közérdekű ! ? : Paródiába fullaszthatja a Fidesz az alkotmányozást |
Paródiába fullaszthatja a Fidesz az alkotmányozást
2010.10.26. 12:51

Puszta formalitássá degradálódhat a parlamenti alkotmány-előkészítő bizottság menetrendje, a bizottság ugyanis a szeptember végi határidő ellenére is fogadja a külsős javaslatokat. A miniszterelnök és a mellette dolgozó informális tanácsadó testület például még nem nyilatkozott.
Oszsza meg másokkal is
Hirtelen aktivizálta magát az alkotmányozás kérdéseiben a miniszterelnök mellett dolgozó, informális tanácsadói testület , amikor egyik tagja, Szájer József vasárnap bejelentette, “az alkotmányozási folyamat szélesebb társadalmi bázisra való kiterjesztése” végett nyilvános internetes fórumot indít.
A testület szerepét sokan már lefutottnak gondolhatták: az alkotmányozás előkészítésére az Országgyűlés által életre hívott parlamenti Alkotmány-előkészítő eseti bizottság eleve szűkre szabott határidőkkel dolgozott, Orbán Viktor korábban ugyanis világossá tette, jövő tavaszra kész alkotmányt szeretne látni. A parlamenti bizottság munkatervében ennek megfelelően kevés idő jutott a társadalmi véleményeket kikérni: szeptember 30-i határidővel a külön felkért állami, szakmai szereplők, a frakciók által megjelölt civil szervezetek és hívatlanul is bárki elküldhette gondolatait.
Részek, koncepciók
Az eredeti ütemezés sorrendjében ezután munkacsoportok felállítása, majd a részkoncepciók összeállítása következik (ez utóbbi határideje volt most szerdán). A későbbiekben a részkoncepciók megtárgyalása, majd összefésülése következne, amely után decemberre a bizottság gyakorlatilag “kulcsrakészen” szállíthatná a tervezetet az Országgyűlésnek. Szájer mostani bejelentése ezért két szempontból is meglepetés: a formális döntéshozatali folyamatban a szeptember 30-i véleményezési határidő után sem a miniszterelnöki tanácsadóknak, sem a társadalmi bázisnak nem lett volna szerepe.
Nem így látja a helyzetet Salamon László, a parlamenti bizottság KDNP-s elnöke. “A munkacsoportok a beérkezett vélemények alapján dolgoznak, de ez nem jogvesztő határidő, szeptember 30-al nem volt “rolózárás”. Mindaddig, amíg az Országgyűlés nem dönt a tervezetről, addig nyitottak vagyunk a beérkező véleményekre” -válaszotla a Hírszerző megkeresésére a politikus.
Alkotmányblog
|
“Ha bárki felmegy a honlapra, hozzá tud szólni az alkotmányozás kérdéseihez” - mondta a Hírszerzőnek Szájer József. Az alkotmany.postr.hu címen elérhető honlapot jelenleg a Bibó Szakkollégium néhány kiválasztott diákja moderálja-szerkeszti, bár Szájer későbbre olyan alkotmányjogász nagyságok írásai ígérte, mint Tölgyessy Péter vagy Kukorelly István. A megnevezettek közül egyedül Hack Pétert tudtuk elérni, aki azt mondta, nem kapott ilyen felkérést. Szájer szerint igenis küldtek neki levelet, legfeljebb “a posta keverhette el”.
|
A figyelmen kívül hagyott véleményezési határidő ugyanakkor az Orbán-féle testületnek is nyitva hagyja a kaput. Az összes ellenzéki párt által támadott, megismerhetetlen működésű bizottság létét Salamon a parlamenti bizottság első ülésén a következőképpen próbálta a szerv által összefogott munka bedolgozójaként feltüntetni: “[a véleményezésre felkért állami szereplők között] a miniszterelnök urat úgy szólítjuk meg, hogy kérjük a hattagú tanácsadó testület véleményét, álláspontját is”. Végül azonban sem a kormányfő, sem a testület nem juttatta el gondolatait a bizottsághoz, Salamon szerint azért, mert Orbánnak “fontosabb dolgai voltak”, például a vörösiszap-katasztrófa.
