, milyen konfliktusok jellemzik a párt tisztújítását.
 

kép=

Giczy György 1992-ben - lelakta a pártot
Fotó: Bánkuti András

 

Semjén Zsolt 2003-ban vette át a sok sebből vérző, lenullázódott támogatottságú párt vezetését, miután a Fidesszel együttműködő képviselőtársaival együtt hosszú pereskedés után bíróságon szerezték vissza a KDNP nevét. Az új vezetés nem kezdett tisztogatásba, így a Fidesz és az MDF szövetségével szembehelyezkedő korábbi – a Giczy György és Bartók Tivadar nevével fémjelzett – elnökség hívei a pártban maradtak. A mostani pártvezetéshez tartozó források szerint Giczy egykori támogatói most is jelen vannak a pártban, több helyi – a pártban "zárványnak" nevezett – helyi szervezetet is ők irányítanak, és látva a hangulat megváltozását összefogtak az önkormányzati választásokon háttérbe szorított, frusztrált KDNP-sekkel.

Az egyház vigyázó szemei

„Az egyházak a maguk hitletéteménye alapján szilárdan állnak, és a politikai pártok és a politikusok szabadon mozoghatnak ehhez a szilárd ponthoz képest. Közeledhetnek és távolodhatnak. És az egyházak ott, akkor és annyiban működnek együtt valamely politikai párttal, ahol, amikor és amennyiben az keresztény értékeket képvisel” – mondta a katolikus egyház és a politika viszonyáról a Beszélő nevű hetilapnak adott interjújában pár évvel ezelőtt Semjén Zsolt.

A KDNP több befolyásos politikusa is azt mondta a Hírszerzőnek, Erdő Péter esztergomi érsek 2003-as beiktatása óta a katolikus egyház másképp kezeli a politikát, mint a rendszerváltást követő időszakban. Az első tíz évben elsősorban arra figyelt, hogy újjáépítse a múlt rendszerben államosított intézményeit, és azért küzdött, hogy az állam vegyen részt az egyház finanszírozásában. Ám az ezredforduló óta fontosabbnak tartja, hogy a politikában érvényesüljenek a katolikusok által vallott nézetek (családjog, abortusz, szigorúbb drogpolitika). Ehhez az egyház vezetői olyan partnert keresnek, amely nemcsak felvállalja ezeket a nézeteket, de elég nagy ahhoz, hogy kormányra kerüve meg is tudja valósítani a célokat.

„Innen nézve az egyház a Fideszt tekinti a fő partnerének, ám tart annak liberális és református szárnyától, ezért van szükség a keresztény értékeket felvállaló KDNP-re, amely hatni tud a nagyobbik kormánypártra” – mondta egy neve elhallgatását kérő kereszténydemokrata képviselő. Szerinte, hiába jó a viszonya Semjénnek az egyház vezetőivel, ha a KDNP szakítana a Fidesszel, és kiesne a parlamentből, rögtön elveszítené Esztergom támogatását.



Semjénnek – aki egy alkalommal azt nyilatkozta, hogy a párt „a katolikus egyház lándzsájának hegye” – ugyanakkor komoly kihívást jelent a katolikusokon kívül a többi felekezet megnyerése is. A teológus végzettségű, a katolikus klérussal szót értő, több püspökkel baráti viszonyt ápoló miniszterelnök-helyettes – akinek pártelnöki ambícióit már 1997-ben is nyíltan támogatta az egyház – a kormányban a nemzetpolitikai ügyeket gondozza, tehát épp úgy egyeztetnie kell az erdélyi reformátusokkal, mint a felvidéki evangélikusokkal, és persze a hazai egyházakkal is szót kell értenie. A parlamenti frakció több képviselője szerint Semjén a felekezeti érdekellentéteknek ment elébe, amikor a kabinet egyházügyi államtitkárságát a KDNP-s Szászfalvi László református lelkészre bízta.

