Előtérben ! : Feltörekvő fideszes titánok 2.: az önkormányzatok bevétele |
Feltörekvő fideszes titánok 2.: az önkormányzatok bevétele
2010.11.20. 05:13

Az ellenzékben eltöltött két ciklus után a tavaszi kétharmados és az elsöprő önkormányzati választási győzelem számtalan lehetőséget biztosított a feltörekvő fiatal fideszeseknek az érvényesülésre. Néhányan az államigazgatásban helyezkedtek el, mások a parlamenti frakcióban építkeznek, de akad olyan is, aki 28 évesen került az egyik fővárosi kerületet élére. Az ifjú jobboldali politikusokat bemutató sorozatunk második részében az önkormányzati erős emberekkel foglalkozunk.
Oszsza meg másokkal is
„Nagyon sokan el fognak menni az államigazgatásba, el fognak menni különböző helyekre dolgozni. Van, aki politikusként teszi ezt, van, aki pedig szakemberként, és ebből kifolyólag nagy űr alakulhat ki a szervezeten belül” – beszélt a kormányváltás várható hatásairól egy tavaly novemberi rendezvényen Ágh Péter, a Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasznak az elnöke.
A fiatal politikus jóslata bejött: a 226 tagú Fidesz-frakcióba 17 egykori vagy jelenlegi fidelitaszos került be, a kormányban a szervezet két korábbi vezetője – Szijjártó Péter és Nyitrai Zsolt – kapott fontos posztot, mások az önkormányzatokban építkeznek. A Fidelitas vezetője több társával együtt már a második ciklusát tölti a parlamentben, jelenleg ő az ifjúsági és sportbizottság alelnöke.
A Hírszerzőnek nyilatkozó fideszes politikusok szerint a fidelitaszos múlt ugyan a mai napig sokat nyom a latba – főleg, hogy a volt és a jelenlegi tagok segítik egymás előre menetelét –, az utóbbi években már más módon is lehet érvényesülni, különösen, ha az adott ifjú politikust valamelyik fideszes prominens mentorálja.
Orbán városának polgármestere
A Fidelitas egyik legsikeresebb politikusa a főváros belvárosi kerületét 2006 óta irányító Rogán Antal, aki ősszel a szavazatok 72 százalékát megszerezve újrázott. Rogán május óta a parlamenti frakció egyik legbefolyásosabb embere, a Fidesz legtöbbet szereplő képviselője, több fajsúlyos törvénytervezet kidolgozója . Az helyhatósági választásokon egyébként több korábbi bajtársa is követte a példáját: a fidelitaszosok egy része az önkormányzatokba visszavonulva építi a hátországát.
„Orbán Viktor engedélye és támogatása nélkül a Videoton városában, Székesfehérvárott nem lehet labdába rúgni” – beszélt a várost október 3-a óta irányító 36 éves Cser-Palkovics András felemelkedésének hátteréről a Fidelitas egyik vezetője. A Fideszben közismert, hogy a székesfehérvári focicsapatnak drukkoló , a helyi gimnáziumban végzett Orbán ma is rajta tartja „vigyázó szemeit” a városon, így nem mindegy, hogy ki kerül a szocialistáktól elhódított önkormányzat élére.
Annál is inkább, mivel a Fideszben sokáig nehezen emésztették meg, hogy éppen 1998-ban, a párt országos sikereinek évében a helyi Fidesz belviszályának következtében a baloldal kezébe került a város polgármesteri tisztsége. 2002 és 2009 között ráadásul a szocialisták a szabaddemokratákkal és egy civil szervezettel közösen a közgyűlési többséget is elhódították a megosztottá vált jobboldaltól. 2006 óta a helyi Fidesz közgyűlési frakcióját már Cser-Palkovics irányította, aki fideszes források szerint tudatosan készült a városvezetői szerepre – nem utolsósorban azért, hogy kilépjen a Szijjártó Péter helyetteseként ellátni kényszerült ellenszenves megmondó emberi szerepkörből.

Cser-Palkovics András - odafigyel a Videotonra
Fotó: Túry Gergely
A szociálliberális belháború nyertese
A Fidesz tavaly márciusban került helyzeti előnybe a városban. Néhány héttel Gyurcsány Ferenc bukása előtt a szocialisták gyakorlatilag elveszítették utolsó vidéki fellegváraik egyikét, Székesfehérvárt: miután az SZDSZ nem támogatta a város 2009-es költségvetését, februárban felbomlott a várost 2002 óta irányító szocialista-liberális koalíció. A váratlanul közgyűlési többségbe került Fidesz nem vállalt szerepet a város vezetésében és közösséget a polgármesterrel, így Warvasovszky Tihamér kénytelen volt az ellenzéki többségű közgyűlésre tekintettel irányítani a Székesfehérvárt.

