Előtérben ! : Fellázadt a budapesti KDNP: önállóság-párti jelölt ütötte ki Orbán államtitkárát |
Fellázadt a budapesti KDNP: önállóság-párti jelölt ütötte ki Orbán államtitkárát
2010.11.17. 05:39

Egyre nagyobb az elégedetlenség a KDNP soraiban a javaslataikat rendszeresen elvető nagyobbik kormánypárttal szemben. A pártban feljövőben vannak az önállóság és a Fidesztől való eltávolódás hívei, legutóbb a budapesti tisztújításon egy olyan politikusuk győzőtt, aki nem híve a kettős párttagságnak. A helyzet pikantériája, hogy az újpesti önkormányzati képviselő a kormány államtitkárát, a pártelnökség által támogatott Rétvári Bencét győzte le.
Oszsza meg másokkal is
Ismét erőre kaptak a kisebbik kormánypártban a Fidesztől való eltávolodás hívei: az október végén tartott budapesti tisztújításon egy újpesti, az országos politikában eddig ismeretlen, a párt önállósodását szorgalmazó kereszténydemokrata politikus lett a KDNP fővárosi elnöke. A helyzet pikantériája, hogy a IV. kerületi önkormányzatban tevékenykedő Szalma Botond Rétvári Bencét, az Orbán-kormány államtitkárát győzte le, akit a Hírszerző információ szerint a KDNP elnöke, a kabinet miniszterelnök-helyettese Semjén Zsolt ajánlott a fővárosi küldöttek figyelmébe.
Szalma a tisztújító választmányi ülés után azt nyilatkozta az MTI-nek, „jó és partneri viszonyra törekszik” a Fidesszel, ugyanakkor karakteresebben jelenítené meg a jövőben a kisebbik kormánypárt értékeit. Az őszi helyhatósági választásokon a IV. kerületi önkormányzatban egyéni mandátumot szerző Szalma a poszton Molnár Bélát, a KDNP korábbi parlamenti képviselőjét váltja.
Homokszem a gépezetben
„Az országos pártvezetést meglepte az eredmény. Mindenki a Semjén által támogatott Rétvárit győzelmét várta, de végül a nagyobb önállóság hívei győztek” – mondta a párt egyik neve elhallgatását kérő országgyűlési képviselője. A 30 éves Rétvári ugyanis a párt nagy reménységének számít, aki maga mögött tudja a KDNP-s vezetők támogatását, többen biztosra vették, hogy az államtitkárnak nem fog gondot okozni a fővárosi pártszervezet bevétele.
A kereszténydemokrata prominensek mostanság nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalításra: Schmitt Pál fideszes képviselő köztársasági elnöké választása után elérték a nagyobbik kormánypártnál, hogy a megüresedő mandátumot Stágel Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) elnöke kapja meg.
Rétvári is gyors karriert futott be: 2006-ban bekerült a fővárosi közgyűlésbe, 2008-as újbudai időközi országgyűlési választáson parlamenti mandátumot szerzett, tavasszal pedig már az első fordulóban győzni tudott. Májusban a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára lett, ma ő a KDNP legtöbbet szereplő parlamenti politikusa.
Nem a kettős tagságra
Rétvárival összevetve Szalma nem nevezhető országosan ismert politikusnak. A budapesti pártszervezetben ugyan komoly hátországa van – ő vezeti az újpesti KDNP-s szervezetet, és 2006 óta tagja a fővárosi választmánynak is –, de kereszténydemokrata források szerint nincs olyan jó kapcsolata a pártvezetéssel, mint az államtitkárnak.

Rétvári Bence - itt is, ott is tag
Fotó: Túry Gergely
„Szalma jó érzékkel hozta fel a tisztújítás előtt a kettős tagság kérdését, jelezve, hogy ő nem híve a Fidesszel való túl szoros együttműködésnek, Rétvári viszont a nagyobbik kormánypártnak is tagja” – mondta egy neve elhallgatását kérő fővárosi KDNP-s politikus, milyen szempontok döntették el a választást. A forrás szerint Szalma jobb szervezőnek is bizonyult: a XII. kerületi pártszervezet mellett az újpesti KDNP-nek van a legtöbb tagja – tehát ők delegálták a legtöbb küldöttet a választmányba –, a VI. kerületi politikus pedig minkét szervezetben népszerű.
A név nélkül nyilatkozó fővárosi KDNP-s politikus a Hírszerzőnek azt mondta, az ellentét a budapestiek és az országos vezetés között nem új keletű. Szerinte a korábbi fővárosi elnök – a nagyobb önállóságot szorgalmazó –, Molnár Béla és Semjén viszonya sem volt kiegyensúlyozott, Szalmát pedig Molnár támogatottjának tartják a pártban. A Hírszerzőnek nyilatkozó politikus szerint a két KDNP-s tábor közötti ellentétek nemcsak Budapestre korlátozódnak, már országos jelenségről van szó.
Függetlenségi harcok
Az utóbbi hónapokban több jel is arra utalt, hogy a KDNP-ben harcok dúlnak az önállóság és a Fidesszel való szoros együttműködés hívei között. Az önkormányzati választáson több Pest megyei településen fellázadtak a helyi KDNP-sek, amiért a pártvezetés nem engedte őket elindulni a fideszes jelöltekkel szemben. Pártfegyelmi kockáztatva indult el a polgármesteri székért Lehel István Biatorbágyon, Vácott Fördős Attila, vagy Érden Horváth András. A KDNP vezetői végül Lehel és Fördős indulását lenyelték (az utóbbi győzni is tudott Vácott), Horváth támogatásától viszont elálltak.
A két kormánypárt között időnként a parlamentben is kiéleződtek a feszültségek. Napok óta dúl a háború a KDNP-s oktatási államtitkár, Hoffmann Rózsa és a parlament oktatási bizottságát vezető fideszes Pokorni Zoltán között. Pokorni azt kifogásolta, hogy az államtitkár nem egyeztetett vele a felső- és közoktatás reformjáról, ami a fideszes szakpolitikus szerint "a feje tetejére állítja" az intézményrendszert. Ám Hoffmann szerint nem igaz, hogy nem egyeztetett a Fidesszel, kétszer is elküldte a törvény koncepcióját Pokorninak, aki egyszer sem reagált.

Semjén Zsolt, Rogán Antal (Fidesz) és Hoffmann Rózsa - növekvő távolságok
A kereszténydemokraták több fideszes törvényjavaslathoz is módosítókat terjesztettek be, de ezeket a nagyobbik kormánypárt rendszerint leszavazta. A KDNP-s honatya, Pálffy István szerette volna belefoglalni az új médiatörvénybe a család és a házasság, illetve a hungarikumok védelmét, de egyetlen javaslata sem ment át. A Fidesz szinte az összes KDNP-s jelöltet is leszavazta: így nem került be a Médiatanácsba Tirts Tamás, illetve a kereszténydemokraták által a nyáron jelölt Dienes-Oehm Egon az Alkotmánybíróságra.
forrás : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|