Kampányhajrára időzített gyanúk?
2010.10.02. 08:29

A kormánytól független vád- és nyomozó hatóságok, illetve a bíróság egyes döntései akaratlanul is azt a látszatot kelthetik, mintha bizonyos események tudatosan az önkormányzati választás hajrájára lennének "időzítve". Tegnap derült ki, hogy az újraválasztásra esélyes MSZP-s polgármestert, az újbudai Molnár Gyulát gyanúsítottként idézték be egy kerületi ingatlanügy miatt, mellyel kapcsolatban alpolgármesterét meg is gyanúsították.
Oszsza meg másokkal is
Tegnap döntött a bíróság Hunvald György erzsébetvárosi polgármester előzetesének meghosszabbításáról is, noha erre még lett volna idő. Szintén a kampányfinisben jelentette be az ügyészég, hogy vádat emeltek Tátrai Miklós volt MNV-vezér ellen egy bábolnai ingatlanügy miatt.
Politikai támadást emleget Molnár Gyula, a vasárnapi önkormányzati választáson polgármesteri posztjáért újrainduló szocialista politikus, akit a voksolás előtti napokban idézett be gyanúsítotti kihallgatásra a Központi Nyomozó Főügyészség egy kerületi ingatlanértékesítés miatt. Az ügyben tegnap már kihallgatták és hivatali visszaéléssel gyanúsították meg Molnár helyettesét. A választáson - egyéni jelöltként - ugyancsak induló Lakos Imre alpolgármester lapunknak elmondta: panasszal élt a gyanúsítás ellen, mert az megalapozatlan. Ügyvédje, Papp Gábor magyarázata szerint azért, mert védence el sem követhette a hivatali visszaélést, mivel az ügyhöz kapcsolódó döntések bizottsági, illetve képviselőtestületi hatáskörben voltak, amúgy pedig minden szabályt betartottak. Lakos egyébként kiemelte, hogy a gyanúsításban "szó sem esik" a Kopaszi-gátról, szemben a jobboldali média híradásával.
A helyi Fidesz által támadási alapként gyakran használt Kopaszi-gátnak ehhez az ingatlanügyhöz semmi köze - jelentette ki a polgármester is. A Lágymányosi-öböl fejlesztésekor történt önkormányzati ügylettel kapcsolatban ugyanis a rendőrség februárban bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást, és a Fővárosi Főügyészség is határozatban állapította meg, hogy "a vezetés nem követett el kötelességszegést, nem okozott vagyoni hátrányt az önkormányzatnak". A mostani ügy a Dombóvári út és a Budafoki út sarkán álló állami telek értékesítése miatt indult egy helyi fideszes képviselő feljelentése alapján. Az ügyről Fazekas Géza főügyészségi szóvivő elmondta: az alpolgármester a gyanú szerint a posztjából fakadó függőségi viszonyt kihasználva egy kft.-nek jogtalan előnyt szerzett. Kifejtette: a cég a kérdéses ingatlant szerette volna megszerezni, mert a környezőek már a tulajdonában álltak. Az ügyészség szerint a tulajdonjogot a jogszabály által előírt nyilvános versenytárgyalást mellőzve juttatta a kerület a cégnek. Molnár erről korábban azt mondta: itt sem történt vagyonvesztés, csak annyi, hogy állami tulajdonból magántulajdon lett a terület.
Eközben két hónappal, december 12-ig hosszabbította meg a bíróság Hunvald György amúgy csak két hét múlva lejáró előzetes letartóztatását tegnap - erősítette meg lapunknak a VII. kerület MSZP-s polgármesterének védője. A nem jogerős döntés ellen Sebes Péter fellebbezett, és megjegyezte: több, mint másfél éve előzetesben lévő védencével értetlenül állnak a kényszerintézkedés meghosszabbítása előtt. Az erzsébetvárosi ingatlanok értékesítése, illetve bérbeadása valamint önkormányzati tanácsadói szerződések miatt meggyanúsított Hunvald ügyvédjével már betekinthetett a szerteágazó nyomozás során keletkezett mintegy 46 ezer oldalnyi iratba. Sebes lapunknak elmondta: az eddigi két alkalommal azokat a vallomásokat olvasták el ebből a hatalmas mennyiségű iratból, melyek a nyomozó ügyészség szerint alátámasztják a védence elleni gyanút. Ám ezek közt - az ügyvéd állítása szerint - nem találtak olyan információt, amely bizonyíthatja a szocialista politikus bűnösségét.
A kampány utolsó napjainak egyikére "jutott" egy vádemelés is. Felbujtóként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt emelt vádat az ügyészség Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója ellen. A Komárom-Esztergom megyei főügyészség ugyanebben az ügyben tettesként vádolja hűtlen kezeléssel Mezei Lászlót, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. volt ügyvezetőjét. Azért indult nyomozás, mert Mezei vélhetően jogcím nélkül vagy rossz jogcímen utalt át 365 millió forintot a felszámolás alatt álló állami Bábolna Zrt.-nek. A földügyek kivizsgálását végző miniszterelnöki megbízott szerint ez az összeg aztán Tátrai Miklóshoz és Czunyi Anikóhoz, a Bábolna Zrt. volt vezetőjéhez köthető bankszámlára került. Tátrai egyébként jelenleg egy másik - szintén Budai által "képviselt" - ügy miatt előzetesben van. Ő írta alá ugyanis azt, a tervezett King's City kaszinóhoz kötődő szerződést, melyben az állam sukorói földjeit cserélték el Joav Blum ingatlanjaira - az ügyészség szerint ezzel milliárdos kár érte az államot.
Van-e politikai háttere annak, hogy néhány nappal a választás előtt "sűrűsödnek" az ügyek?
Molnár Gyula, Újbuda polgármestere:
Ha egy ezer napja folyó vizsgálat a választások előtt négy nappal jut abba a stádiumba, hogy egy esélyes polgármesterjelöltet az ügyészségre kell hívni, a helyettesét pedig meggyanúsítani, az önmagáért beszél.
Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője:
Nem. Az ügyészség nem folytat politikai tevékenységet. Semmilyen nyomozati cselekményt nem időzítünk politikai eseményekhez. A büntetőeljárások a politikai erőterektől és azok történéseitől függetlenül zajlanak.
Gyömöre Máté, a Progresszív Intézet elemzője:
Nem hiszem, hogy az ügyészség politikai megrendelésre dolgozna vagy politikai elvárások szerint cselekedne. Viszont tény, hogy a Fidesz profitálni tud a kampányhajrában az események véletlenszerű láncolatából.
Fleck: objektivitás és látszat
Sok véletlenszerű elem lehet ezekben az ügyekben, ám ettől függetlenül egy ilyen "hírdömpingnek" van politikai hozadéka, befolyásolhatja az önkormányzati választási kampány "hajráját" - vélekedett lapunk kérdésére Fleck Zoltán. A jogszociológus szerint a nyomozó- illetve vádhatóság akkor lenne igazán objektív, ha a látszatát is elkerülnék az esetleges politikai igazodásnak. Ezek az intézmények Fleck szerint úgy lehetnek igazán függetlenek, ha gondosan figyelnek arra, hogy ennyi ügy véletlenül se torlódjon össze éppen a választás előtti napokra.
forrás : Népszava-információ
|