Ágh Péter – leintették
Fotó: Túry Gergely
A kialakult közgyűlési többség és Warvasovszky MSZP-től történt eltávolodása ellenére Cser-Palkovics minden igyekezetével azon volt, hogy – a város működőképességének fenntartása mellett – a Fidesz formálisan ne vegyen részt annak irányításában, így 2010 őszén ellenzéki szerepből és az elmúlt évek városvezetésétől magát elhatárolva tudjon nekifutni az önkormányzati választásnak.Cser-Palkovics helyzetét könnyítette, hogy a Fidesz-KDNP a nyáron megszavazta a parlamentben Warvasovszky ÁSZ-alelnökké történő kinevezését , így a korábbi polgármester nem indult újra a választásokon.
Leeresztette a sorompót
|
Bár a fidelitaszosok térnyerése az áprilisi választásokat követően is folytatódott, a kampányban több jel utalt arra, hogy a párvezetés megelégelte az ifjúsági szervezet vezetőinek nyomulását. A jelöltek decemberi bemutatásakor maga Orbán Viktor is bírálta a Fidelitaszt, azt állítva, hogy a szervezet fiataljai mostanában másképp viszonyulnak a párt által képviselt értékekhez, mint az öregek – írta meg nem nevezett forrásokra hivatkozva az Index. A hírportál szerint a pártelnök azt mondta, a miskolci Zsiga Marcell „sem azért lett jelölt, mert fidelitasos, hanem annak ellenére”.
Tény, hogy a Fidelitas parlamenti képviselőiből senki nem került be a kormányba – a frakció élére pedig a szervezetet messze elkerülő Lázár János került (a 35 éves politikus pályájával külön cikkben foglalkozunk majd) –, viszont a parlamenti bizottságokban lehetőséget kaptak a bizonyításra. Kapus Krisztián lett az ifjúsági albizottság elnöke, Koszorús László az informatikai albizottság elnöke, Román István a gazdasági testület egyik albizottság alelnöke, Schmidt Csaba pedig az erdészeti albizottság alelnöke.
|
„Szijjártóval szemben András nemcsak szlogeneket puffogtatott, hanem fel is készült a sajtótájékoztatóira, rendszerint beleásta magát az egyes szakkérdésekbe. Viktor ezt méltányolja, sőt, kifejezetten kedveli Cser-Palkovicsot” – mondta a Fidelitas egyik neve elhallgatását kérő befolyásos tagja. Az ifjúsági szervezet több tagjai is azt mondta a Hírszerzőnek, hogy a szocialista kormányokat harsányan bíráló korábbi alelnök a színfalak mögött kifejezetten visszafogott, egyenes politikus, aki soha nem szállt be a szervezeten belüli hatalmi harcokba.
Mindenkivel jóban lenni
Szintén a Fidelitasban indult az őszi önkormányzati választásokon a százezer fős Újpest élére került Wintermantel Zsolt politikai karrierje is. „Hosszú évek óta készül erre, már nagyon vágyott a sikerre” – mondta a párt egyik fővárosi képviselője a főváros IV. kerületét irányító politikusról. Wintermantel győzelme egyébként hajszálon múlott: míg a rendszerint balra húzó Székesfehérvárott Cser-Palkovics 36 százalékkal kapott többet, mint szocialista vetélytársa, az újpesti politikus csak 3 százalékkal tudta legyőzni az MSZP jelöltjét.
Pedig a kezére játszott, hogy a kerületet 20 évig vezető független Derce Tamás – Tarlós István főpolgármester jó barátja – idén nyugdíjba vonult, és a mögötte álló Újpestért Egyesület besorolt Wintermantel mögé. Tette ezt annak ellenére, hogy a fideszes politikusnak az utóbbi években kifejezetten rossz volt a viszonya Dercével. A független polgármestert évekig támogató Fidesz 2006-ban szakított a független polgármesterrel, mert Derce ragaszkodott ahhoz, hogy továbbra is Hock Zoltán, az országos szintéren a nagyobbik jobboldali párttal rendszeresen ütköző MDF elnökhelyettese legyen az alpolgármestere. Négy évvel ezelőtt a Wintermantel Dercével is megmérkőzött, de csak harmadik lett 18 százalékkal.