A fentiek szerint azonban akár az a helyzet is előállhat, amit Bárándy Gergely, a bizottság szocialista tagja vizionált szeptember végén: “ a miniszterelnök úr kétes legitimitású testülete már írja az alkotmányt, esetleg már meg is írta , és ugyanúgy majd esetleg egy vagy két nappal előtte fogják beterjeszteni, esetleg csak néhány órával annak vitája előtt, ahogy sokszor előfordult ez a különböző, már féltucatnyi alkotmánymódosítás során az elmúlt hónapokban”.

Vehet még egy két érdekes fordulatot az alkotmányozás is
Fotó: Túry Gergely
A testület ugyanis az eddigieknél láthatóan aktívabb szerepre törekszik: a cikk elején említett sajtótájékoztatón Szájer József például következetesen “társadalmi bizottságként” állította a tanácsadó testületet a “parlamenti bizottság” mellé, mintha a két csoportosulás kvázi egyenrangú lenne az alkotmányozás folyamatában.
"Társadalmi testület" - a frakciósajtón keresztül
A színfalak mögött működő tanácsadó testületet a Hírszerző önmagában is érdekes módon tudta elérni: tudósítónkat a Miniszterelnökség a frakciósajtóhoz irányította, majd később kapott egy hívást Szájer Józseftől. Az európai parlamenti képviselő kikérte magának, a titokban készülő alkotmánnyal kapcsolatos gyanúsítgatásokat, ugyanakkor azt is közölte, a testület végigkíséri az alkotmányozás folyamatát, szeptember harmincas határidőről pedig nem is hallott.
Változó vélemények
|
Gulyás Gergely 2008: “Véleményem szerint a súlyos politikai, társadalmi és erkölcsi válságra a lehető legrosszabb válasz lenne az alaptörvény módosítása, mert a magyar alkotmányos berendezkedés összességében jó, és a legkisebb mértékben sem okozója a válságtüneteknek.”
Gulyás Gergely 2010: “mostani alaptörvényünk semmivel nem több egy jogszabálynál, és olyan funkciókat nem szabályoz megfelelően, mint egy államnak a saját polgáraihoz való viszonya, vagy saját történelméről alkotott véleménye.(...) úgy gondoljuk, hogy az lenne a helyes és előremutató, ha az ideiglenesség korszakát lezárva lenne egy megfelelő preambulum, egy új szerkezetű alkotmány”.
|
“A társadalmi bizottságnak nincsen semmilyen hivatalos státusza” - közölte Szájer, feladatai azonban jócskán: a “társadalmi vitába” szeretnének beszállni, konferenciákon részt venni, a parlamenttel konzultálni. A testület szerepével kapcsolatban meglehetősen tájékozatlan ellenzéki bizottsági tagokat talán némi meglepetésként érheti, hogy Szájer állítása szerint a bizottság tagjaival és vezetőivel is “rendszeresen konzultál”.
Ezzel kapcsolatban érdekes tény, hogy a cikk elején említett online fórumot Szájer a parlamenti bizottság fideszes alelnökével, Gulyás Gergellyel közösen gründolta, állítása szerint önszorgalomból, magánszemélyként. “Ez egy személyes vállalás. A honlapon megjelenő véleményekkel kapcsolatban, én vállalom, hogy beviszem őket a társadalmi bizottságba, a Gulyás meg a parlamenti bizottságba” - tájékoztatta motivációiról a Hírszerzőt a politikus. Szájer semmi furcsát nem lát abban, hogy a másképp megfoghatatlan szellemtestület tagjaként egyedül Gulyással közösen folytat megfogható tevékenységet: a honlapot moderáló egyik egyetemistától úgy tudjuk, a szerkesztőcsapat kifejezetten “Szájer és Gulyás alatt” dolgozik.
forrás : hirszerzo.hu
|