Előtérben ! : Becsvágyó fiatal fideszesek a hatalom kapujában |
Becsvágyó fiatal fideszesek a hatalom kapujában
2010.11.19. 05:05

Nyolcévnyi ellenzéki periódus után megnyíltak a lehetőségek az ezredfordulón feltört fideszes újgeneráció előtt, hogy végre karriert építhessen a közigazgatásban. Az egykori fidelitaszos politikusok egy része már bevette magát a kormányba, mások polgármesterként építkeznek, a többség viszont a kormánypártok parlamenti frakcióiban várja, hogy eljöjjön az ideje. A fiatalok nyomulása mindkét pártban komoly feszültségeket gerjesztett, hiszen még a középnemzedék sem futotta ki magát. A Hírszerző cikksorozatban mutatja be a Fidesz-KDNP legígéretesebb ifjú politikusait.
Oszsza meg másokkal is
„Orbán Viktor a párton belüli fiatalításhoz is úgy viszonyul, mint minden személyi kérdéshez: folyamatosan versenyhelyzetet teremt, majd akit a legszimpatikusabbnak, leghasználhatóbbnak tart, kiemeli és megfuttatja. Ezzel nemcsak a politikai karrierre vágyó, hozzá hű fiatalok kiválasztódását segíti elő, de a Fidesz középkorú politikusait is edzésben tartja, akik folyamatosan azt érzékelik, hogy nyakukon az új nemzedék” – mondta a Hírszerzőnek egy neve elhallgatását kérő, korábban az elnöki stábhoz tartozó fideszes parlamenti képviselő, miként viszonyul a pártelnök a nála 15-20 évvel fiatalabb generációhoz.
Az 1980-as évek végén még ifjúsági szervezetként induló Fideszben – ahol 1993-ig érvényben volt a 35 éves korhatár – mindig nagy hangsúlyt fektettek a fiatalításra, az utánpótlás nevelésre: a pártban négy-ötévente tűntek fel huszonéves politikusok és kaptak lehetőséget a bizonyításra többnyire a pártelnök közvetlen stábjában. Egy kisebb részük idő előtt kirostálódott, esetleg parkolópályára került, de nagy többségük látványos karriert futott be az országos politikában.
Az egymást követő fiatalítási hullámok mára oda vezettek, hogy – miként egy harmincas éveit taposó fideszes politikus fogalmazott – „egymásra torlódott” a húszasok, harmincasok és negyvenesek nemzedéke, miközben a jobboldali egység megteremtésekor az MDF-ből, a FKgP-ből és a KDNP-ből átvett idősebb korosztály sem „futotta még ki” magát. Hasonló a helyzet a kormányban is: míg a miniszterelnök személyes szóvivője, Szijjártó Péter pár hete töltötte be a 32-ik évét, a közigazgatási és igazságügyi tárca államtitkári, Rétvári Bence pedig csak 31-ik évét tapossa, addig a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot irányító orvosprofesszor, Réthelyi Miklós már elmúlt 71 éves.
A Fidesz és a KDNP legígéretesebb fiatal politikusait bemutató cikksorozatunk első részében a kormányzati szerepet vállalt harmincasokról írunk.
„Elementáris élmény volt”
„A fideszes fiatalok között két fajta politikus van: aki megjárta a párt ifjúsági szervezetét, a Fidelitast és aki nem. Az utóbbiból jóval kevesebb van, mert a fidelitaszosok nagyon összetartanak. Bár féltékenyen figyelnek egymásra, még évekkel azután is segítik egymást, hogy hátrahagyták a szervezetet” – mondta egy név nélkül nyilatkozó, az ifjúsági szervezet szintén megjárt politikus. Ma a 226 tagú Fidesz-frakcióban 17 fidelitaszos ül, a kormányban ketten kaptak fontos posztot, de az Európai Parlamentben is van „képviselőjük” Gyürk András személyében, aki a szervezet első elnöke volt.
A Fidelitasból indult ifjak közül a legnagyobb karriert Szijjártó futotta be, aki négy éven keresztül irányította a szervezetet, majd 2002-ben mandátumot szerezve az országgyűlés legfiatalabb képviselője lett. A pártban úgy tartják, kiváló szervező és erőskezű vezető, ám ismerői szerint gyors felemelkedése inkább az Orbán Viktor iránti rajongásának és hűségének köszönhető, nem kirobbanó tehetségének.