Lassú víz partot mos

„Zsolt többet tett a párt megerősítéséért, mint a korábbi miniszterelnökkel, Antall Józseffel együttműködő Surján László, vagy önállóságpárti Giczy György együttvéve” – állította a pártelnökről a KDNP egyik országgyűlési képviselője. A Hírszerzőnek több kereszténydemokrata politikus is azt mondta, Orbán Viktor korábban nem lelkesedett az önálló KDNP-frakcióért, ám Semjén 2006-ban végül meggyőzte a pártszövetség elnökét. Sőt, az idei tavaszi választások után már magától értetődő volt, hogy a kereszténydemokraták külön képviselőcsoportot alakíthatnak.

kép=

Rétvári Bence - a kettős tagság híve
Fotó: Stiller Ákos

 

A párt Hírszerzőnek nyilatkozó vezető politikusai szerint 2006-ban komoly előrelépés volt a Barankovics István nevét viselő pártalapítvány létrehozása, amely összefogta a KDNP-vel szimpatizáló értelmiségieket és szakembereket. Az elmúlt négy évben a Barankovics műhelyében dolgozták ki a párt nyugdíj- és földtörvénytervezetét – júliusban a kuratórium elnöke, Mészáros József lett az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság vezetője –, sőt külön programot alkottak a családi adózásra. Több KDNP-s forrás szerint a Fidesz alkotmánymódosító javaslataival elégedetlen, magukat konzervatívnak való értelmiségiek mostanság inkább a kereszténydemokratákhoz húznak. Kérdés, hogy a párt a jövőben meri-e hallatni különvéleményét ezekben az ügyekben, mert ennek egyelőre nem adta jelét.

Annál nagyobb vihart kavart a KDNP műhelyeiben kidolgozott felsőoktatási és közoktatási reformtervezetet. Bár a sokat bírált koncepció kidolgozói továbbra is ragaszkodnak az anonimitásukhoz, KDNP-s források szerint a Hoffmann Rózsa, oktatási államtitkár által szerkesztett Mester és Tanítvány nevű szaklap szerzői közül kerültek ki a tervezet kidolgozói. „A fő probléma az, hogy a KDNP-s szakértők bizonyítani akarták, képesek önállóan, a Fidesz szakembereitől függetlenül is elindítani az oktatási reformot. Ezt a befolyását féltő, a pártjában amúgy is háttérbe szorított Pokorni persze nem hagyhatta szó nélkül” – világított rá a vita hatalomtechnikai vonatkozásaira az egyik neve elhallgatását kérő kereszténydemokrata politikus.
 

Felpörgetett fiatalítás

„A frakcióból egy teljes nemzedék hiányzik: a 37 ember többsége ötvenes-hatvanas, ráadásul a harmincas-negyvenes korosztály főleg a Fidesz soraiból ült át hozzánk” – mondta a párt egyik idősebb képviselője. A Hírszerzőnek nyilatkozó, a pártvezetéshez közel álló KDNP-s források szerint szintén Semjén szorgalmazta az utóbbi években a fiatalítást is, amit idősebb kereszténydemokrata politikusok nem vettek jó néven, mert tartanak attól, hogy az ifjak kiszorítják őket a vezető testületekből. Ráadásul az ellenzéki években a párt ifjúsági szervezete, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) számos közéleti kérdésben aktívan hallatta hangját, legtöbbször épp a KDNP helyett.

A párt frakciójára rá is fér a fiatalítás: a képviselők átlagéletkora 55 év, a honatyák jelentős része túl van már a hatvanon. Így az elnök lobbizta ki a Fidesznél, hogy a köztársasági elnöké választott Schmitt Pál helyét a 32 éves Stágel Bence, az IKSZ elnöke kapja meg. Hasonlóan gyors karriert futott be az ifjúsági szervezet korábbi elnöke is: a 2008-ban parlamenti mandátumot szerzett Rétvári Bence ma a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Az első ciklusát tölti a parlamentben Tarnai Richárd, aki a Katolikus Ifjúsági Mozgalomban kezdte a pályáját, és az Európai Ügyek Bizottságát irányító 33 éves Spaller Endre is.

 



A Hírszerzőnek több KDNP-s forrás is megerősítette, hogy Orbán a hetekben többször jelezte a párt parlamenti képviselőinek, Hoffmann továbbra is élvezi a bizalmát, s miután a kormányalakításkor a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot a KDNP-re „bízta”, fél évvel a választások után ezen nem fog változtatni. „Nyugtával dicsérjük a napot, várjuk meg az oktatási törvények végszavazását” – mondta egy KDNP-s honatya, aki szerint arra is kaptak ígéretet, hogy a médiatörvényhez fűzött módosítóikat átengedik, mégis a legmagasabb szinten lőtték ki a Fideszben a javaslataikat. Egy biztos, ha a kereszténydemokraták továbbra sem tudják keresztülvinni a terveiket a fideszes többségen, az az önállóságpártiak malmára hajthatja a vizet, és a most még erős Semjén-irányzat meggyengülését eredményezheti.

forrás és szerző : hirszerzo.hu / M. László Ferenc


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!