Pesti Imre - szervezi az utánpótlást
A fiatal politikus eddig nem sok eredményt tudott felmutatni, pedig évek óta építkezik a fővárosban és Újpesten. A budapesti Fidelitaszt két évig elnökként irányító Wintermantel – aki a kilencvenes évek második felében az egyetemi diákszervezet, a HÖOK elnökségében is megfordult – 1994 óta részt vesz az IV. kerületi önkormányzat munkájában. Eleinte a képviselőtestület városfejlesztési bizottságának külsős tagja, majd 2006-tól a helyi frakció vezetője volt. 2002-től tagja a fővárosi közgyűlésnek is, ahol főleg városüzemeltetési ügyekkel foglalkozott. Több cikluson át volt országgyűlési képviselő is, most a parlament Rogán Antal által vezett gazdasági bizottságában tag.
„Zsolt mindig jóban volt a budapesti Fidesz aktuális vezetőivel. A baloldallal rendszeresen együttműködő Kupper Andrással épp úgy együttműködött, mint a polgári köröket szervező Pesti Imrével, vagy a fideszes érdekcsoportoktól távolságot tartó Tarlós Istvánnal. Simulékony modorának köszönhető, hogy mindig túlélte a vezetőváltásokat, ma már a főpolgármester is számít a segítségére” – mondta egy fővárosi fideszes politikus, aki évekig dolgozott együtt Wintermantellel.
Az erőskezű Kocsis
A szavazatok 67 százalékát megszerezve 28 évesen lett Józsefváros polgármestere a tavaly novemberi időközi választásokon Kocsis Máté, aki tavasszal első körben szerzett országgyűlési mandátumot, október 3-án pedig 58 százalékkal lett ismét a komoly szociális problémákkal küzdő VIII. kerület vezetője. Kocsis a kivételek közé tartozik: soha nem volt köze a Fidelitaszhoz, és csak pár évvel ezelőtt lépett be a pártba. Több fővárosi fideszes forrás is azt mondta, Kocsis a polgári körös mozgalomból indult főpolgármester-helyettes, Pesti Imre – a párt regionális igazgatójának – felfedezettje, május óta pedig Lázár János országgyűlési frakcióvezető mentorálja.

Kocsis Máté - Jó-jó-józsefváros
Fotó: Túry Gergely
A Hírszerzőnek nyilatkozó fővárosi fideszesek elismerően nyilatkoztak a teljesítményéről, hangsúlyozva, hogy egy olyan kerületet vett át, melyet 16 éven keresztül egy SZDSZ-es polgármester, Csécsei Béla irányított. Igaz, nem volt ismeretlen számára a terep, hiszen 2006 és 2009 között a kerület fideszes alpolgármestere volt.
Kerülő utakon
|
A Fidesz több prominens politikusa szerint a sajtóban sokat szereplő 29 éves Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a párt egyik nagy reménysége. Gulyás tavasszal került be a parlamentbe a Fidesz Vas megyei listájáról, máris fontos posztokat kapott. Ő vezette a 2006-os őszi rendőri jogsértéseket vizsgáló bizottságot, továbbá alelnöke az emberi jogi és az alkotmány-előkészítő bizottságnak is.
Bár ő is megfordult a Fidelitaszban, politikai karrierje a ifjúsági szervezettel rivalizáló – a Medgyessy Pétert lehazaárulozó Loppert Dániel vezette – Ifjúsági Tagozatban (IT) indult. A Kövér László által támogatott, a Fidelitas ellensúlyozására létrehozott IT mára elhalt, Gulyás sem a tagságának köszönheti a karrierjét. A németül jól beszélő, jogi végzettségű fiatal politikusra Szájer József európai parlamenti képviselő figyelt fel, majd egyengette a pályáját.
A 2006-os eseményeket vizsgáló bizottság elnöke november elején feljelentést tett az ügyészségen, mert szerinte ki kell vizsgálni, hogy a rendőri jogsértéseket kilenc pontban megállapító belső fegyelmi vizsgálat után Bene László akkori országos rendőrfőkapitány miért nem tett feljelentést. Legutóbb azzal a keltett kisebb vihart, hogy bejelentette, választójogot kívánnak adni a kettős állampolgárságú határon túli magyaroknak.
|
Sikere azért is meglepő, mert a tavalyi választások előtt a Népszava arról cikkezett, hogy Kocsis korábban a MIÉP-ben politizált. Tény, hogy a fiatal polgármester családjában erősek az antikommunista hagyományok. Dédapja a második világháború után a kisgazdapárt nemzetgyűlési képviselője volt, ezért az ötvenes években meghurcolták a családot. Édesapja a rendszerváltás után a MIÉP-be igazolt, a párt jelöltje volt Józsefvárosban, az akkor 17 éves Kocsis pedig az ő kampányának szervezésében vett részt.

Határozott vezető
Fotó: Túry Gergely
A józsefvárosi polgármestert ismerői erőskezű, határozott politikusnak írták le – akinek egyik első intézkedése az volt, hogy kirúgta Centrum Parkolót , majd október 3-a után takarékoskodásra hivatkozva a kerületi önkormányzatban megszüntette a frakciókat –, ám a megválasztása után kiderült, kompromisszumokra is hajlandó: nem kezdett tisztogatásokba a városházán, több korábbi SZDSZ-es háttérembert a posztján hagyott.
Bár Kocsis a Hírszerzőnek hangsúlyozta, nem vágyik az országos politikába, úgy tűnik, Lázár János számít rá a frakcióban: májusban felkérte, vegye át a helyét a honvédelmi és rendészeti bizottság vezetését.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / M. László Ferenc
Az eredeti írás itt olvasható
|