Szijjártó Péter - a miniszterelnök balján
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
„Gimnazistaként, 1996-ban találkoztam vele először a győri bencéseknél. Elementáris élmény volt, késő estig beszélgetett a diákokkal, felvázolta az akkor érlelődő ellenzéki összefogás és a majdani polgári kormányzás alapjait. Én akkor két dologért rajongtam: a politikáért és a fociért, és nem is volt kérdés, hogy kinek szurkolok: Orbán Viktornak és a Kispest-Honvédnak” – vallott a pártelnökkel való találkozásáról Szijjártó a Hírszerzőnek tavaly adott interjújában .
A miniszterelnök szóvivőjének politikai karrierje 1998-ban indult, amikor 20 évesen a Fidesz színeiben bekerült a győri közgyűlésbe. Egy évvel később ő alapította a Fidelitas helyi csoportját, majd 2001-ben a szervezet országos alelnöke lett – ezzel egyidőben bekerült a Fidesz megyei és országos választmányába is –, 2005-től 2009-ig pedig elnökként irányította az ifjúsági szervezetet. 2002 és 2006 között országgyűlési képviselőként az MSZP-SZDSZ koalíció egyik leghangosabb bírálója volt, ő vezette a milliárdos üzletember, későbbi kormányfő, Gyurcsány Ferenc meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottságot. A legemlékezetesebb alakítása az volt, amikor a Balaton vízében állva mutatott be olyan dokumentumokat, melyek szerinte igazolták, hogy a Gyurcsány törvénytelenül jutott egy kormányüdülőhöz.
Tavaly novemberben viszont őt is megérintette a botrány szele: szocialista politikusok azzal vádolták, hogy az általa társadalmi elnökként vezetett kosárlabda klub az MSZP-sek becslése szerint havi 300 ezer forintér egy Audi bérelt Szijjártónak. A fideszes képviselő tagadta, hogy autót kapott volna a klubtól, és perrel fenyegette meg a vádaskodó szocialistákat. Igaz, fél évvel korábban a Hírszerzőnek adott interjújában még elimserte, hogy kapott használatra egy autót: „a csapat főszponzora az egyik legnagyobb magyar autóforgalmazó cég, és a klub vezetői, játékosai a főszponzor által bérbeadott és használatba adott autókkal járnak. Egy fillér közpénzt nem költöttünk autóbérlésre.”
Elvághatatlan köldökzsinór
Míg a Fidelitasból indult társai egy idő után kiléptek a pártelnök vonzásából, és megpróbáltak önállóan érvényesülni, Szijjártó ezzel soha nem próbálkozott. Rogán Antal, aki 1999 és 2002 között ostorozta az MSZP-t és az SZDSZ-t, 2002-ben visszavonult Budapest V. kerületi önkormányzatába, 2003-ban pedig visszautasította Orbán kérését, hogy legyen a kabinetfőnöke. (Rogán visszatéréséről és mostani szerepvállalásáról itt olvashat részletesen .) Cser-Palkovics András – aki több évig Szijjártó helyettese volt – október 3-án Székesfehérvár polgármestere lett, Gyürk András pedig 2004 óta az Európai Parlamentben építi a karrierjét.
Szijjártó ezzel ellentétes utat járt be: 2009-ben, amikor Orbán személyes szóvivője lett, teljesen felszámolta a maradék hátországát is. Lemondott az elnöki posztjáról a Fidelitasban, a társadalmi elnök tisztségéről a győri ETO férfi kézilabda csapatánál, sőt a városi önkormányzat bizottságaiból is visszavonult. A 2006-os országgyűlési választásokon még elindult egyéniben Győr egyik választókerületében, de 127 szavazattal alul maradt a szocialisták jelöltjével szemben – a választások után a szavazatok újraszámlálását kérte, ám kérelmét a bíróság elutasította. A Fidesz kétharmados győzelmét hozó idei választásokon már nem kísérletezett egyéniben, beérte e megyei listáról szerzett mandátummal.

Rövid tőmondatok
„Mivel nincs túl jó kapcsolata a párt prominens politikusaival, szinte kizárólag a kormányfőtől függ. Ezzel ő is tisztában van, de tudja, amíg Orbán a pártelnök-miniszterelnök, nincs félnivalója. Persze bízik benne, hogy ez még jó sokáig így lesz” – mondta róla a párt egyik befolyásos parlamenti politikusa.
