Előtérben ! : Pokorni beszólt az oktatási államtitkárnak |
Pokorni beszólt az oktatási államtitkárnak
2010.11.14. 03:55

Pokorni Zoltán erősen kritizálta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár által jegyzett új felsőoktatási koncepciót. Az Orbán-kormány volt oktatási minisztere ugyan jobban szeretett volna négyszemközt egyeztetni, de most már nem bánja, hogy kettejük vitája a nyilvánosság előtt zajlik.
Oszsza meg másokkal is
Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter egy konferencián a Hoffmann Rózsa-féle felsőoktatási koncepciót erősen kritizálta – adta hírül a hirszerzo.hu . A portál idézi Pokornit, aki azt mondta: „Nem támadom Hoffmann Rózsát, húsz évig dolgoztam vele együtt, s sokkal több dologban értünk egyet, mint amiben nem. Jobb lett volna ezeket a dolgokat négyszemközt megbeszélni, de azt sem tartom problémának, hogy ez most nyilvánosan zajlik.
A politikus az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta: az a problémája a felsőoktatás átalakítását célzó elképzeléssel, hogy zárt rendszerként kezeli a felsőoktatást, amely viszont nyílt piac, ahol mindenki abban érdekelt, hogy elcsábítsa a diákokat. A magyarokat például Bécsbe, Berlinbe, Párizsba. „El lehet azon vitázni még egy ideig, hogy a felsőoktatás közszolgálat vagy sem, de nem ez a lényeg. Lehet vegzálni a diákokat azzal, hogy hányszor vizsgázhatnak, de idővel a legtehetségesebbek elmennek”.
A hvg.hu pedig beszámol arról is, hogy Pokorni arra a felvetésre, miszerint az oktatás minőségét félthetik a koncepció készítői, azt mondta: a minőség szép dolog, de ilyen és ehhez hasonló korlátozások a hetvenes években voltak jellemzőek, amelyekkel szemben diákmozgalmak jöttek létre, többek között a Fidesz. Illúzió azt gondolni, hogy a hetvenes években minőségi oktatás volt az országban – vágott vissza a miniszter. Hoffmann Rózsa ugyanis nemrég azt nyilatkozta: az előző rendszerben nemzetközi szakértők jártak csodájára a magyar oktatásnak.
Pokorni Zoltán ehhez képest úgy látja: a koncepció készítői elképzelték, milyen lenne az a kényelmes képzés, amelyben a diákok nem zavarják a felsőoktatást, s az intézmények ehhez még sok pénzt is kapnak. A helyzet azonban az, hogy nincs pénz, s az ilyen változás csak azt eredményezhetik, hogy a diákok tényleg elmennek.
Pokorni támadásait végül Hoffmann Rózsa sem hagyta szó nélkül. Az MTI beszámol róla, hogy az államtitkár asszony közölte: Nem a sajtón keresztül üzengetve kell megtárgyalni a most készülő új felsőoktatási törvény koncepcióját. Hozzátette azt is, hogy napi szakmai kapcsolatban van Pokorni Zoltánnal és gyakran találkoznak is. Az MTI értesülése szerint az államtitkár jövő hétfőn tárgyal Pokorni Zoltánnal, hogy egyeztessenek a felsőoktatási koncepcióról.
A MTI ír arról is, hogy Hoffman Rózsa a sajtó képviselői számára tartott budapesti háttérbeszélgetésen közölte: igyekeznek a felsőoktatási törvény koncepcióját a szakmai testületekkel megvitatni. Tegnap a Magyar Rektori Konferencia tagjai mondhatták el véleményüket - akik tájékoztatása szerint - alapvetően elfogadják a koncepciót. Ma pedig az Országos Köznevelési Tanács képviselői tehetik meg ugyanezt. A továbbiakban is számos szervezettel tárgyalnak, egyebek mellett a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának a képviselőivel is. Az oktatási államtitkár felhívta a figyelmet arra: a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a miniszteri értekezletén jóváhagyta a tervezetet, és "Réthelyi Miklós miniszter személyesen is órákat dolgozott a törvény tervezetén".
Mint Hoffmann elmondta, a koncepciót a tervek szerint december végére véglegesítik, januárban terjesztik a kormány elé, s ha ott elfogadják, akkor kezdődik majd a törvény szövegének megalkotása. A kodifikáció során is egyeztetnek majd a szakmai szervezetekkel, tehát összességében két alkalommal lesz lehetőség az egyeztetésre, így a véleményezésre hónapok állnak rendelkezésre – hangsúlyozta. Hozzátéve: előreláthatóan áprilisban nyújtják majd be a felsőoktatási törvényt a parlamentnek, s azt az ottani vita után már májusban meg is szavazhatják a honatyák. Hoffmann Rózsa az egyik legfőbb vitatémára, a vizsgaszámokra is kitért. Kiemelte: a törvény koncepciója - jelenlegi formájában - nem szándékozik megállapítani, hány sikertelen vizsga után lennének elbocsáthatók a hallgatók a felsőoktatási intézményből, az összesen öt vizsgát egy adott tantárgyból elegendőnek tartja. A vizsgák számáról alacsonyabb szintű jogszabály szólna a jelenlegi tervek szerint. Az MTI beszámolja szerint az államtitkár arról is beszélt, hogy a felsőoktatásban nem lesz létszámcsökkenés, a jelenlegi arány (egy adott évfolyam mintegy 45 százaléka jár főiskolára, egyetemre) előreláthatóan nem változik majd. Ugyanakkor a bejutást magasabb követelményekhez kötnék, a két tárgyból megkívánt emelt szintű érettségi a diákokat magasabb szintű teljesítményre sarkallja, a készüléssel várhatóan magasabb lesz az alapműveltségük.
forrás : 168ora.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|