A forintot padlóra küldő tőmondat
A Hírszerzőnek nyilatkozó fideszes politikusok többsége úgy véli, a párt szóvivőjévé négy évvel ezelőtt kinevezett, majd kommunikációs igazgatójává, végül elnöki stábfőnöké előléptetett Szijjártó nem sok újítást vitt a Fidesz kommunikációjába, inkább csak végrehajtotta az Orbán főtanácsadója, Habony Árpád által kidolgozott, tőmondatos szlogenekre építő stratégiáját. Ám azt mindenki elismeri, hogy ezzel az esetenként mellébeszélő, az ellenfél támadásaira mindig támadással válaszoló kommunikációval a tavaszi kampányban sikerült kiküszöbölni az olyan hibákat , amelyek négy évvel korábban még a választások elvesztését eredményezték.
Viszont kormányra kerülve ez a stratégia már nem volt annyira hatékony. Amikor június elején Kósa Lajos államcsődről beszélt, melynek nyomán megindult a forint esése, az offenzív kommunikációhoz szokott Szijjártó ahelyett, hogy megnyugtatta volna a piacokat, azt mondta a debreceni polgármester szavai egyáltalán nem túlzóak . Több fideszes forrás szerint ekkor ütköztek ki Szijjártó fő hiányosságai, azaz, hogy egyedül nem mer dönteni: mivel a Brüsszelben tárgyaló Orbántól állítólag nem kapott felhatalmazást, nem merte felülbírálni a párt ügyvezető alelnökének állítását. Pozicióját ez sem rendítette meg, pár nappal később, amikor Orbán közgazdászokkal tárgyalt a parlamentben – akik élesen bírálták a Fidesz felelőtlen kommunikációját –, Szijjártó már a miniszterelnök mellett ült és jegyzetelt.
Lemezlovas a Házban
„Fiatal politikusként hiszek abban, hogy a mi nemzedékünk a szabadságot és a jövőt örökül kapta. (…) Rajtunk múlik, hogy mit választunk, a lemondást, a halogatást és a félmegoldásokat, vagy az elkötelezett, mély és felelős munkát. Én sok sorstársammal együtt az utóbbit választottam” – olvasható Nyitrai Zsolt ars poeticája a Fidelitasból induló és gyors karriert befutó informatikai államtitkár honlapján .

Nyitrai Zsolt és Rogán Antal - fiatal tehetségek
A pártban kiváló szervezőnek tartott Nyitrait – ő alapította Egerben az ifjúsági szervezet első vidéki csoportját, 2001-től pedig a Fidelitas országos alelnöke volt – Deutsch Tamás felfedezettjének mondják: 2000 és 2002 között az akkori sportminiszter kabinetfőnök-helyettese volt. A parlamentbe 2002-ben 25 évesen listáról bekerült politikus a Fideszben nagyon sokáig kampányszervezési feladatokat látott el. 2004-ben Gyürk András kampányfőnök helyettese, a 2006-os önkormányzati választásokon már kampányigazgató volt, 2006 decemberétől pedig a párt operatív igazgatója lett, fő feladata a nagyobb rendezvények összefogása, az arculat formálása volt.
Szijjártóhoz hasonlóan tőle sem álltak távol látványos akciók: amikor 2002-ben kiderült, hogy Medgyessy Péter 1989 előtt a Kádár-rezsim szigorúan titkos tisztje volt, Gyürkkel együtt hosszan követte a miniszterelnököt a parlament folyosóján, és az egyik James Bond-film zenéjét fütyülte. Két évvel ezelőtt a korábbi külügyminiszter fia, Jeszenszky Zsolt vezette Magyar Lemezlovas Egyesület felkérésére azért lobbizott a parlamentben, hogy ismét vezessék be a kötelező DJ-vizsgát . Nyitrai akkor több lapnak is azt nyilatkozta, azért fontos számára az ügy, mert ő is szokott zenét keverni, „botcsinálta lemezlovas”.
Elmaradt elszámoltatás
„Zsolt a technokrata politikusok közé tartozik, inkább a szakpolitikai részletkérdések foglalkoztatják. Ez a viselkedésén is meglátszik, távolságtartó, kimért, de korrekt tárgyaló” – mondta róla az egyik képviselőtársa. Az elmúlt években beleásta magát a hazai kampányfinanszírozás rejtelmeibe, ő tárgyalta a civil szervezetekkel és a többi parlamenti párttal a pártfinanszírozás reformjáról.
„Ha valami megígért, azt betartotta, de hamar kiderült, hogy kötött mandátummal érkezett az egyeztetésekre. A menet közben felmerült ötletekre soha nem reagált azonnal, előbb egyeztetett a pártja vezetőivel” – mondta a Hírszerzőnek tárgyalásokon részt vevő Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója. A pártok nem találták a közös nevezőt, a Fidesz végül nem szavazta meg a beterjesztett törvényt.
Miután az elmúlt négy évben a Fidesz informatikai- és telekommunikációs munkacsoportjának vezette, a kormányalakítást követően a Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium informatikai államtitkára lett. Ő is gyors elszámoltatást ígért a szakterületén – az előző kormány drága, mégis elavult technológiájú fejlesztéseit folyamatosan bírálták a szakemberek –, ám a beígért Fehér Könyv megjelenése hónapokat késett, és igazán nagy leleplezéseket nem tartalmazott, viszont Nyitrai megígérte, új infokommunikációs stratégiát fog készíteni .
Navracsics bulldogja
Míg az ezredforduló környékén a jobboldalon szinte kizárólag a Fidelitason keresztül tudtak betörni a fiatalok az országos politikába, az utóbbi években már új csatornák is megjelentek. Fideszes források szerint a párt korábbi frakcióvezetője, a jelenlegi miniszterelnök-helyettes Navracsics Tibor is kiemelten foglalkozik az utánpótlás-neveléssel, de ő főleg fiatal szakembereket toboroz, aki erre külön programot is indított Regeneráció néven. Navracsics hívta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumba (KIM) többek között jogi végzettséggel rendelkező KDNP-s Rétvári Bencét, a Nézőpont Intézet korábbi elemzőjét, Böszörményi Nagy Gergelyt, Kósa Lajos korábbi kommunikációs tanácsnoká, Kovács Zoltánt és a médiaügyekben járatos Gál András Leventét.
"Hatalmas munkabírású bulldog, aki hihetetlen ütemet diktál a minisztériumban" – jellemezték kormányzati források Gál András Leventét, KIM közigazgatási államtitkárát, aki gyakorlatilag a kormány egyszemélyi káderfelelőse. Mint arról korábban írtuk, Gált jelentős jogosítványokkal ruházták fel a kormányalakításkor: egymaga megvétózhatja a minisztériumi személyi kinevezéseket a helyettes államtitkári szinttől lefelé. Ismerői szerint kollégáival kifejezetten kemény hangnemben tárgyal, igyekszik mindenkit a lehető lehengerelni az érveivel, és nem szereti, ha ellentmondanak neki. Ugyanakkor főnökeivel kifejezetten jól együtt tud működni, megvan benne a kellő lojalitás.

Navracsics Tibor - gondoskodik az utánpótlásról
Az ügyvéd végzettségű, de fiatalon az MTV külpolitikai szakértőjeként is dolgozó Gál az egyik bizalmi ember a kormányban. Hogy hogyan jutott ebbe a pozícióba, arra az általunk megkérdezett fideszes képviselők nem tudtak pontos választ adni. Annyi tudható, hogy Gál Pokorni Zoltán bizalmasaként került a nagypolitikába, előbb miniszteri biztos, majd közigazgatási államtitkár lett az első Orbán-kormány idején. Az oktatáspolitikával minden bizonnyal az ELTE Hallgatói Önkormányzatának elnökeként, majd a HÖOK elődje, az OFÉSZ elnökségi tagjaként került kapcsolatba.
Míg a Fidesz vezetői korábban élesen bírálták az offshore érdekeltségeik miatt a korábbi kormány egyes minisztereit, illetve a jegybank elnökét, Simor Andrást, ugyanez Gál esetében eddig nem okozott gondot. Mint arról a nyáron írtunk, ügyvédi irodájába több offshore tulajdonú, ingatlanforgalmazással foglalkozó céget jegyeztek be. Az amerikai, liechtensteini, Seychelles szigeteki cégek alapítói, tulajdonosai között a Gál és Társa Ügyvédi Iroda alkalmazottait, esetenként Gál András Levente közvetlen családtagjait is megtaláljuk. Cikkünkre azóta sem érkezett érdemi reakció, igaz, az offshore-zás már jó ideje nincs napirendet a Fideszben.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|